Duża redukcja w zapisach na akcje Murapol. Debiut na GPW już jutro
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
14 gru 2023, 12:16

Duża redukcja w zapisach na akcje Murapol. Debiut dewelopera na GPW już jutro

W zakończonych zapisach na akcje dewelopera mieszkaniowego Murapol, inwestorzy indywidualni złożyli zapisy przekraczające liczbę dostępnych akcji. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, redukcja w zapisach była znacząca, choć transza akcji dedykowana inwestorom indywidualnym z oferty wartej 404 mln zł była niewielka.

W transzy inwestorów indywidualnych redukcja wyniosła ok. 84%. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to duży sukces, ale jedną z przyczyn tak wysokiej redukcji jest znaczące zmniejszenie liczby akcji dla tej transzy, co uczyniło ofertę Murapolu relatywnie małą. Murapol zaoferował zaledwie 7% całej oferty dla inwestorów indywidualnych, czyli jej wielkość wyniosła trochę powyżej 28 mln zł. To porównywalne wielkości emisji do niektórych z ostatnich obligacji korporacyjnych, które również notują redukcje po kilkadziesiąt procent. Tymczasem konsorcjum oferujące akcje spółki Murapol w IPO było bardzo szerokie i obejmowało wszystkie największe biura maklerskie.

Dodatkowo cena ostateczna była niższa od maksymalnej i wyniosła 33 zł. Oznacza to, że każdy kto złożył zapisy na 300 akcji w cenie maksymalnej 35 zł o wartości 10 500 zł, otrzyma zaledwie  ok. 48 akcji o łącznej wartości ok. 1584 zł. Pozostałe środki zostaną zwrócone na konta maklerskie.

Popyt na akcje był też duży w transzy inwestorów instytucjonalnych. Objęli oni powiększoną pulę akcji należącą do fundusz AEREF V PL Investment S.à r.l. należący do funduszy zarządzanych przez Ares, która stanowiła 30% wszystkich akcji spółki.

Zobacz także: Debiut Murapol: analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce 

Debiut Murapol na głównym rynku GPW już w piątek

Po zakończeniu przydziału akcji, następnym krokiem będzie debiut na głównym rynku GPW. Spółka prawdopodobnie rozpocznie notowania akcji jeszcze w tym tygodniu, w piątek, 15 grudnia.

Będzie to pierwszy debiut nowej spółki na warszawskiej giełdzie od dwóch lat. Wysoki popyt na akcje w IPO sugeruje, że na rynku już jest dość kapitału chętnego do objęcia akcji ciekawych podmiotów. Debiut Murapolu może więc otworzyć drogę do kolejnych IPO spółek, które do tej pory wstrzymywały się z decyzją wejścia na giełdę z powodu złej koniunktury na rynku akcji – tak jak to się stało po długiej przerwie zakończonej debiutem Allegro w 2020 r.

Zobacz także: Debiuty, IPO, artykuły i analizy w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost