9 rosnących i zdrowych spółek, które zapowiedziały dużą dywidendę w 2015 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
26 mar 2015, 07:30

9 rosnących i zdrowych spółek, które zapowiedziały dużą dywidendę w 2015 roku

9 rosnących i zdrowych spółek, które zapowiedziały dużą dywidendę w 2015 rokuMarzec był wyjątkowo intensywnym miesiącem. Zarządy spółek codziennie publikowały zapowiedzi wypłaty zysków dla akcjonariuszy. Dlatego też, po miesiącu od ostatnie analizy na temat dywidend, znów przyjrzymy się spółkom dywidendowym. Policzymy, które z nich dają największą stopę zwrotu z zainwestowanych środków. Sprawdzimy też, które są bezpieczne finansowo i mogą dać szansę na dodatkowy bonus w postaci wzrostu kursu akcji, zanim dywidenda zostanie przydzielona.

Zapowiedzi dywidend na 2015 rok - część druga

Tabela 1. Zapowiadana wielkość dywidend spółek z GPW.
Tabela 1. Zapowiadana wielkość dywidend spółek z GPW.

Tym razem mamy aż 45 spółek. W sumie z poprzednim zestawieniem spółek dywidendowych jest ich 75, co stanowi 16% wszystkich spółek na GPW.

Niektóre spółki obostrzyły wypłaty zysków warunkami. Przykładowo mBank #MBK zapowiedział 17 zł na akcję, ale tylko wtedy, gdy uda mu się utrzymać odpowiedni poziom zabezpieczeń. Przez kryzys z frankiem szwajcarskim bank musi być ostrożny w zapowiedziach dywidendowych.

Spółka ABC Data S.A. #ABC zapowiedziała wstępnie wypłatę 36 groszy na akcję z zastrzeżeniem, że faktyczna dywidenda może być niższa. Odwrotna zapowiedź padła ze spółki Radpol S.A. #RDL, która określiła wstępnie dywidendę w wysokości 28 groszy na akcję i dodała, że jest to minimalna kwota, jakiej się możemy spodziewać.

Które spółki mają najwyższą stopę dywidendy?

Biorąc pod uwagę obecny kurs akcji, możemy obliczyć stopę dywidendy, czyli zwrot z zainwestowanego kapitału, jeśli akcje byłyby kupione dziś. Wyniki zostały przedstawione w Tabeli 2.

Tabela 2. Stopa dywidendy spółek obliczona na podstawie kursu z dnia 24 marca 2015 r. oraz trend.
Tabela 2. Stopa dywidendy spółek obliczona na podstawie kursu z dnia 24 marca 2015 r. oraz trend.

Aż dwie spółki mają stopę dywidendy powyżej 10%. Są to Wadex S.A. #WAX oraz Pragma Faktoring S.A. #PRF. Kurs pierwszej z nich przez ostatnie 12 miesięcy mocno spadł, ale w ciągu dwóch ostatnich sesji urósł aż o 50%. Notowania Pragma Faktoring też pozostawiają dużo do życzenia, ale widać, że zapowiedź dywidendy w tym roku zaskoczyła inwestorów. Spółka w 2014 nie wypłaciła bowiem żadnego zysku swoim akcjonariuszom.

Oprócz dwóch wyżej wymienionych, aż siedemnaście spółek ma obecnie stopę dywidendy powyżej 5% (Tabela 2).

Należy też zwrócić uwagę, na bardzo optymistyczny fakt, że 28% ze spółek, które chcą się podzielić z akcjonariuszami zyskiem, nie robiły tego w zeszłym roku lub w ogóle.

Wzrost kursu akcji podnosi bezpieczeństwo i atrakcyjność inwestycji

Należy zwrócić uwagę, że aby otrzymać dywidendę i mieć takie stopy zwrotu z inwestycji, jak te podane w Tabeli 2, trzeba posiadać spółkę w portfelu przez kilka miesięcy. Dobrze jest więc rzucić okiem na finanse przedsiębiorstwa i ogólny trend. Ograniczy to ryzyko gwałtownych zmian kursu i może także zwiększyć premię z inwestycji poprzez zyski z samego wzrostu kursu akcji.

Niemal wszystkie spółki z powyższego zestawienia, których stopa dywidendy jest powyżej 5% są także w dobrej kondycji pod względem finansowym. Jest tylko jeden wyjątek: Prime Car Management S.A. #PCM. Wspomniana spółka ma niepokojące poziomy płynności finansowej i wysokie zadłużenie, lecz równocześnie pozostaje rentowna od dłuższego czasu, a taką płynność jak obecnie utrzymuje od co najmniej czterech lat. Czyli po prostu umie funkcjonować przy takich wielkościach wskaźników.

Wśród spółek dobrych od strony finansowej, wyróżniają się te w trendzie wzrostowym. Są to, EuCO S.A. #EUC, Polwax S.A. #PWX, PZU SA #PZU, Lena Lighting S.A. #LEN, Asseco Business Solutions S.A. #ABS oraz Asseco Poland S.A. #ACP. Ich kursy rosną od wielu miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet lat. Dodatkowo, spółki Konsorcjum Stali S.A. #KST, Kino Polska TV S.A. #KPL i Energa S.A. #ENG w ostatnim czasie zmieniły trend na wzrostowy i być może dzięki zapowiedzi wysokiej dywidendy go utrzymają.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na te dziewięć spółek, gdyż w ich przypadku inwestor może nie tylko liczyć na zyski z sowitej dywidendy, ale także na wzrost ich kursu akcji zgodnie z panującym trendem.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.