Cena ostateczna w ofercie akcji Murapol ustalona. Deweloper zadebiutuje na GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
06 gru 2023, 07:14

Cena ostateczna w ofercie akcji Murapol ustalona. Deweloper zadebiutuje na GPW

Murapol zakończył budowę księgi popytu prowadzonej w związku z ofertą akcji i debiutu na GPW. Spółka sprzeda akcje po niższej cenie niż założona cena maksymalna. Jednak popyt był na tyle duży, że oferujący zdecydował się na sprzedaż dodatkowego pakietu akcji.

W ofercie akcji Murapol ustalono cenę ostateczną w wysokości 33 zł za jedną akcję, czyli o -5,71% niższą niż cena maksymalna (35 zł). Sprzedający akcje zdecydował się na zwiększenie pakietu z 25% kapitału zakładowego spółki do 30%. Tym samym oferta Murapolu była jedną z największych na GPW, a jej wartość przekroczyła 404 mln zł. Kapitalizacja spółki wyniesie około 1,35 mld zł.

Inwestorom indywidualnym zaoferowano 7% akcji oferowanych, co może oznaczać wysoką redukcję. Jednak spółka nie podała jeszcze poziomu redukcji zapisów w tej transzy.

Murapol jest czołowym polskim deweloperem, działającym na rynku od ponad 20 lat. Oferuje mieszkania w segmencie "afordable" i „afordable premium”. Spółka jest geograficznie zdywersyfikowana i obecna w 19 miastach Polski. Murapol ma zintegrowany model biznesowy, od pozyskiwania gruntów do sprzedaży. Stosuje technologię BIM i "Unit 94" w procesie budowlanym. Posiada 25 biur sprzedaży.

"Podczas rozmów z wieloma krajowymi i międzynarodowymi inwestorami spotkaliśmy się z prawdziwym zainteresowaniem pionowo zintegrowanym modelem biznesowym Grupy Murapol, wypracowanym w ciągu ponad dwóch dekad obecności na polskim rynku mieszkaniowym. Nasze wyniki operacyjne i finansowe ostatnich okresów pokazują odporność na wahania koniunktury. Nasza mocna pozycja rynkowa to efekt pracy organicznej oraz konsekwencji w umacnianiu produktu w segmencie popularnym i popularnym premium. Posiadamy też umiejętność odnawiania banku ziemi w szybszym tempie niż tempo sprzedaży – zwiększyliśmy rozmiar i poprawiliśmy strukturę naszego banku ziemi. To on stanowi fundament dalszego wzrostu w najbliższych latach. Grupa Murapol ma szeroki zakres kompetencji i dobre perspektywy do dalszego rozwoju na rynku mieszkaniowym w Polsce, a niebawem już jako spółka notowana na GPW" – mówi Nikodem Iskra, prezes Grupy Murapol.

Zobacz także: Debiut Murapol: analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce

Oferta akcji Murapol i debiut na GPW

Murapol zakończył we wtorek, 5 grudnia zapisy w transzy inwestorów indywidualnych. Ustalił także cenę ostateczną w wysokości 33 zł za akcje. Spółka nie podała jednak poziomu redukcji zapisów – należy się spodziewać tej informacji w najbliższych dniach lub najpóźniej 13 grudnia, kiedy nastąpi przydział akcji.

Deweloper będzie notowany na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych prawdopodobnie już od 15 grudnia. Będzie to pierwsze i ostatnie IPO oraz debiut na GPW w tym roku, nie licząc przenosin spółek z NewConnect.

Zobacz także: Debiuty, oferty akcji, analizy, artykuły w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost