Przejdź do treści
NOWY JORK BIURA
Kategoria::
Kategoria

Ares Managment i RXR obstawiają przeciwko prognozom ekonomistów. Fundusz o wartości 1 mld $ na skup powierzchni biurowej

Choć prognozy ekonomistów zakładają dalsze obniżanie się popularności pracy stacjonarnej, niektórzy zdecydowali się obstawić kompletnie inny scenariusz. Ares Managment oraz RXR postanowiły złączyć siły i założyć wspólnie fundusz o wartości 1 mld $, którego zadaniem będzie skupywanie powierzchni biurowej w Nowym Jorku. 


Od pandemii praca zdalna zaczęła się zakradać do coraz większej liczby branż. Możliwość pracy z domu stała się dla wielu pracowników priorytetem przy szukaniu pracy, a część pracodawców z wielkim optymizmem przyjęła możliwość ograniczenia kosztów dzięki rezygnacji z wynajmowania powierzchni biurowych. To, czy taki trend utrzyma się dłużej, czy może całkowicie się odwróci, pozostaje sprawą otwartą. 

Zobacz także: Tesla będzie potrzebować dobrych wyników, aby odbudować zaufanie inwestorów

Ekonomiści przewidują spadki wartości powierzchni biurowych 

Połączone badania New York University oraz Columbia University na temat przyszłości rynku pracy przewidują, że wartość powierzchni biurowych do 2029 r. spadnie o ok. 50% w stosunku do przedpandemicznych poziomów. 

Do tych niepokojących prognoz dołącza się jeszcze ciężka sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. Zgodnie z informacjami podanymi przez Mortgage Bankers Association komercyjne kredyty hipoteczna udzielone na zakup biur w Stanach Zjednoczonych o wartości 117 mld $ muszą zostać albo w pełni spłacone albo zrolowane w tym roku. Przy takich prognozach może to oznaczać jeszcze większe problemy dla obecnych właścicieli powierzchni biurowych. 

Zobacz także: „Netflixowy cud": Netflix pokonuje inflację i zyskuje 13 milionów subskrybentów

Dokładna selekcja kluczem do sukcesu 

Mimo czarnych chmur zbierających się nad rynkiem powierzchni biurowych, Ares Managment, fundusz inwestycji alternatywnych, oraz RXR, właściciel biur i nieruchomości w Nowym Jorku, postanowili obstawić przeciwko prognozom ekonomistów. Wspólnie chcą stworzyć 1 mld $ fundusz, którego zadaniem będzie skupywanie powierzchni biurowych. 

Jak zapowiada CEO RXR, Scott Rechler, kluczem do sukcesu będzie odpowiednia selekcja skupowanych biur. Na rynku panuje obecnie bardzo niebezpieczna dla tego typu przedsięwzięć dysproporcja. Najnowsze budynki cechuje przede wszystkim ogromna cena, która w otoczeniu rynkowym może okazać się za wysoka. Z drugiej strony zbyt stare biura i budynki będą wymagać ogromnych nakładów na renowację i przystosowanie do obecnych standardów. Stąd jego zdaniem kluczem do sukcesu będzie dokładne zbadanie i odpowiednia selekcja budynków. 

Craig Snyder, zarządzający z Ares Managment, uważa, że ze względu na odpływ kapitału od firm z sektora nieruchomości biurowych, na rynku jest wiele pereł, które obecnie są wyceniane dużo poniżej swojej wartości. Zejście cen niektórych z nich do historycznych mininów stanowi w jego oczach ogromną okazję do inwestycji. 

Zobacz także: Chiny stawiają na zieloną technologię, ale kryzys rzuca cień na narrację komunistycznej partii

Lekkie ożywienie w 4 kwartale 2023 

Podejście RXR i Ares Managment nie jest jedynie oparte na bezpodstawnym przeczuciu. Zgodnie z raportem The Real Deal w ostatnim kwartale 2023 r. wynajem powierzchni biurowych w Nowym Jorku wzrósł o 27% w stosunku do poprzedniego kwartału. W dużej mierze jest to zasługa firmy prawniczej Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison, która w grudniu podpisała 20-letni kontrakt na wynajem ponad 71 tys. m2 powierzchni biurowej przy Szóstej Alei. Tym samym był to największy kontrakt wynajmu powierzchni w USA w całym roku.

Ożywienie pod koniec roku nie wystarczyło jednak do tego, aby mówić o pełnej odbudowie. Ostatni rok przyniósł sumarycznie -6% spadek w stosunku do 2022 r. w wartości wynajętej powierzchni biurowej. Jednocześnie dalej utrzymuje się rekordowy poziom dostępnych do wynajęcia miejsc. W 2023 r. do dyspozycji firm pozostało prawie 9 mln m2 wolnej powierzchni. 

Notowania Ares Management
Zobacz także: S&P500 na historycznym szczycie, mimo że Fed nie planuje obniżki stóp procentowych

udostępnij: