Pierwszy miliard w polskim biotech. Garstecki, Popinigis, Przewięźlikowski, Szumowski o udanych komercjalizacjach i przyszłości krajowego sektora life science
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
20 wrz 2022, 13:59

Pierwszy miliard w polskim biotech. Garstecki, Popinigis, Przewięźlikowski, Szumowski o udanych komercjalizacjach i przyszłości krajowego sektora life science

Branża biotechnologiczna to jedyny, oprócz gamingu, sektor technologiczny notowany na polskiej giełdzie, który doczekał się szerokiej reprezentacji i daje inwestorom ekspozycję na cały świat. O pierwszych poważnych sukcesach branży, największych szansach i zagrożeniach dla sektora, porozmawiam z prezesami spółek z GPW i NewConnect, którzy doprowadzili do największych komercjalizacji.

Już w najbliższy wtorek – 20 września 2022 r., o godzinie 19.00 gośćmi specjalnej debaty na Strefie Inwestorów o przyszłości polskiej biotechnologii będą:

  • Piotr Garstecki, CEO Scope Fluidics
  • Marian Popinigis, CEO Blirt
  • Paweł Przewięźlikowski, CEO Ryvu Therapeutics
  • Marcin Szumowski, CEO Molecure

Spotkanie poprowadzi Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny Strefy Inwestorów.
 

Pierwszy miliard polskiej biotechnologii za nami, co dalej?

Jeszcze 10 lat temu mało kto wierzył w to, że w Polsce mogą powstawać innowacyjne projekty z branży life science, i – co więcej – będą one w stanie generować realną gotówkę. Dzisiaj możemy już stwierdzić, że pierwszy miliard zł czystej gotówki wygenerowanej przez spółki z sektora life science notowane na GPW i New Connect został oficjalnie osiągnięty, a duży udział w tych sukcesach mieli uczestnicy naszej wtorkowej debaty.

Podsumujmy, w sierpniu Scope Fluidics za 100 mln USD upfront payment sprzedał projekt PCR|ONE do Bio-Rad Laboratories. Notowana na New Connect spółka Blirt została w maju 2022 przejęta przez QIAGEN za ponad 280 mln zł. W sumie do tej pory Ryvu Therapeutics (do 2019 r. innowacyjne ramię Selvity) w ramach 10 podpisanych umów partneringowych wygenerowało ok. 150 mln zł przychodów, a notowany na GPW Molecure, dawniej OncoArendi, za umowę podpisaną w 2020 roku z Galapagos na projekt OATD-01 otrzymało 25 mln Euro.

O tym czy jest szansa na kolejne takie sukcesy finansowe, co musi się stać, aby były one jeszcze większe, i jaka przyszłość czeka polską biotechnologię, porozmawiam z CEO wszystkich czterech podmiotów, już w najbliższy wtorek, 22 września 2022 o godz. 19:00. Spotkanie będzie transmitowane na kanałach Strefy Inwestorów w mediach społecznościowych (YouTube, Facebook, Twitter i LinkedIn).

Zagadnienia, które zamierzamy poruszyć podczas webinaru:

  • Przyczyny bessy sektora biotechnologicznego na świecie
  • Polska biotechnologia na mapie regionu i świata
  • Największe szanse i zagrożenia dla sektora life science w Polsce
  • Czy krajowe spółki life science są godziwie wyceniane przez polską giełdę
  • Kuchnia umów partneringowych, czyli jak się negocjuje z gigantami sektora farmaceutycznego
  • Sesja Q&A

#rvu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.