Firma Oponiarska Dębica podsumowuje I kwartał 2023 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 maj 2023, 09:43

Firma Oponiarska Dębica podsumowuje I kwartał 2023 r.

Firma Oponiarska Dębica, wiodący na polskim rynku producent opon do samochodów osobowych i ciężarowych, w I kwartale 2023 r. uzyskała przychody ze sprzedaży w wysokości 932,2 mln zł, co oznacza wzrost o 17% r/r. Zysk EBIT w I kwartale br. osiągnął poziom 145,2 mln zł (+244,9%) w porównaniu do 42,1 mln zł rok wcześniej, a zysk netto był na poziomie 122 mln zł (+241,7%) w porównaniu z 35,7 mln zł w analogicznym okresie ub.r. Uzyskane wyniki mają charakter nadzwyczajny.

Nasze wyniki są przede wszystkim rezultatem wyższych cen sprzedaży realizowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Zrealizowane ceny odzwierciedlają wpływ wzrostu kosztów surowców i energii w listopadzie i grudniu 2022 r. (spowodowanych czynnikami inflacyjnymi), które weszły w skład kalkulacji cen stosowanych w I kwartale 2023 r.

Jednocześnie chcemy jednak zaznaczyć, że nadal funkcjonujemy w bardzo zmiennych warunkach i oceniamy wypracowane w I kwartale rezultaty jako nadzwyczajne. Dlatego poziom marży osiągniętej w I kwartale nie powinien być źródłem prognoz wyników w kolejnych okresach i całym roku 2023. W następnych miesiącach roku ciągle będziemy musieli się zmierzyć z wieloma wyzwaniami, takimi jak: presja inflacyjna na branżę i całą gospodarkę, podwyższony poziom niepewności rynkowej, rosnące koszty pracy oraz ewentualne dalsze pogorszenie się nastrojów konsumenckich. Dodatkowo koszty transportu nadal utrzymują się na wysokim poziomie – mówi Leszek Szafran, Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

fo dębica

Sprzedaż Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. do podmiotów powiązanych w I kwartale 2023 r. wygenerowała przychody w kwocie 861,3 mln zł, co oznacza, że były one wyższe o 22,1% w stosunku do analogicznego okresu w 2022 r. Z kolei sprzedaż do podmiotów niepowiązanych zmniejszyła się o 22,7% do 70,9 mln zł.

O spółce FO Dębica:

Firma Oponiarska Dębica to wiodący polski producent opon do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Od 1995 roku inwestorem strategicznym w Spółce jest amerykański koncern The Goodyear Tire & Rubber Company, który poprzez Goodyear Holdings S.àr.l. z siedzibą w Luksemburgu posiada ok. 87,25% kapitału zakładowego Spółki.

Firma Oponiarska Dębica S.A. jest jednym z największych w Europie zakładów produkujących opony. Spółka produkuje opony takich marek, jak: Dębica, Goodyear, Dunlop, Fulda i Sava.

Źródło: Spółka, #DBC

Zobacz także: Dębica SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości