Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Nastroje amerykańskich inwestorów indywidualnych najgorsze od marca 2009 roku

Średnia stopa zwrotu dla S&P 500 w 12 miesięcy po 4 poprzednich tak niedźwiedzich odczytach ankiety AAII, jak dzisiejszy, to +33%.


Jak to zwykle w czwartek, American Association of Individual Investors opublikowało wynik sondy dotyczącej nastrojów wśród amerykańskich inwestorów indywidualnych. Zazwyczaj o nim nie piszemy, ale teraz musimy, bo tym razem odczyt AAII Sentiment Survey jest powalający. Jest on bowiem jednym z pięciu najbardziej pesymistycznych odczytów w historii badania:

Inwestorzy indywidualni nie chcą akcji

W ramach ankiety, AAII pyta swoich członków o to, w jakim kierunku podążą amerykańskie indeksy w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Ankieta jest prowadzona od 1987 roku. W dzisiejszym odczycie, aż 60,9% respondentów jest nastawionych pesymistycznie (niedźwiedzio), a jedynie 17,7% optymistycznie (byczo).

Pesymizm inwestorów jest najwyższy od… początku marca 2009 roku. To wtedy zaczęła się wielka hossa na akcjach. Jeśli bierzemy sobie do serca powiedzonka w stylu „bądź chciwy, gdy inni się boją”, to właśnie jest moment, by być chciwym…

Oczywiście, tak niezwykły odczyt wywołał falę komentarzy na finansowym Twitterze. Pojawiły się analizy, nakładające 5 najbardziej niedźwiedzich odczytów na wykres S&P500. Warto zwrócić uwagę, że odczyt z początku marca 2009 roku był jednak zdecydowanie bardziej pesymistyczny. Dzisiejszy jest bardzo zbliżony do wskazania z połowy września 2008 roku, ale problem w tym, że po tamtym odczycie indeksy jeszcze ostro nurkowały przez kilka miesięcy…

Ryan Detrick, główny strateg Carson Group, zwrócił uwagę, że taki odczyt pada w jednym z najgorszych w historii okresów dla portfeli 60/40. Policzył także średnią stopę zwrotu dla S&P 500 w 12 miesięcy po 4 poprzednich tak niedźwiedzich odczytach ankiety AAII i okazało się, że wynik to +33%. W żadnym z 4 przypadków w rok po odczycie S&P500 nie był niżej.

Król dolar pokazuje siłę, jak długo będzie jeszcze drożał w stosunku do innych walut?

Profesjonalni zarządzający też są w fatalnych nastrojach

Warto przypomnieć, że innym – i wedle niektórych ekspertów nawet lepszym wskaźnikiem - jest sondaż National Association of Active Investment Managers, prezentowany jako NAAIM Exposure Index. Niemal wszyscy członkowie tej organizacji, którzy są profesjonalistami, co tydzień wypełniają ankietę i stopień wiarygodności wyników jest naprawdę wysoki.

Odczyt NAAIM Exposure Index z 21 września pokazuje 29,59. To oznacza, że profesjonaliści mają mniej niż 30% portfela w akcjach. W połowie maja był znacznie niżej, bo na poziomie 19,59. W ostatnich tygodniach nastroje profesjonalnych inwestorów znacznie się jednak popsuły i to też jest podpowiedź, iż kupujących akcji jest niewielu.

główna stopa fed

Źródło: NAAIM

Oto kilka sygnałów sugerujących, że inflacja odpuszcza i może spadać w kolejnych kwartałach

udostępnij: