Produkcja gry Wiedźmin 4 idzie pełną parą. Akcje CD Projekt najwyżej od października
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
02 kwi 2024, 15:49

Produkcja nowej gry CD Projektu idzie pełną parą. Notowania wyszły po wynikach na najwyższe poziomy od października

Twórcy gier z serii Wiedźmina oraz Cyberpunka 2077 osiągnęli w ubiegłym roku rezultaty znacznie lepsze od tych, jakich spodziewali się analitycy. We wtorek akcje spółki po wynikach drożały momentami nawet o 5 proc. i były na najwyższych poziomach od października 2023 r.

Mimo udanego 2023 r., który okazał się być drugim najlepszym w historii studia, zagraniczni analitycy pozostają nieprzekonani do papierów spółki. Już po publikacji raportu swoją rekomendację zaktualizowali eksperci Barclays, nie zmieniając znacząco dotychczasowego negatywnego nastawienia.

Zobacz także: Wyniki CD Projekt znowu przebijają oczekiwania analityków. Twórcy Cyberpunka rekomendują wypłatę dywidendy

Cyberpunk 2077 wrócił do łask

Ubiegły rok CD Projekt zakończył wypracowując ponad 1,2 mld zł przychodów, o 29 proc. więcej niż w 2022 r. Zysk brutto urósł o 19,9 proc. do 849,6 mln zł, a zysk netto przypisany podmiotowi dominującemu podskoczył o 38,9 proc. do 481,1 mln zł. Wartość środków pieniężnych pod postacią gotówki, lokat bankowych czy obligacji wzrosła o 20 proc. do 1,3 mld zł.

Wyniki CD Projektu w 2023 r.

Wyniki CDR 2023

Źródło: Spółka

„Aktualizacja 2.0 do Cyberpunka 2077 i wydany we wrześniu dodatek Phantom Liberty (ang. Widmo Wolności) spotkały się ze świetnym przyjęciem graczy i mediów branżowych, czego efektem była mocna sprzedaż obu tytułów. W niewiele ponad 3 lata nasze skumulowane przychody ze sprzedaży gier z franczyzy cyberpunkowej przekroczyły 3 mld złotych, co świadczy o silnej pozycji tego IP. Sukces Widma Wolności i odbudowa pozytywnego sentymentu wokół bazowej gry są kluczowe dla dalszego rozwoju CD Projektu w oparciu o silne i rozpoznawalne marki” mówi Piotr Nielubowicz, dyrektor finansowy studia.

O odbudowie renomy Cyberpunka najlepiej mówią przychody ze sprzedaży gry w ostatnich latach. Jak widać, poprzedni rok pokazał znaczący wzrost względem 2021 r. czy 2022 r., do czego przyczyniła się także premiera dodatku Phantom Liberty. Jak czytamy w raporcie, do końca 2023 r. sprzedanych zostało ponad 5 mln kopii nowej zawartości, przebijając tym samym wcześniejsze prognozy ekspertów mówiące o 4,5-4,8 mln sztuk.

Zobacz także: Dlaczego akcje CD Projekt zagraniczni analitycy wyceniają nisko, a krajowi wysoko? Ekspert wyjaśnia

Polaris na pierwszym planie

Spółka, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, powiększyła zespół pracujący nad Polarisem, czyli grą z serii Wiedźmina, do około 450 osób. Jak usłyszeliśmy podczas czwartkowej konferencji, jest to wystarczająca liczba pracowników do zrealizowania prac. Projekt ma wejść w fazę produkcyjną w II półroczu. Zapisy programu motywacyjnego spółki, o czym pisaliśmy kilka miesięcy temu sugerują, że premiera tytułu powinna nastąpić do końca 2026 r.

Liczba pracowników rozdysponowanych do poszczególnych projektów

Deweloperzy CDR 2023

Źródło: Spółka

W porównaniu do grafiki na temat zaangażowania informatyków z jesieni 2023 r. widać, że CD Projekt już przypisał znaczną część zespołu do poszczególnych projektów. Pewne prace mają toczyć się już nad Orionem, czyli kontynuacją Cyberpunka 2077. Współprezes CD Projektu Adam Badowski pod koniec stycznia zapowiedział, że na koniec 2024 r. nad tą grą pracować będzie około 80 osób. Coraz więcej uwagi otrzymuje także projekt Hadar, czyli zupełnie nowe IP studia.

Przedstawiciele CD Projektu zapowiedzieli, że w tym roku zatrudnienie w spółce powinno utrzymać się na tym samym poziomie. Co ciekawe, studio bada możliwości, jakie niesie za sobą wykorzystanie AI przy tworzeniu gier. Jak skomentował odpowiedzialny za strategię Adam Kiciński, technologia ta dobrze wpisuje się w ideę posiadania mniejszej liczby ludzi, którzy mogliby pracować nad coraz ambitniejszymi projektami.

„Chcielibyśmy, aby nad jedną grą docelowo pracowało około 400-500 osób i AI może nam w tym pomóc. Nie spodziewamy się jednak zmniejszania zespołów z powodu jej powszechniejszego wykorzystywania” zauważył Kiciński.

Zobacz także: CD Projekt z ambitnym celem zysku netto na lata 2024-2027. Notowania spółki rosną

Zagranica nie jest przekonana

Lepsze od spodziewanych wyniki finansowe oraz rekomendacja wypłaty niemal 100 mln zł dywidendy nie przekonały jednak zagranicznych ekspertów do zmiany nastawienia względem CD Projektu. Analitycy Barclays mieli podtrzymać rekomendację „niedoważaj”, nieznacznie przy tym zwiększając cenę docelową do 92 zł za papier. We wtorkowe popołudnie sytuacja nie zmienia się też jeśli chodzi o rejestr krótkich pozycji KNF. Spośród tych ujawnionych widać, że zagraniczne podmioty nadal obstawiają spadek notowań studia.

Lista krótkich pozycji dotyczących akcji CD Projektu ujawniona w rejestrze KNF

Krótkie pozycje CDR (2)

Źródło: KNF

Tymczasem rodzimi eksperci nadal podtrzymują pozytywne nastawienie do walorów studia. Analitycy mBanku utrzymują walory CD Projektu w tegorocznych top pickach i spodziewają się, że w tym roku firma podejmie więcej działań marketingowych dotyczących promocji nowej gry z serii Wiedźmina.

Notowania CD Projektu w ciągu ostatnich 12 miesięcy

CDR notowania

Zobacz także: Ekstremalne rekomendacje dla CD Projekt. Tego samego dnia zagraniczna instytucja wycenia spółkę na 9 mld zł, a polska na 18 mld zł

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.