Czarny tydzień polskiego gamingu. Producenci gier z GPW zaliczają przeciętne lub słabe premiery
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
08 mar 2024, 10:21

Czarny tydzień polskiego gamingu. Giełdowi producenci gier zaliczają przeciętne lub słabe premiery

W ostatnich dniach na rynku zadebiutowały tytuły jak: The Thaumaturge, Winter Survival, Hairdresser Simulator oraz Taxi Life: A City Driving Simulator. Notowania spółek z nimi związanych stały w miejscu bądź znacząco spadały.

Rynek cały czas czeka na pozytywny sygnał ze strony twórców gier. Póki co jednak brakuje znaczących impulsów, które poderwałyby notowania do góry. Niedawne premiery w dużej mierze zawiodły akcjonariuszy, a w najlepszym wypadku przebiegły zgodnie z planem.

Zobacz także: Premiery gier spółek z polskiej giełdy marzec 2024. Inwestorów czeka intensywny początek miesiąca

Poprawny debiut The Thaumaturge

Tytuł stworzony przez Fool’s Theory, studio w które kapitałowo zaangażowało się 11 bit studios jednocześnie odpowiadające za wydanie The Thaumaturge, ostatecznie sprostał oczekiwaniom. Choć w poniedziałek 4 marca tuż po premierze peak graczy nie był zadowalający, to następne dni okazały się być lepsze dla produkcji, a dotychczas największy peak opiewa na niemal 3 tys. W tym czasie produkcja zgromadziła dobre recenzje klientów oraz branżowych mediów. Na witrynie Steamdb ponad 80 proc. ocen jest pozytywnych. Z kolei w serwisie Metacritic średnia ocen wynosi 76/100 pkt.

Przedstawiciele 11 bit studios oceniają, że premiera najnowszej produkcji Fool’s Theory przebiegła poprawnie. Jak mówił w wywiadzie dla Parkietu prezes studia Przemysław Marszał, po 24 godzinach The Thaumaturge spełnił zakładane poziomy sprzedaży. Eksperci DM BDM w ostatnim raporcie spodziewają się, że sprzedaż w ciągu pierwszego roku sięgnie 0,5 mln kopii co przełoży się na 27,8 mln zł przychodów. W czwartek po południu notowania 11 bit studios oscylują wokół punktu odniesienia.
 

Zobacz także: 11 bit studios ogłosiło datę premiery Frostpunka 2. Ten rok będzie dla studia intensywniejszy niż zakładano

Nowe tytuły nie porwały tłumów

Trudną pierwszą dobę ma za sobą Winter Survival od Drago entertainment. Produkcja ukazała się w trybie wczesnego dostępu 6 marca, a dotychczas jej peak graczy wynosi niemal 400. Spółka niedawno pokazała dalszy plan rozwoju gry, którego produkcja ciągnie się od kilku lat, zakładający udostępnienie nowych mechanik oraz rozdziałów fabuły. Nie wspomniano w nim jednak o pożądanym przez graczy trybie kooperacyjnym. Aktualnie około 70 proc. recenzji jest pozytywnych, ale trzeba zauważyć, że w tym momencie jest ich mniej niż 100. Co warto odnotować, w oświadczeniu opublikowanym po premierze zarząd podkreśla, że również nie jest zadowolony z przebiegu premiery i zamierza dalej pracować nad tytułem.

Notowania Drago entertainment w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Drago wykres notowań

Dla notowań Drago entertainment pierwszy tydzień marca przyniósł znaczące spadki. Od poniedziałku do piątkowego przedpołudnia cena akcji spółki stopniała o około 40 proc. do 28,6 zł. Historycznie najniżej walory spółki wyceniano na 22,4 zł.
 


Kiepsko przebiegł także debiut Hairdresser Simulatora wydawnictwa Frozen Way. Niespełna dobę po premierze peak graczy opiewał na 500. Problemem tytułu okazała się jakość techniczna. Spośród 105 recenzji zaledwie 34 proc. jest pozytywnych, a użytkownicy wskazują właśnie na kiepską oprawę graficzną. Wydaje się jednak, że spółka zaadresowała te kwestie, a deweloper, czyli Petard Games, będzie pracował nad usprawnieniem tytułu. W pierwszym tygodniu marca notowania Frozen Way zjechały o około 11 proc.
 

Notowania Frozen Way od debiutu 30 marca 2023 r.

Notowania Frozen Way

Inwestorom do gustu nie przypadła też najnowsza gra studia Simteract. Niecałą dobę po piątkowej premierze peak graczy Taxi Life: A City Driving Simulator wynosił 1,9 tys., co byłoby pewnie dobry rezultatem gdyby nie fakt, że produkcja gromadzi negatywne oceny. Zaledwie 44 proc. spośród ponad 300 recenzji na Steamdb jest pozytywnych. W ślad za kiepskimi opiniami znacząco spadły notowania Simteract. W piątek przed południem papiery studia doświadczają najsilniejszej przeceny spośród wszystkich spółek notowanych na NewConnect sięgającej 23 proc.

Notowania Simteract w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Simteract notowania

Zbyt wielu chętnych nie przyciągnął także Robin Hood - Sherwood Builders. Produkcja wydawnictwa PlayWay pojawiła się na rynku pod koniec lutego i mimo pozytywnych ocen prologa, póki co nie przypadła graczom do gustu. Choć spośród ponad 300 recenzji około 73 proc. jest pozytywnych, to peak graczy opiewa na ponad 1,2 tys. Prezes grupy Krzysztof Kostowski w ostatnich aktualnościach zauważył, że choć póki co nie do końca znane są wszystkie powody takiego rezultatu, zamierza wraz z zespołem dopracować produkcję.

Notowania PlayWay w ciągu ostatnich 12 miesięcy

PLW notowania (1)

Zobacz także: Premiera Winter Survival już w środę. Nadchodzące tygodnie będą kluczowe dla rozwoju największego projektu Drago Enterteinment ostatnich lat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.