Ipopema wznawia rekomendacje dla Vigo Photonics i widzi potencjał do wzrostu
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
21 lut 2024, 07:31

Ipopema wznawia rekomendacje dla Vigo Photonics i widzi potencjał do wzrostu kursu akcji

Vigo Photonics po chudym 2022 r. ma szansę na powrót do mocnych wyników w kolejnych latach. Tempo wzrostu segmentu detektorów w latach 2022-26 prawdopodobnie jeszcze mocniej przyspieszy, a nowe linie produkcyjne powinny dodatkowo napędzić wzrost sprzedaży w tym okresie. Cały raport z rekomendacją można przeczytać TUTAJ.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy z Ipopema Securities wznowili wydawanie rekomendacji dotyczących Vigo Photonics. W najnowszym raporcie wycenili oni spółkę na 600 zł/akcję, co implikuje przy obecnym kursie ok. 19% potencjału wzrostu. Wobec tego analitycy rekomendują zakup akcji Vigo Photonics.

Notowania Vigo Photonics

Notowania Vigo Photonics

Zobacz także: Akcje giełdowych TFI mają potencjał wzrostu. Analitycy PEKAO rekomendują kupuj Quercus i Skarbiec

Podstawowa działalność z szansą na solidne odbicie

W segmencie detektorów Vigo Photonics odnotowało w latach 2013-2023 średnioroczne tempo wzrostu w wysokości 13%. Ze względu na wysoką zdolność produkcyjną oraz nowe linie produktów analitycy spodziewają się, że w następnych latach ta dynamika jeszcze wzrośnie. W latach 2022-26 szacują oni ją na 17%.

Takie założenia implikują wzrost przychodów spółki do 94,1 mln zł w 2024 r. (+24% r/r) oraz do 126,6 mln zł w 2025 r. (+34% r/r). Mocniejszy wzrost w 2025 r. wynika z planowanej nowej linii produkcyjnej matryc IR, której wprowadzenie nastąpi najprawdopodobniej w drugiej połowie 2025 r.

W przypadku znormalizowanego wyniku EBITDA analitycy przewidują 31,4 mln zł (+33% r/r) w 2024 r. oraz 47,5 mln zł (+51% r/r) w 2025 r. Wysoki wzrost przychodów połączony z zwiększającym się wykorzystaniem mocy produkcyjnych, a także zmniejszającej się presji kosztowej powinny pomóc spółce poprawiać swoją rentowność. Marża EBITDA w 2024 r. szacowana jest na 33%, co oznacza o 3 p.p. wyższy poziom od trzyletniej średniej spółki. W 2025 r. przewidywana marża jest jeszcze wyższa i wynosi 38%.
 

Prognozy Vigho Photonics na lata 2023-2026

Źródło: Ipopema Securities

Nowy projekt HyperPIC

HyperPIC jest jedynym projektem polskim, który został wybrany do prestiżowego programu IPCEI. Celem programu jest wzmocnienie europejskiej branży mikroelektronicznej. Dzięki udziału w programie Vigo Photonics będzie miało szansę na współpracę z najważniejszymi europejskimi firmami tworzącymi półprzewodniki.

W ramach projektu HyperPIC spółka chce opracować i wdrożyć technologię wyspecjalizowanych hybrydowych układów fotoniki scalonej oraz uruchomić linie produkcyjne, które mają dokończyć proces utworzenia kompletnego łańcucha dostaw dla układów MIRPIC.

Jeżeli projekt zakończy się sukcesem, Vigo Photonics stanie się pierwszym na świece producentem fotonicznych układów scalonych dla średniej podczerwieni (MIRPIC).

Całkowity koszt projektu wynosi 253 mln euro, z czego spółka otrzyma dofinansowanie z UE wynoszące 103 mln euro. Według uproszczonego modelu przygotowanego przez analityków z Ipopema Securities wartość bieżąca netto całego projektu (NPV) wynosi 221 mln zł.

Co ważne, w obecnej wycenie analitycy nie uwzględnili wpływu projektu HyperPIC ze względu na jego wczesny poziom zaawansowania.
 

HyperPIC NPV

Źródło: Ipopema Securities

Zobacz także: Voxel publikuje rekordowe wyniki. Analitycy podnoszą wycenę spółki i podtrzymują rekomendację kupuj

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.