Najdroższa na świecie whisky, Macallan 1926, zostanie zlicytowana na aukcji

Najdroższa na świecie whisky, Macallan 1926, zostanie zlicytowana na aukcji. To szansa na kolejny rekord

W połowie listopada w londyńskim Sotheby`s odbędzie licytacja najdroższej whisky na świecie. W 2019 roku Macallan 1926 w wersji Fine&Rare został sprzedany za niebagatelne 1,5 mln funtów.

W londyńskim oddziale domu aukcyjnego Sotheby`s w połowie listopada odbędzie się licytacja „The World`s Most Valauble Whisky”, czyli The Macallan Valerio Adami 60 Year Old 42.8 abv 1926. Według szacunków jej wartość może sięgnąć nawet 1,2 mln funtów, czyli 6 mln złotych. Jej poprzedniczka, w wersji Fine&Rare została sprzedana za 1,5 mln funtów w 2019 roku.
 

Zobacz także: Obraz „Wieczór letni” Józefa Chełmońskiego sprzedany za ponad 4 mln zł. Dochód z czerwcowej aukcji DESA Unicum przekroczył 10 mln zł

Najdroższa whisky na świecie

Biały kruk wśród alkoholi, czyli szkocka whisky Macallan 1926 będzie licytowana 18 listopada br. podczas aukcji w londyńskim Sotheby`s. Dlaczego jest taka wyjątkowa? Po sześciu dekadach leżakowania w beczkach po sherry w 1986 powstało zaledwie 40 butelek tego trunku. Najstarszy rocznik Macallana, jaki kiedykolwiek wyprodukowano, nie został w przekazany na sprzedaż, a trafił w ręce najlepszych klientów The Macallan.

W związku z powyższym pojawienie się butelki tej whisky na rynku zawsze stanowi nie lada wydarzenie, ostatni rekord padł w 2019 r., kiedy butelka w odmianie Fine&Rare została sprzedana za 1,5 mln funtów.
 

The-Macallan-Adami-1926

Źródło: sothebys.com
 

Unikatowa nie jest tylko zawartość butelki, ponieważ 14 z nich zostało przyozdobionych kultowymi etykietami Fine and Rare, dwie zostały wydane sote. Jedna z butelek została pomalowana przez irlandzkiego artystę Michaela Cillona, malarz uwiecznił na niej dom Macallana, Easter Elchies House, ten egzemplarz został sprzedany w 2018 r. i był pierwszą whisky, której wartość przekroczyła milion funtów. Z pozostałych butelek, aż 12 zostało opatrzone w etykiety zaprojektowane przez artystę pop, Petera Blake`a, to jedna z tych butelek pobiła rekord w 2019 r. Z kolei w 1993 r. kolejnych 12 egzemplarzy trunku otrzymało etykiety zaprojektowane przez włoskiego przedstawiciela malarstwa, Valerio Adamiego.

Ponadto uważa się, że co najmniej jedna z butelek została otwarta i skonsumowana, a jedna zniszczona podczas trzęsienia ziemi w Japonii w 2011 r.

Jak napisano na stronie domu aukcyjnego Sotheby`s, licytowana w listopadzie butelka, jako pierwsza została poddana regeneracji przez The Macallan Distllery. Proces polegał na wymianie kapsla oraz korka, pobrania 1 ml próbki, nałożeniu nowego kleju na rogi etykiety. Proces ten będzie podstawa dla wszystkich innych butelek Macallana, które poddawane będą testom w przyszłości.

Zobacz także: Inwestycje alternatywne – na czym można było najwięcej zarobić w minionym rok

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost