Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

57 firm odpowiada za 80% emisji gazów cieplarnianych. Kto kontroluje przyszłość klimatu?

Na łamach naszego portalu wielokrotnie pisaliśmy już o nierównościach emisji CO2 wśród ludności na świecie, gdzie dysproporcje wśród społeczeństwa są potężne. Jak jednak wygląda to w przypadku firm zarówno tych prywatnych jak i państwowych? Z odpowiedzią przychodzi nowy raport Carbon Majors Database.



Nierówności w emisji dwutlenku węgla (CO2) nie dotyczą jedynie społeczeństwa, ale także świata biznesu. Najnowsze doniesienia z raportu Carbon Majors Database rzucają światło na kwestię emisji wśród największych światowych korporacji oraz spółek państwowych. Okazuje się, że mimo zobowiązań wynikających z Porozumienia Paryskiego większość wielkich przedsiębiorstw nie tylko nie zmniejszyło emisji gazów cieplarnianych, ale w niektórych przypadkach nawet ją zwiększyły.

Emisje dwutlenku węgla po ratyfikacji Porozumienia Paryskiego


Źródło: raport Carbon Majors Database


Jak ukazują dane z lat 2016-2022, 65% spółek państwowych i 55% firm prywatnych zwiększyło emisję GHG lub nie zmniejszyło ich produkcji. 

Dane z raportu objęły 122 firmy (zarówno spółek prywatnych jak i państwowych), które emitowały najwięcej gazów cieplarnianych. Jak się okazuje, większość globalnych emisji CO2 powstałych od czasu Porozumienia Paryskiego można przypisać niewielkiej grupie dużych emitentów, którzy nie spowalniają produkcji - 117 firm w badaniu odpowiedzialnych jest za 251 gigaton dwutlenku węgla, przy czym aż 80% tych emisji pochodzi z 57 największych firm.

Kto emituje najwięcej?

Najbardziej niepokojącym wnioskiem, jaki można wyciągnąć z raportu jest fakt, że największe zwiększenia emisji GHG miały miejsce wśród firm państwowych, mimo że to właśnie światowi przywódcy podpisywali porozumienie w Paryżu.

Szczególnie widoczne jest to w sektorze węglowym w Azji, gdzie państwowe koncerny z Chin, Rosji, Indii i Iranu zajmują czołowe pozycje w rankingu największych emiterów GHG. Chiński sektor węglowy odgrywa tu kluczową rolę, odpowiedzialny nawet za jedną czwartą wszystkich światowych emisji dwutlenku węgla.

Źródło: raport Carbon Majors Database

A co z sektorem prywatnym?

Największym emitentem w sektorze prywatnym w tym okresie okazał się ExxonMobil. Amerykański gigant wypuścił do atmosfery aż 3,6 gigaton CO2, odpowiadając 1,4% globalnej emisji w tym czasie. W rankingu znalazły się także inne znaczące koncerny, takie jak Shell, BP, Chevron i TotalEnergies.

Źródło: raport Carbon Majors Database 


 

udostępnij: