Odwiedziliśmy laboratoria Ryvu Therapeutics. Oto jak powstaje polski lek na raka

Widzieliśmy laboratoria Ryvu Therapeutics. Oto jak największa firma drug discovery w tej części świata pomaga chorym na raka pacjentom

Ryvu Therapeutics to notowana na rynku głównym GPW spółka biotechnologiczna skoncentrowana na wynajdowaniu innowacyjnych leków onkologicznych. W ramach projektu #GiełdowaTurystyka odwiedziliśmy laboratoria spółki zlokalizowane w Krakowie, aby na własne oczy zobaczyć jak każdego dnia jej naukowcy pracują nad odkrywaniem leków. Niektóre z nich pomogły już pierwszym pacjentom.

Ryvu Therapeutics #RVU rozwija innowacyjne (first-in-class i best-in-class) związki małocząsteczkowe, zorientowane na leczenie pacjentów, przede wszystkim z chorobami onkologicznymi. Założona w 2007 roku spółka przeprowadziła do dzisiaj 11 transakcji partneringowych, więcej niż wszystkie pozostałe polskie spółki z sektora biotechnologicznego razem wzięte. Od początku badania Ryvu Therapeutics koncentrowały się głównie na chorobach onkologicznych, obecnie w swoim portfolio spółka posiada projekty z obszarów inhibitorów kinaz, syntetycznej śmiertelności i immunoonkologii.

Zobacz także: RVU120 wykazał skuteczność terapeutyczną w badaniach na ludziach. Ryvu Therapeutics planuje dalej rozwijać projekt, do którego posiada pełne prawa

Strumień innowacyjnych pomysłów

Nazwa Ryvu Therapeutics pochodzi od słowa rivulet (strumień). Spółka nawiązuje w ten sposób do strumienia innowacyjnych pomysłów, płynących od pracujących w niej naukowców. Siedziba firmy zlokalizowana jest w Krakowie przy ul. Leona Henryka Sternbacha, imienia wybitnego absolwenta Uniwersytetu Jagielońskiego,  który stworzył najpopularniejszą w historii substancję leczniczą Valium. Ryvu dysponuje ponad 4000 m2 własnej przestrzeni laboratoryjnej, w której każdego dnia 150 naukowców pracuje nad procesem odkrywania leków.

Liczne umowy partneringowe, granty badawcze oraz inwestorzy, którzy zdecydowali się zainwestować w akcje spółki pozwalają jej rozwijać projekty badawcze. W tym roku Ryvu nawiązało współprace z amerykańską firmą biotechnologiczną Exelixis oraz europejską BioNTech. Wpływy gotówkowe wygenerowane w ramach tych współprac, tylko w ramach płatności upfontpayment wraz z zadeklarowaną inwestycją w akcje Ryvu przez BioNTech, przekroczyły okrągły poziom 200 mln zł.

O tym jaka jest misja Ryvu Therapeutics, w jaki sposób prowadzone są prace badawcze, i jakie możliwe scenariusze dalszego rozwoju widzi przed sobą spółka, opowiedzieli nam jej przedstawiciele.

Zobacz także: Ryvu Therapeutics podpisuje najkorzystniejszą umowę partneringową w swojej historii i komercjalizuje projekt z obszaru immunoonkologii

Historia rozwoju Ryvu Therapeutics

Spółka została założona w 2007 r. Zadebiutowała na NewConnect w 2011 r. pod nazwą Selvita, by następnie przenieść notowania na parkiet podstawowy GPW w 2014 r. Pod koniec 2019 r. ze spółki została wydzielona do nowego podmiotu część usługowa, która zachowała nazwę Selvita. Pozostała część spółki (Ryvu Therapeutics) skupia się od tamtej pory wyłącznie na projektach badawczych innowacyjnych leków.

