Podsumowanie Bezpieczny Kredyt 2% - łączną kwotę udzielonych kredytów to prawie 30 mld zł
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
02 lut 2024, 08:30

Bezpieczny Kredyt 2% zaciągnięto prawie 67 tys. razy na łączną kwotę prawie 30 mld zł

Rynek kredytów mieszkaniowych w 2023 r. roku można podzielić na dwa, ten przed programem BK2% i ten po. Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) z preferencyjnego kredytu skorzystało niespełna 93 tys. osób.

W minionym roku rynek kredytów mieszkaniowych się rozpędził, a ten rozpęd będziemy obserwować jeszcze w kolejnych miesiącach. Zgodnie z danymi BIK, z programu BK2% skorzystało 92,6 tys. osób, które zaciągnęły 66,8 tys. kredytów, na łączną kwotę prawie 30 mld zł.

„Rok 2024 będzie rokiem kontynuacji tendencji z 2023 r. - ocenia Prezes BIK i dodaje, że w pierwszych miesiącach tego roku. rynek kredytów mieszkaniowych będzie jeszcze napędzany przez wnioski złożone w grudniu 2023 r. w ramach ubiegłorocznego programu rządowego.” – czytamy w komunikacie BIK.
 

Zobacz także: W grudniu wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o ponad 420% r/r – informuje Biuro Informacji Kredytowej

Dobra passa dla kredytów hipotecznych

Miniony rok stał pod znakiem kredytów hipotecznych. Choć w pierwszych miesiącach rynek ten był jeszcze zamrożony, to obniżka stóp procentowych, decyzja KNF o obniżeniu bufora przy obliczaniu zdolności kredytowej czy realny wzrost wynagrodzeń, zmieniły te sytuację diametralnie. Największa zmiana przyszła w drugiej połowie roku, po uruchomieniu programu BK2%. Popyt wzrósł dzięki beneficjentom programu, ale również osobom, które skorzystały na polepszających się warunkach kredytowania.

Według danych BIK (na dzień 25 stycznia 2024 r.) z programu skorzystało 92,6 tys. osób, które zaciągnęły zobowiązania na łączną kwotę 27,2 mld zł. Łącznie udzielono 66,8 tys. preferencyjnych kredytów. Przypomnijmy, że program zakładał, że w ciągu dwóch lat udzielonych zostanie 50 tys. kredytów, a budżet na 2023-24 rok zamykał się w 941 mln zł. 

Statystyczny kredytobiorca, to osoba w wieku około 30 lat, która zaciągnęła kredyt samodzielnie. W przedziale 350-600 tys. zł, jak wskazuje BIK, aż 67% kredytobiorców to beneficjenci BK2%.

bk2 statystyczny kredytobiorca

Źródło: BIK

W opinii prezesa BIK, wyhamowanie tej rozpędzonej akcji kredytowej nastąpi w marcu br. i potrwa do czasu wprowadzenia nowego programu pomocowego.

„Już jednak od marca 2024 roku spodziewamy się wyhamowania akcji kredytowej, które potrwa do momentu wprowadzenia kolejnego, już zapowiadanego programu wsparcia kredytobiorców mieszkaniowych. Wysoka miesięczna wartość akcji kredytowej powróci w drugim półroczu br. W oparciu o te założenia szacujemy w segmencie kredytów hipotecznych w 2024 r. wartość akcji kredytowej na poziomie 72,0 mld zł. Oznacza to wzrost o 13 proc. w porównaniu z 2023 r., ale nadal mniej o 19 proc. w porównaniu z rekordowym rokiem 2021” – wyjaśnia Mariusz Cholewa, prezes BIK.

Przypomnijmy tylko, że w grudniu wartość zapytań o hipoteki wzrosła o 421%, a liczba wnioskujących o 277%.

Propozycja kredytu mieszkaniowego „na Start”

Program oferujący preferencyjny kredyt 2% zakończył się szybko, chociaż zaplanowany był na dwa lata. Jak już wspomnieliśmy wyżej, chętnych nie brakowało. W związku z wyczerpaniem się budżetu przewidzianego w ramach programu „Pierwsze mieszkanie”, nowy rząd zaproponował nowy program „Mieszkanie na Start”. Prace trwają, co potwierdził minister Krzysztof Hetman w TOK FM.

Nowy program, podobnie jak jego poprzednik budzi pewne kontrowersje. Co wiemy na tę chwilę? Zmianą ulegną kryteria wiekowe, a dopłaty mają być zróżnicowane i zależne od wielkości gospodarstwa domowego. Warunkiem przyznania kredytu będzie kryterium dochodowe, oparte o próg podatkowy, będzie ono ulegać zmianie wraz ze wzrostem liczby osób żyjących danym gospodarstwie domowym. Więcej szczegółów jest dostępnych na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

kredyt_mieszkaniowy_na_start

Źródło: MRiT

Zobacz także: Mieszkanie na start budzi kontrowersje i wątpliwości. Posłowie partii Razem nie zagłosują za programem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost