Dobre perspektywy dla IPO na GPW w 2024 r. - wyniki raportu „IPO Index Poland” DM Navigator
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
30 sty 2024, 17:23

Dobre perspektywy dla IPO na GPW w 2024 r. - wyniki raportu „IPO Index Poland” DM Navigator

W 2023 roku Giełda Papierów Wartościowych odnotowała znaczący wzrost, co zgodnie z raportem DM Navigator „IPO Index Poland” może zapowiadać dynamiczny rok 2024 dla rynku debiutów i pierwszych ofert publicznych (IPO) w szczególności na rynku NewConnect. Eksperci z Domu Maklerskiego Navigator oraz Quercus TFI wskazują na pozytywne trendy sugerując obiecujące perspektywy dla polskich rynków kapitałowych.

Nowy cykliczny raport IPO od DM Navigator to szczegółowa analiza sytuacji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), koncentrująca się na danych z transakcji IPO, SPO i ABB na Głównym Rynku GPW i NewConnect. W podsumowaniu roku 2023 eksperci DM Navigator oraz Quercus TFI wskazują na pozytywne tendencje do rozwoju rynku ofert publicznych. Trwały trend wzrostowy w 2023 roku podsyca optymizm wśród inwestorów i przedsiębiorców rozważających debiut giełdowy.

Raport można bezpłatnie pobrać na stronie: https://navigatorcapital.pl/ipo-index-poland/ (pod zapisem na webinarium)

Rok 2023 pod kątem ofert publicznych i debiutów na GPW

W 2023 r. na Głównym Rynku GPW zadebiutowało 10 spółek, z największym IPO firmy Murapol, z ofertą akcji o wartości 403,9 mln zł. Pozostałe debiuty to przejścia z rynku NewConnect, z branż IT, gamedev i medTech. Największą transakcją SPO była Polenergia, pozyskująca 750 mln zł, a oferta CCC znalazła się na drugim miejscu (505,5 mln zł). Odnotowano 12 transakcji ABB o łącznej wartości 3,9 mld zł.

Sytuacja rynkowa GPW IPO

Źródło: Raport DM Navigator „IPO Index Poland”

Zobacz także: Miniony rok był słaby na rynku IPO. W 2024 r. koniunktura i popyt na akcje mogą jednak powrócić

Siła relatywna indeksu WIG i niskie wyceny

Analitycy DM Navigator wskazują na wyjątkową siłę polskiej giełdy. W ostatnich miesiącach na GPW można zaobserwować względną przewagę w porównaniu z rynkami zagranicznymi.

Początkowo, w pierwszym kwartale 2023 roku, indeks WIG wykazywał słabsze wyniki niż giełdy międzynarodowe. Jednak od kwietnia zainteresowanie inwestorów polskimi akcjami wzrosło, co zaowocowało wzrostem indeksu WIG o ponad 20% do sierpnia, co uczyniło go liderem wśród porównywanych indeksów. Mimo sierpniowych i wrześniowych spadków na wszystkich rynkach, od października ponownie zaobserwowano względną siłę warszawskiego rynku w stosunku do rynków zagranicznych.

Siła relatywna WIG

Źródło: Raport DM Navigator „IPO Index Poland”

Dużą siłą wykazały się w szczególności spółki średniej wielkości notowane w indeksie mWIG40 (+39%). Zaś indeks małych spółek sWIG80 zanotował wzrost o 31%, co i tak jest wyższym wynikiem od zagranicznych indeksów porównawczych.

Pozytywna tendencja na GPW może mieć przeniesienie na 2024 r. a wyższe wyceny zachęcić więcej spółek do powrotu do planów IPO i debiutów na giełdzie.

Jednocześnie obserwujemy wciąż relatywnie niskie wyceny akcji. Wskaźnik ceny do zysku (C/Z lub P/E – price earnings ratio) jeden z najpopularniejszych wskaźników wyceny znajduje się na poziomie 13 punktów, co można uznać za wartość średnią, ale wciąż niską w zestawieniu z poprzednimi latami na giełdzie warszawskiej.

Wskaźnik PE dla WIG

Źródło: Raport DM Navigator „IPO Index Poland”

Dobre perspektywy dla rynku w 2024 r. - wypowiedź Sebastiana Buczka – Quercus TFI

W raporcie DM Navigator opinię na temat perspektyw rynku IPO wyraża też ekspert rynków finansowych Sebastan Buczek (Quercus TFI). Zwraca przede wszystkim uwagę na potencjał rynku NewConnect i widzi poprawę już w pierwszych miesiącach 2024 r.