Zobacz także: Ryvu podpisuje z BioNTech umowę na współpracę naukową i rozwój agonistów STING, o wartości 876,2 mln euro

Ryvu Therapeutics posiada w swoim pipeline projekty znajdujące się zarówno w fazie klinicznej. Kluczowym aktywem pozostaje RVU120, który jest obecnie w dwóch badaniach klinicznych pierwszej fazy – w badaniu ostrej białaczki szpikowej (AML) i zespołu mielodysplastycznego wysokiego ryzyka (HR-MDS). Drugim projektem klinicznym, którego korzenie zajdują się w Ryvu jest SEL24 (MEN1703), który w 2017 r. został wylicencjonowany do włoskiej Grupy Menarini.Ponadto krakowska spółka posiada również szerokie pipline projektów na wcześniejszych etapach. Celem nadrzędnym, jaki sobie stawia Ryvu, jest pomoc pacjentom chorym na raka.


Pipline projektów Ryvu Therapeutics

Projekty Ryvu

źródło: spółka

Obecnie w pierwszej fazie klinicznej znajduje się najbardziej zaawansowany projekt, do którego spółka ma 100% praw, czyli RVU120 nakierowany na leczenie pacjentów z ostrą białaczką szpikową, zespołem mielodysplastycznym wysokiego ryzyka oraz w badaniu fazy I/II w terapii guzów litych.

RVU120 (znany również jako SEL120) jest selektywnym, pierwszym w swojej klasie inhibitorem CDK8/CDK19, który wykazał skuteczność w wielu modelach guzów litych oraz hematologicznych nowotworach złośliwych in vitro oraz in vivo.

Drugim najbardziej zaawansowanym projektem klinicznym spółki, na który w 2017 roku została podpisana umowa partneringowa z włoską grupą Menarini, jest SEL24(MEN1703). Projekt znajduje się obecnie w drugiej fazie badań klinicznych. Jest ukierunkowany na leczenie pacjentów z oporną lub nawrotową postacią ostrej białaczki szpikowej.

SEL24 jest selektywnym, dualnym inhibitorem kinaz PIM i FLT3 – dwóch enzymów odgrywających istotną rolę w transformacji nowotworowej komórek hematopoetycznych. SEL24 (MEN1703) jest nowatorskim, małocząsteczkowym związkiem odkrytym przez Emitenta, który rozwijany jest we współpracy z Menarini Group jako potencjalny lek we wskazaniach onkologicznych, w tym w ostrej białaczce szpikowej (AML).

Z projektów przedklinicznych, które pozostają w pełni własnością spółki, warto zwrócić uwagę na najbardziej zaawansowany PRMT5 z obszaru syntetycznej letalności. Ma on szansę osiągnąć status kandydata przedklinicznego już w I połowie 2023 r.

Zobacz także: Emisja akcji Ryvu Therapeutics. Co warto wiedzieć o ofercie i planach spółki

Na drodze do pierwszego polskiego innowacyjnego leku na raka

Ryvu Therapeutics jest na dobrej drodze do tego aby wynaleźć pierwszy w historii polski innowacyjny lek na raka. Światowej klasy zespół naukowców i pracowników każdego dnia pracuje nad tym aby zbliżać się do tego celu.
 


Od momentu założenia Ryvu Therapeutics był pionierem polskiej biotechnologii w wielu obszarach. Jako jednak z pierwszych polskich spółek z tego sektora zadebiutowała na giełdzie i wprowadziła projekt do fazy klinicznej. Tegoroczne wydarzenia jakie miały miejsce, czyli podpisanie umowy partneringowa z Exelixis oraz BioNTech w obszarze rozwoju agonistów oraz decyzja o zainwestowaniu w akcje krakowskiej spółki przez niemieckiego giganta, jest kolejnym przełomowym wydarzeniem w polskim sektorze biotechnologicznym, które przybliża polskich naukowców do celu jaki sobie postawili.

Zobacz także: Cena akcji w emisji Ryvu Therapeutics powinna być wyższa od tej, po której obejmuje BioNTech - mówi Paweł Przewięźlikowski

Materiał partnerski

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.