Ceny aktywów alternatywnych mocno rosną. Trwa hossa na whisky, autach klasycznych czy zegarkach

Ceny aktywów alternatywnych mocno rosną. Trwa hossa na whisky, autach klasycznych czy zegarkach

Pieniądze uciekają w ostatnich miesiącach z giełdy, kryptowalut, a nawet obligacji. I gdzie znajdują schronienie? W aktywach alternatywnych.

Sprzedaż w sklepach wolnocłowych na lotniskach wzrosła w ostatnich miesiącach o +34% rok do roku, a najczęściej kupowanym towarem jest luksusowa whisky – wskazuje portal Bloomberg. Na lotnisku w Dubaju kolekcjoner zapłacił niedawno 817 tys. USD za butelkę Macallan Six Pillars Scotch i z pewnością nabył ją w celach inwestycyjnych.

Acha, zanim przejdziecie do czytania dalszej części artykułu, przypominamy, ile można było stracić w ostatnim czasie na giełdach. Indeks S&P500 w tym roku obniżył się już o -20%, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o -12%. Podajemy to jako przypomnienie, dla tych, którzy będą narzekać na prezentowane osiągnięcia aktywów alternatywnych.

Whisky jednym z hitów inwestycyjnych 2022 roku

Whisky jest jednym z aktywów, na które drastycznie rośnie popyt inwestycyjny. I widać to nie tylko po danych ze stref wolnocłowych, ale także po notowaniach Rare Whisky Icon 100 Index. Jest to wskaźnik, który pokazuje zmianę cen 100 klasycznych, ikonicznych trunków kolekcjonerskich, które są regularnie handlowane na aukcjach. W tym roku poszedł on w górę o 16,3%, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 27,6%. Z takim wynikiem, można to śmiało powiedzieć: whisky jest jednym z hitów inwestycyjnych 2022 roku.

Historia notowań Rare Whisky Icon 100 Index

rw icon 100

Źródło: rarewhisky101.com

Dobrze jako aktywo spisuje się także inny alkohol: wino. Wystarczy spojrzeć na zachowanie Liv-ex Fine Wine 100 Index. Jest to najważniejszy benchmark w branży, monitorujący zachowanie cen 100 znakomitych win na rynku wtórnym. W 2022 roku urósł on o 4,4%, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 21,3%.

Notowania Liv-ex Fine Wine 100 Index

livex fine wine 100

Źródło: Liv-Ex

Zobacz także: Bitcoin nie jest dobrym zabezpieczeniem przed szokami makroekonomicznymi

Auta klasyczne, zegarki i torebki też są w cenie

Jednak są i inne – niepłynne, tak to ujmijmy - kategorie aktywów alternatywnych, które przyciągają kapitał. Jeśli chodzi o aktywa „kobiece”, torebka Chanel Medium Flap zdrożała od początku roku o kilkanaście procent. Ceny torebek Hermes z serii Birkin idą w górę po 30% średniorocznie.

Coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się również aktywa „męskie”: auta klasyczne i zegarki kolekcjonerskie. Dobrze utrzymane egzemplarze Forda Bronco z 1986 roku podrożały w 12 miesięcy o 48%. K500 Index, notujący ceny aut klasycznych na aukcjach, urósł w 12 miesięcy o 5%. Z kolei ceny Rolexów urosły o 10% r/r, a dystrybutorzy informują, że popyt przewyższa podaż i nie są w stanie go zaspokoić. Jak wiadomo, zegarki marki Rolex to jedne z tych, które zazwyczaj – z biegiem czasu – zyskują na wartości.

Notowania K500 Index – 10 lat

k500 index

Źródło: k500.com

Sporo treściwej informacji w pigułce daje publikowany co roku raport firmy Knight Frank, która liczy własny indeks aktywów alternatywnych. W 2021 roku Knight Frank Luxury Investment Index urósł o 9%, a w ciągu 10 lat o 123%. W 2021 roku kategoriami, które mogą się pochwalić najwyższymi wzrostami, były wino i zegarki (po 16%). W horyzoncie 10-letnim najlepszą klasą aktywów alternatywnych okazuje się być whisky – wzrost o 428%.

Notowania Knight Frank Luxury Investment Index

notowania knight frank luxury index

Źródło: Knight Frank

Widać więc, że kapitał nie śpi. Wysokie i rosnące stopy oraz nadchodząca recesja odstraszyła go od finansowych aktywów ryzykownych i przekierowała do aktywów alternatywnych, ale tych materialnych. Bo te niematerialne, jak kryptowaluty, roku 2022 zaliczyć do udanych nie mogą…

Zobacz także: Srebro to metal szlachetny o mocnych fundamentach, oto dlaczego warto w nie inwestować

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost