Urteste na drodze do komercjalizacji pierwszego projektu. Cele strategiczne na drugą połowę 2024 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
16 maj 2024, 16:45

Urteste na drodze do komercjalizacji pierwszego projektu. Cele strategiczne na drugą połowę 2024 r.

Spółka biotechnologiczna ujawnia swoje osiągnięcia i plany na drugie półrocze 2024 roku, koncentrując się głównie na komercjalizacji projektu PANURI. Dzięki istotnym dofinansowaniom oraz intensywnym pracom nad projektami PANURI i Multi-Cancer, firma zmierza ku realizacji kluczowego celu jakim jest wprowadzenie swoich technologii na rynek, a wcześniej przeprowadzenie badań klinicznych.

Spółka specjalizuje się w innowacyjnych rozwiązaniach MedTech. Rozwija technologie umożliwiające wczesne wykrywanie chorób nowotworowych z próbek moczu.

Postępy w realizacji projektu PANURI

Projekt PANURI – test na raka trzustki - stanowi priorytetowy element działań spółki Urteste. Prezes Grzegorz Stefański informuje, że spółka przygotowuje się do rozpoczęcia badań klinicznych w najbliższych kilku miesiącach, co jest kluczowym krokiem w rozwoju tego projektu.

„To czego dokonaliśmy w ostatnich miesiącach to przede wszystkim automatyzacja naszego procesu zarówno tworzenia testów, jak i ich interpretacji. Zakupiliśmy dwa urządzenia: syntezator peptydów firmy Biotage oraz stację pipetującą i analizującą wyniki firmy Tecan” mówi prezes.

Testy Urteste

„Wprowadzenie na tym etapie automatyzacji wytwarzania jak i ich analizę będzie bardzo korzystne. Z jednej strony odbiór komercyjny będzie zupełnie inny, w szczególności kiedy używamy analizatorów komercyjnych naszych testów, gdzie transfer tej technologii z takiego poziomu na jakiekolwiek urządzenie automatyczne jest dużo krótszy i prostszy” dodaje.

Jak podkreśla Grzegorz Stefański, automatyzacja procesu produkcji i analizy testów „niweluje błędy ludzkie i daje większą powtarzalność procesu”, co znacząco podnosi jakość i wiarygodność wyników.

Wyniki badań Urteste

Zbliżająca się komercjalizacja

Najważniejszym celem Urteste jest obecnie doprowadzenie do komercjalizacji projektu PANURI. Prezes Grzegorz Stefański podkreśla, że współpraca z firmą Clairfield Partners, która przygotowała listę potencjalnych partnerów branżowych, jest kluczowa dla tego procesu.

„Rozpoczęły się rozmowy z poszczególnymi partnerami. Spotkamy się w trybie – można powiedzieć – ciągłym i wchodzimy na takie pogłębione ścieżki rozmów na temat naszych projektów” zaznacza Stefański.

Zainteresowanie technologią Urteste jest rosnące, co wymusza intensyfikację działań. Aby sprostać rosnącym wymaganiom i przyspieszyć proces komercjalizacji, Urteste wzmocniło swój zespół, zatrudniając Radosława Szewczyka jako business development managera.

„Cała siła idzie w kierunku komercjalizacji – jest to ten moment, kiedy trzeba włączyć drugi bieg i przyspieszyć” mówi Tomasz Kostuch, członek zarządu.

Decyzja ta jest odpowiedzią na zwiększone zainteresowanie produktem oraz potrzebę intensyfikacji rozmów z potencjalnymi partnerami. Radosław Szewczyk, z dużym doświadczeniem w diagnostyce, ma skoncentrować się wyłącznie na komercjalizacji projektu PANURI.

Najbliższe tygodnie i miesiące będą kluczowe dla Urteste. Spółka ma też zamiar wziąć udział w konferencji BIO International Convention w San Diego, co stwarza okazję do bezpośrednich rozmów z potencjalnymi partnerami.

„Tak więc jeśli chodzi o komercjalizację, to najbliższe miesiące to będzie bardzo intensywna praca” podkreśla prezes Stefański.

Spółka zamierza dołożyć wszelkich starań, aby na korzystnych warunkach podpisać umowę o współpracę w najbliższym czasie. Program motywacyjny zakłada osiągnięcie celu komercjalizacji do połowy 2026 r., a jak zauważa Tomasz Kostuch, „obecnie nie ma podstaw, by ten termin zmieniać”.

Zobacz także: Na GPW trafi spółka z sektora medtech. Debiut BrainScan na NewConnect już jutro

Dofinansowania i rozmowy z FDA

W zeszłym roku Urteste pozyskało dwa znaczące dofinansowania od PARP i NCBiR, których łącznia wartość sięgnęła 50 mln zł. Te środki zostały przeznaczone głównie na rozwój projektu PANURI, testu na raka trzustki. Dodatkowo, spółka złożyła wniosek o dofinansowanie projektu Multi-Cancer, który jest obecnie w trakcie oceny.

„Spodziewamy się, że we wrześniu będziemy mieli wyniki rozstrzygnięcia tego konkursu” mówi prezes Grzegorz Stefański, podkreślając, że wniosek opiewa na kwotę około 10 mln zł.

Dotacje Urteste

W ramach projektu PANURI, Urteste skoncentrowało się na ścieżce rejestracyjnej, opracowując plan badania klinicznego w dwóch wersjach. „W zeszłym roku w grudniu spotkaliśmy się po raz pierwszy z FDA, aby przedstawić pierwszą wersję” informuje prezes, dodając, że otrzymane uwagi były bardzo cenne i zostały w pełni wdrożone.

Kolejne spotkanie z FDA zaplanowane na początek lipca ma na celu uzgodnienie i zatwierdzenie poprawionego projektu badania klinicznego. „Dziś możemy powiedzieć, że zebraliśmy wstępne oferty od firm CRO i wiemy jakie jest zainteresowanie” dodaje Stefański.

Cele na 2024 Urteste

Projekt Multi-Cancer

Drugi istotny projekt - Multi-Cancer, w którego ramach spółka skupia się obecnie na wykrywaniu raka piersi - jest jednym z kluczowych obszarów działalności Urteste.

„Rak piersi jest rynkowo bardzo dużym tematem. Jest numerem dwa jeśli chodzi o ilość przypadków nowotworów na świecie” – zauważa prezes.

Powodem wybrania właśnie diagnostyki raka piersi jest też bardzo dobra dostępność próbek oraz oczekiwania co do wysokiej czułości i swoistości testu.

„Złożyliśmy w zeszłym roku wniosek patentowy,” dodaje Stefański, podkreślając znaczenie innowacyjności w tym projekcie.

Prezes Grzegorz Stefański ocenia więc projekt jako wykonalny, podkreślając, że badanie zaprojektowane przez Urteste jest stosunkowo krótkie i nieskomplikowane. Koszt badania na 600 pacjentkach ma wynosić około 4 mln zł, co jest stosunkowo niskim wydatkiem.

„Biorąc więc pod uwagę dofinansowanie, na które liczymy, jest to projekt w naszym zasięgu w najbliższych kwartałach” podsumowuje Stefański.

Zobacz także: Prognozy i plany ekspansji Asbis w 2024 r. Spółka spodziewa się wzrostu przychodów od II półrocza

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost