Według oficjalnych danych GUS marcowa inflacja jest w celu
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
15 kwi 2024, 10:02

Według oficjalnych danych GUS marcowa inflacja jest w celu. Nie możemy jednak świętować

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał informacje oficjalne dane po poziomie inflacji w marcu 2024 r. Chwilowo wskaźnik CPI jest w celu.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wyniósł 2,0%. Biorąc pod uwagę odczyty z zeszłego roku, wynik jest imponujący. O czym warto pamiętać, że wskaźnik CPI jest chwilowy, co podkreśla wiele podmiotów, na czele z Narodowym Bankiem Polskim.

inflacja

Źródło: GUS

Zobacz także: Po wielu miesiącach zmagania się z wysoką inflacją, w lutym i marcu inflacja ukształtowała się zgodnie z celem NBP – powiedział Adam Glapiński podczas konferencji NBP

Przez chwilę będzie dobrze

Zgodnie z oficjalnymi danymi GUS inflacja w marcu wyniosła 2,0%. Zgodnie z tym, co powiedział podczas ostatniej konferencji prezes NBP Adam Glapiński, jest za wcześnie by świętować, ponieważ inflacja w kolejnych miesiącach będzie rosła.

„Dziś nie świętujemy, bo zejście do tej inflacji jest chwilowe. A dziś niestety spodziewamy się, że inflacja w kolejnych kwartałach wzrośnie. My swoje zrobiliśmy, czekamy co będzie. Po pierwsze od początku kwietnia przywrócona została stawka 5% VAT na żywność, jaki będzie ostateczny wpływ zobaczymy za kilka miesięcy.” – powiedział prezes Glapiński.

scenariusze_kszta__towana_si___inflacji_p

Źródło: NBP

Warto przypomnieć, że w marcu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że główna stopa referencyjna wynosi wciąż 5,75%. Decyzję Rady można potraktować jako jasny znak, że ta spodziewa się wzrostu inflacji. Największy wpływ na jej poziom będą miały ceny energii oraz tarcza antyinflacyjna, która ma zostać z nami do końca czerwca.

„Po drugie w połowie roku przestaną działać tarcze antyinflacyjne odpowiadające za ceny energii i gazu. Ale nie wiemy, jak będzie to schodzenie przeprowadzane. My możemy nadal operować tylko scenariuszami kształtowania się inflacji.” – wspomniał na konferencji Adam Glapiński.

Zobacz także: Nowe prognozy NBP przewidują, że inflacja w kolejnych latach się ustabilizuje, jednak wciąż widać czynniki ryzyka

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.