„W pierwszych miesiącach 2024 roku pozytywne tendencje z roku 2023 – naszym zdaniem – utrzymają się. Możemy obserwować dalszy wzrost indeksów. W wariancie bazowym WIG powinien dojść do poziomu między 80 000 a 86 000 punktów w pierwszych miesiącach 2024 roku. Będziemy w dalszym ciągu poprawiać rekordy wszech czasów” - podkreśla Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

„Mamy szansę nadal zachowywać się lepiej niż rynki na świecie, w tym rynek amerykański, ze względu na zmiany polityczne, które u nas zachodzą. Zmiany mogą spowodować, iż inwestorzy z zagranicy, którzy we wcześniejszych latach z Polski wychodzili, teraz powrócą. Jest to trend

średnioterminowy. Jest to tendencja, która jest rozłożona na co najmniej kilka miesięcy” - dodaje.

Także analitycy Navigatora wskazują na powrót inwestorów zagranicznych. Ich odsetek obrotów na GPW rośnie w ostatnim okresie i ma szansę zrównać się z poziomem przedwojennym z 2019 r.

Udział inwestorów zagranicznych na GPW

Obecnie wzrost widać wśród większych spółek notowanych na podstawowym parkiecie.

„Wiele spółek z NewConnect to spółki na wczesnym etapie rozwoju. One w środowisku wysokich stóp procentowych nie zachowują się najlepiej – finansowanie ich działalności jest wówczas ograniczone. (...) Zakładam, że inwestorzy wrócą w momencie, w którym na rynkach zrobi się jeszcze lepsza atmosfera, niż obecnie. Popyt na polskie aktywa od 15 października 2023 r. wyraźnie koncentruje się na największych podmiotach. Kapitał zagraniczny jest zainteresowany największymi i płynnymi walorami” – zaznacza Sebastian Buczek.

Popyt na NewConnect ma także szansę się zwiększyć, choć nieco później niż na głównym rynku GPW.

„Jeżeli trend wzrostowy na dużej giełdzie utrzyma się jeszcze przynajmniej przez kilka miesięcy, to w którymś momencie ta „wiosna” również zawita na NewConnect. Wiosna może być odłożona w czasie, ale za to bardziej dynamiczna” – mówi.

„Jeżeli chodzi o rynek New Connect, to zjawisko to też powinno się poprawić w obecnym roku. Stopy procentowe w trakcie roku 2024 powinny być obniżane na świecie i w Polsce, w związku z tym dostępność finansowania dla różnego rodzaju młodych firm powinna zacząć się poprawiać, co powinno przekładać się na ich wycenę” – dodaje.

Sebastian Buczek wskazuje też na sektory, z których spółki mają dużą szansę na zainteresowanie ze strony funduszy i tym samym udane oferty publiczne akcji w tym IPO.

„Gdyby spojrzeć od strony analizy fundamentalnej, większość firm notowanych na GPW ma potencjał wzrostowy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Bez względu w zasadzie na to, jakie sektory reprezentują. (…) Generalnie wiadomo, że większość podmiotów instytucjonalnych, które szukają swoich szans na rynku NewConnect, wybiera w dwóch obszarach: albo spółki nowych technologii, albo spółki, które przenoszą się na Główny Rynek. W sytuacji, kiedy są one notowane na niskich wskaźnikach, to przy zmianie rynku notowań może to powodować, że inwestorzy na tych spółkach będą w stanie osiągnąć pozytywne stopy zwrotu” – wyjaśnia.

Jednocześnie prezes Quercus TFI wskazuje na sektor, który jest poza zainteresowaniem funduszy.

„Naszym zdaniem łatwiej jest wskazać sektory, gdzie inwestorzy nie szukają obecnie szans, niż te, gdzie te szanse są (…) Jeżeli chodzi o branże, które mają trudniejszy okres i w roku 2024 prawdopodobnie to się nie zmieni, wskazałbym sektor, który był bardzo popularny kilka lat temu. Mowa oczywiście o gamingu, który w tej chwili nie jest ulubieńcem inwestorów. Wyniki firm są słabsze od wcześniejszych założeń, umocnienie naszej waluty nie sprzyja całemu sektorowi, ze względu na fakt, iż większość podmiotów to eksporterzy” - dodaje Buczek.

W 2024 może więc nastąpić kontynuacja wzrostów rozpoczętych w poprzednim roku. Wciąż niskie wyceny spółek pozwalają na znalezienie okazji inwestycyjnych w zasadzie w każdym sektorze gospodarki. Jednocześnie rosnące zainteresowanie rynkiem ze strony funduszy zagranicznych i polskich może wpłynąć pozytywnie na rynek IPO. Według raportu DM Navigator, rok 2024 może więc być tym, w którym zobaczymy w końcu nowe oferty na rynku pierwotnym, po kilku latach marazmu i braku zainteresowania giełdą jako źródłem pozyskiwania kapitału.

Zobacz także: 11 spółek, które mogą zadebiutować na giełdzie w 2024 r.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost