Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Tesla coraz częściej na promocji. Analityk twierdzi, że Elon Musk ma problemy z popytem

Akcje spółki Tesla są w tym roku niżej 50%. Akcjonariuszom spółki Elona Muska w ostatnim czasie tylko przybywa zmartwień. Spółka, która nie wydaje pieniędzy na marketing, właśnie obniża cenę klientom w Chinach oraz oferuje rabaty klientom w USA. Analityk Bernstein określił ten proces jako problem z popytem.

Analityk Bernstein Toni Sacconaghi w ostatnim raporcie napisał, że Tesla „coraz bardziej wydaje się mieć problemy z popytem". Sacconaghi powołał się na ostatnie obniżki cen w Chinach, zachęty w USA oraz doniesienia, że Tesla może w grudniu ograniczyć produkcję samochodów ze swojej chińskiej fabryki. Elon Musk i Tesla nie komentują publikacji.

Elon Musk prezentuje elektryczną ciężarówkę Semi. Konkurencja rośnie i Tesla musi wprowadzić tańszy model już w 2023 roku

Mętne perspektywy produkcji

Na początku tygodnia Bloomberg poinformował, że Tesla zmniejsza w grudniu produkcję Modelu Y w fabryce w Szanghaju o 20%. Tesla odpowiedziała na lokalne doniesienia, nazywając informacje fałszywymi - ale plany produkcyjne na ten miesiąc wciąż nie są znane.

Produkcja w zakładzie Tesli w Szanghaju waha się z miesiąca na miesiąc. Tesla ustanowiła rekord w listopadzie - wyprodukowała ponad 100 000 pojazdów, według Chińskiego Stowarzyszenia Samochodów Osobowych. To wzrost z 77 704 pojazdów wyprodukowanych w październiku i wzrost z poprzedniego rekordu ustanowionego we wrześniu, wynoszącego 83 135 pojazdów.

Perspektywy produkcji mogą być niepewne, ale Tesla obniżyła ceny pojazdów w Chinach podobnie jak inni producenci. Producent aut z USA oferuje również amerykańskim nabywcom samochodów 3 750 USD zniżki na pojazd, jeśli złożą zamówienie do końca roku. Promocja tzw. na stany magazynowe. Chińska strona internetowa Tesli oferuje również nabywcom samochodów 6 000 juanów, czyli około 840 USD jeśli zamówią do końca roku. Ta zachęta jest oferowana pomimo typowego dla końca roku pośpiechu kupowania w Chinach. 

Niezależnie od przyczyny niższych cen, Sacconaghi szacuje, że średnia cena za Teslę, spadnie w czwartym kwartale o około 1400 USD. To obniży motoryzacyjne marże zysku brutto o około 2 punkty procentowe. W trzecim kwartale Tesla odnotowała najwyższe marże zysku brutto w branży motoryzacyjnej, z wyłączeniem sprzedaży na kredyt regulacyjny, na poziomie około 28%. Marże osiągnęły szczyt w pierwszym kwartale 2022 roku na poziomie około 30%.

Wojna o chipy. Spółka z portfela Warrena Buffetta inwestuje 40 mld USD w fabryki w Arizonie

Sacconaghi rekomenduje Sprzedaj z ceną docelową 150 USD. Ogólnie rzecz biorąc, około 63% analityków obejmujących spółkę ocenia akcje jako Kupuj, według FactSet. Średni wskaźnik kupna dla akcji w S&P 500 wynosi około 58%. Średnia cena docelowa dla analityków wynosi około 289 USD za akcję, czyli około 60% wyżej niż ostatnie poziomy.

Akcje Tesli pozostają kontrowersyjne na Wall Street. Cena docelowa waha USD stanowi prawie 250% obecnej ceny akcji. Dla porównania, spread akcji Ford Motor wynosi mniej niż 100% obecnej ceny akcji. 

Czytelnicy, którzy śledzą spółkę od kilku lat to są przyzwyczajeni, że co kwartał analitycy alarmują o problemach z popytem. Obecnie spada światowa sprzedaż wszystkich samochodów. Sprzedaż samochodów EV rośnie mimo tych malejących statystyk, szczególnie widać to po raportach lidera sprzedaż EV, czyli właśnie Tesli. Opisywanie w ten sposób spółki jak analityk Bernstein bardziej przypomina pisanie o spadającym popycie na telefony komórkowe w 2003 roku. Jest zdecydowany popyt... na najbliższe kilkadziesiąt lat. Promocja na stany magazynowe to coś normalnego i występuje w całej sprzedaży.

Oto dlaczego akcje giganta e-handlu Amazon wyglądają na okazję inwestycyjną

udostępnij: