Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Inflacja i FED mocno ograniczają popyt. Gigant branży kurierskiej w USA FedEx obniża prognozy, a akcje mocno tracą na wartości

Ostatnie dane z USA pokazują, że inflacja oraz zaostrzenie polityki monetarnej mocno tłumią popyt konsumencki. FedEx, jeden z gigantów kurierskich, obniża swoje prognozy o pół miliarda dolarów i wywołuje największy jednodniowy spadek. To może pociągnąć za sobą inne spółki jak Amazon.

Wiadomość, która lawinowo powoduje spadek akcji spółki kurierskiej o ponad 20% i wywołuje obawy o globalną recesję. 

Inflacja cen producentów w Niemczech eksplodowała, w sierpniu ceny rosły 45,8% r/r

Gospodarka spowalnia

Szereg danych publikowanych w ostatnich tygodniach nie napawa optymizmem. W serii złych wiadomości wyróżniają się dane o sprzedaży detalicznej za sierpień w USA. Na pierwszy rzut oka zaskakujący wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wszystko za sprawą spadających cen benzyny, więc w budżecie domowych zostaje więcej miejsca na zakupy. FedEx jednak ma inne wiadomości dla Wall Street.

Spółka w czwartek po sesji poinformowała o złych danych i w piątek od rana zaczęła się lawina. Akcje FedExu spadły po tym jak spółka podwójnie rozczarowała inwestorów - ogłaszając słabe wyniki kwartalne wcześniej niż oczekiwano i wycofując swoje całoroczne prognozy finansowe. To był jeden z największych jednodniowych spadków w historii akcji od 1978 roku.

Firma kurierska podała, że zarobiła 3,44 USD na akcję z 23,2 mld USD sprzedaży w pierwszym kwartale fiskalnym 2022 roku, który zakończył się w sierpniu. Wall Street oczekiwała 5,10 USD zysku na akcję z 23,5 mld USD sprzedaży.

Zarząd tłumaczył, że na przychody wpłynęła „globalna słabość wolumenu”. Gospodarka spowalnia. Problemem są również koszty. Firma zamierza zamknąć ponad 90 biur FedEx, spowolnić zatrudnianie i skonsolidować niektóre operacje sortowania paczek, wśród innych działań, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Wszystko to sprawiło, że FedEx wycofał swoje prognozy na cały rok. Jeszcze w czerwcu firma podawała, że spodziewa się zarobić między 22,50 a 24,50 USD na akcję.

„Globalne wolumeny spadły, ponieważ trendy makroekonomiczne znacznie pogorszyły się w późniejszym okresie kwartału, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w Stanach Zjednoczonych" - oświadczył prezes Raj Subramaniam w komunikacie prasowym. Na wyniki wpłynęła zwłaszcza słabość w Azji i wyzwania serwisowe w Europie - dodała spółka.

„Wyniki były znacznie gorsze niż się obawialiśmy" - napisał w raporcie analityk Citi Christian Wetherbee. Czterech analityków obniżyło ocenę akcji po komunikacie FedExu. Średnia cena docelowa spadła do około 250 USD za akcję z prawie 290 USD.
 

fedex

Fed podniesie stopy procentowe już w środę – Wall Street stawia prognozy co dokładnie może się wydarzyć

Panika może rozlać się na resztę rynku

„Podczas gdy te wyniki są rozczarowujące, agresywnie przyspieszamy wysiłki związane z redukcją kosztów i oceniamy dodatkowe środki mające na celu zwiększenie wydajności, zmniejszenie kosztów zmiennych i wdrożenie inicjatyw związanych z redukcją kosztów strukturalnych" - powiedział prezes Raj Subramaniam w komunikacie. „Te wysiłki są zgodne ze strategią, którą nakreśliliśmy w czerwcu i pozostaję przekonany, że osiągniemy nasze cele finansowe na rok fiskalny 2025".

FedEx chce zwiększyć zysk operacyjny o 3 mld USD do 4,5 mld USD w porównaniu z rokiem fiskalnym 2022, kiedy to spółka zarobiła około 6,9 mld USD.

Inwestorzy nie myślą teraz o długim terminie. W piątek akcje FedExu straciły około 21% w ujęciu rocznym. S&P 500 i Dow Jones Industrial Average spadły odpowiednio o 18% i 15%. Akcje UPS (UPS) trzymały się nieco lepiej spadając o około 14% do tej pory w 2022 roku. Jednak akcje spadły o 4,5% w piątek po rozczarowaniu ze strony FedEx.

United Parcel Service w przeciwieństwie do FedEx nie komentuje obecnych trendów. Spółka spodziewa się wygenerować około 102 mld USD sprzedaży w 2022 roku. Jak wylicza Wall Street, to implikuje około 53 mld USD w sprzedaży w drugiej połowie 2022 roku, co oznacza wzrost o około 4% w porównaniu z drugą połową 2021 roku. Sprzedaż wzrosła o około 6% r/r w pierwszej połowie 2022 roku. Wetherbee, ze swojej strony, nie uważa, że UPS będzie tak dotknięty przez obecne środowisko, jak UPS dodając, że UPS powtórzył swoje wytyczne w tym miesiącu.

To nie zmienia faktu, że panika na Wall Street może zepchnąć cenę akcji kilka pięter niżej. To może rozlać się na inne spółki kurierskie oraz dostawców usług. W czasie paniki na akcjach FedExu, akcje Union Pacific (UNP) spadły o 2,9%. Akcje XPO Logistics (XPO) spadły o 4,7%. Amazon (AMZN) spadł 2,9%, podczas gdy Shopify (SHOP) stracił 5,4%, Etsy (ETSY) spadł 2,8%, a Carvana (CVNA) spadła 8,8%.

Rynek akcji może być płaski przez kolejne 10 lat – prognozuje Stan Druckenmiller

udostępnij: