Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Decyzja Fed o stopach procentowych nie zaskoczyła Wall Street. Najważniejsze co powie Powell

FOMC (Federal Open Market Committee, organ Fed decydujący o stopach procentowych) zadecydował o 50 pb podwyżki stóp procentowych, czyli zgodnie z konsensusem Wall Street. Najważniejszym punktem po decyzji jest szerokie podsumowanie prognoz gospodarczych FOMC, czyli tzw. dot plot.

Netflix stracił już 50% od szczytu, ale jego akcje mają być hitem w 2023

Mediana prognoz urzędników dotyczących najwyższych stóp procentowych w 2023 roku wzrosła do 5,1% z 4,6% we wrześniu, przy wolniejszym wzroście gospodarczym i wyższej stopie bezrobocia na koniec roku. Jest to siódma podwyżka stóp procentowych w 2022 r. i następuje po czterech podwyżkach o 75 pb, co sprawia, że docelowy przedział stopy fed-funds wynosi 4,25%-4,50%.

Prezes Fed Jerome Powell poprowadzi konferencję prasową o godzinie 20:30, która jest kluczowa dla Wall Street. 

Wysiłki Rezerwy Federalnej mające na celu okiełznanie szalejącej inflacji wydają się przynosić efekty, ale przed decydentami jeszcze długa droga.

Inflacja w USA zwalnia przed jutrzejszą decyzją Fed w sprawie stóp procentowych

Inwestorzy euforycznie zareagowali we wtorek po wynikach odczytu inflacji konsumenckiej (CPI), który piąty raz z rzędu pokazał ochłodzenie inflacji. Jerome Powell złagodzi entuzjazm rynku, gdy przemówi w środę po zakończeniu dwudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

Powell prawdopodobnie podkreśli, że walka banku centralnego z inflacją jest daleka od zakończenia i zacieśnianie polityki pieniężnej będzie kontynuowane. Klucz do obserwacji: Prognozy urzędników Fed dotyczące przyszłych podwyżek stóp procentowych.

Bank centralny opublikuje również swój najnowszy „dot plot" prognoz gospodarczych i stóp procentowych członków FOMC. Wrześniowy dot plot pokazał medianę stopy fed-funds na poziomie nieco poniżej 5% w 2023. Po wtorkowym, chłodniejszym niż oczekiwano, wyniku inflacji, ceny kontraktów terminowych sugerują, że szczytowa stopa będzie niższa od tego poziomu w połowie przyszłego roku, po tym jak ostatnio przesunęła się do poziomu nieco powyżej 5%. Jakiekolwiek przesunięcie kropek - czy to w ramach konsensusu, czy też nie - powinno być największym motorem reakcji rynków w środę.

Dalsza część artykułu po konferencji prasowej przewodniczącego Fed, Jerome Powella.

Sam Bankman-Fried aresztowany. Śledczy zatrzymali go na Bahamach

udostępnij: