Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Microsoft inwestuje w sztuczną inteligencję. Za 10 mld USD kupuje akcje twórców ChatGPT

Microsoft może zagrozić dominacji Google, który jest niepodważalnym liderem wśród wyszukiwarek od około 20 lat. Twórcy systemu Windows planują włączyć technologię sztucznej inteligencji z OpenAI do swoich narzędzi wyszukiwania. OpenAI stoi za popularnymi aplikacjami sztucznej inteligencji ChatGPT oraz Dall-E.

Netflix już ponad +50% od dołka. Inwestorzy kupują akcje bo spółka publikuje coraz lepsze wyniki

Ponad 10 mld USD w sztuczną inteligencję

Analitycy KeyBenc napisali, że na podstawie ich rozmów, uważają, że inwestorzy coraz częściej zadają sobie pytanie czy ta współpraca  [między Microsoftem a OpenAI] to narodziny nowej konkurencji dla Google. 

Bloomberg poinformował, że „osoba zaznajomiona z rozmowami" powiedziała, że umowa obejmuje 10 mld USD w ciągu wielu lat. Microsoft zainwestował 1 mld USD w OpenAI w 2019 roku i dokonał dodatkowej inwestycji o nieujawnionej wielkości w 2021 roku. OpenAI jest wyceniany na 29 mld USD.

OpenAI stworzyła ChatGPT, czyli sztuczną inteligencję, która wchodzi w interakcję z ludźmi w sposób konwersacyjny lub generuje dowolne treści jak na przykład artykuły na podstawie wpisanych zagadnień. Narzędzia OpenAI do generowania obrazów są już zintegrowane z różnymi produktami Microsoftu, co może stanowić precedens dla zasilania odpowiedzi wyszukiwania technologią opartą na dużych modelach językowych, oprogramowaniu wyszkolonym na ogromnych bazach danych tekstowych. 

„Utworzyliśmy nasze partnerstwo z OpenAI wokół wspólnej ambicji, aby odpowiedzialnie rozwijać najnowocześniejsze badania nad AI i demokratyzować AI jako nową platformę technologiczną" - napisał w oświadczeniu prezes Microsoftu Satya Nadella. „W tej kolejnej fazie naszego partnerstwa, programiści i organizacje z różnych branż będą miały dostęp do najlepszej infrastruktury AI, modeli i toolchain z Azure, aby budować i uruchamiać swoje aplikacje".

OpenAI napisał we wpisie na blogu, że „wieloletnia, wielomiliardowa inwestycja" pozwoli firmie „kontynuować nasze niezależne badania i rozwijać AI, która jest coraz bardziej bezpieczna, użyteczna i potężna".

Microsoft oraz Google masowo zwalniają pracowników, ponad 22 tys. ludzi straci pracę

Microsoft depcze po piętach Google`a

Podczas gdy ChatGPT i inne chatboty na silniku AI mogą udzielać przekonujących odpowiedzi na konkretne pytania, wciąż mają przed sobą długą drogę, aby przewyższyć użyteczność Google. CEO OpenAI, Sam Altman, ostrzegł w zeszłym miesiącu, że ChatGPT może dawać „mylne wrażenie wielkości" i nie powinno się na nim polegać w przypadku rzeczowych zapytań. Wygenerowanie odpowiedzi z narzędzia takiego jak ChatGPT kosztuje również znacznie więcej mocy obliczeniowej niż wykonanie wyszukiwania w Google.

Dodanie możliwości języka naturalnego ChatGPT do wyszukiwarki Bing Microsoftu mogłoby uczynić ją bardziej  konkurencyjną dla lidera rynku Google. Konkurencja jednak nie śpi. Alphabet - spółka macierzysta Google`a - kupił firmę DeepMind zajmującą się sztuczną inteligencją za około 600 mln USD w 2014 roku. Oprócz tego spółka planuje dalsze inwestycję jak np. w spółkę Al Cohere, jak opisuje The Wall Street Journal.

Podobnie jak wyszukiwanie głosowe Siri było początkowo uważane za zagrożenie dla Google, spodziewamy się, że rola dużych modeli językowych może działać jako krótkoterminowy nawis, dopóki Google nie ujawni więcej swoich prac w AI. „W związku z tym spodziewamy się, że coroczne wydarzenie deweloperskie Google będzie w tym roku obserwowane ze zwiększoną uwagą" - komentują analitycy KeyBanc.

Lista spółek value i growth z największym potencjałem wzrostu w 2023 roku na giełdzie w USA

 

udostępnij: