10 spółek, które mogą wypłacić wysokie dywidendy w tym roku po przerwie przez COVID
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
01 mar 2021, 06:15

10 spółek, które mają szansę powrócić do wypłaty dywidend, po rocznej przerwie przez COVID

W zeszłym roku wiele spółek zrezygnowało z podzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Jednak poprawa wyników i zgromadzenie większej ilości gotówki przez niektóre z nich – i to mimo pandemii – daje szansę na wyjątkowo atrakcyjne dywidendy w tym roku.

Wiele spółek z GPW wstrzymało wypłaty zysku w 2020 r. ze względu na niepewną sytuację rynkową i przez dużą niewiadomą jaką był nadchodzący kryzys spowodowany wybuchem pandemii. Po roku widać, że nie wszystkie branże ucierpiały w równym stopniu. Co więcej, jest pewna grupa spółek, które poprawiła wyniki i zgromadziła większy zapas gotówki niż przed 2020 r. To właśnie te spółki mogą w tym roku zdecydować się na powrót do wypłat dywidendy i mają na nią zapas kapitału nawet z dwóch ostatnich lat. Znaleźliśmy 10 takich firm.

Zobacz także: 7 spółek w trendzie wzrostowym, które wypłacają coraz większe dywidendy

10 spółek z perspektywą na powrót do wypłat

Oczywiście nie mamy jeszcze deklaracji zarządów co do wypłaty dywidendy na 2021 r. Jednak jest pewna grupa spółek, która z większym prawdopodobieństwem może wypłacić dywidendę, mimo jej wstrzymania w zeszłym roku.

Wybraliśmy spółki, które już wcześniej regularnie dzieliły się zyskiem, a tylko w 2020 r. wstrzymały się z wypłatą. Spośród nich wybraliśmy te, które mają podstawę finansową do wypłaty dywidendy w tym roku – tzn. ich wyniki się poprawiły mimo pandemii, a stan gotówki nie ucierpiał, a nawet wzrósł.

Znacznie podniósł się poziom gotówki w ostatnim raporcie podanym przez spółki Bowim #BOW, Betacom #BCM, Kino Polska #KPL i K2 Holding #K2H. W przypadku każdej z nich co najmniej się podwoił. Co więcej, pierwsze trzy spółki poprawiły też znacząco zysk netto. W porównaniu ostatnich zaraportowanych 12 miesięcy do 2019 r. wzrósł on o ponad 200% w przypadku Bowim i Betacom, oraz o 18% dla Kino Polska. Natomiast prezes K2 Holding (d. K2 Internet) zapowiedział powrót do wypłaty dywidendy w tym roku, choć nie określił jej wysokości. Spółka ponownie wykazała zysk netto w zaraportowanych ostatnich kwartałach.

Zobacz także: 13 spółek z NewConnect, które płacą regularnie dywidendy od co najmniej 5 lat

Duży wzrost poziomu gotówki i poprawę o co najmniej kilkanaście procent zysku wykazały też spółki Inter Cars #CAR, Skarbiec Holding #SKH i Atal #1AT. Także one wstrzymały dywidendę w zeszłym roku, a teraz mogą ponownie powrócić do wypłat.

Warto też zwrócić uwagę na Eurotel #ETL, Relpol #RLP i Selena FM #SEL, które także poprawiły wyniki i jednocześnie wstrzymywały się z wypłatą dywidendy w 2020 r. Każda z tych spółek ma wieloletnią (ponad 7 letnią) tradycję wypłat zysków, którą zawiesiła. Polepszenie wyników daje jednak szansę do powrotu dywidendy i być może nawet w większej wysokości niż w poprzednich latach.

SpółkaZmiana zysku netto za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy w porównaniu do 2019 r.Zmiana gotówki w ostatnim raporcie w porównaniu do 2019 r.Liczba lat regularnych wypłat dywidendy przed 2020 r.
Bowim (BOW)211%680%3 lata
Betacom (BCM)200%160%8 lat
Kino Polska TV (KPL)19%129%8 lat
K2 Holding (K2H) 124%5 lat
Inter Cars (CAR)18%77%6 lat
Skarbiec Holding (SKH)54%75%5 lat
Atal (1AT)12%63%4 lata
Eurotel (ETL)15%10%12 lat
Relpol (RLP)50%2%8 lat
Selena FM (SEL)73%-2%7 lat

Podsumowując, nie wiadomo czy wszystkie z powyższych spółek zdecydują się na powrót do wypłaty dywidendy, ale są ku temu solidne przesłanki. Są to spółki, które w poprzednich latach dzieliły się zyskiem, ale wstrzymały wypłatę w 2020 r. ze względu na pandemię. Teraz, mogą powrócić do wypłaty zysków i, co więcej, mogą także chcieć wypłacić dodatkowo część z zatrzymanej w zeszłym roku gotówki. Czy tak się stanie? Usłyszymy to w zapowiedziach zarządów ogłaszanych zwykle już na początku wiosny.

Zobacz także: 18 spółek, które wypłaciło w 2020 wyższą dywidendę pomimo epidemii, a w 2021 mogą wypłacić jeszcze wyższą

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost