Przejdź do treści
stopy procentowe usa
Kategoria::
Kategoria

FOMC: stopy bez zmian. Wall Street w oczekiwaniu na prognozy Fed

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) na swoim dzisiejszym posiedzeniu zdecydował się utrzymać celową stawkę funduszy federalnych w przedziale 5,25%-5,50%.

Zobacz także: Notowania dolara będą dalej spadać. Analitycy przedstawili prognozy walutowe na 2024

Decyzja FOMC zapadła po analizie ostatnich danych makroekonomicznych, w tym mieszanych sygnałów ze strony wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI).

We wtorek opublikowano raport, z którego wynika, że ​​wskaźnik CPI wzrósł w lutym o 0,4%, przewyższając oczekiwania analityków. Jednocześnie roczna zmiana CPI spadła z 3,9% do 3,8%.

Na konferencji prasowej po decyzji poznamy prognozy stóp procentowych Fedu

Największym zainteresowaniem cieszy się tzw. „wykres punktowy” prognoz stóp procentowych oraz wystąpienie Powella. Od czerwca 2023 r. Fed utrzymuje celową stawkę funduszy federalnych na poziomie 5,25%-5,50%. Tymczasem oczekiwania rynku dotyczące przyszłości stóp ulegały znacznym zmianom w zależności od napływających danych gospodarczych.

Oto GRANOLAS, czyli 14 europejskich gigantów. Analitycy wskazują, że mogą być dużo lepsi od amerykańskich Siedmiu Wspaniałych

Od początku roku rynki zbliżyły się do mediany prognoz zawartych w grudniowym „wykresie punktowym” FOMC, zakładającej trzy obniżki stóp o ćwierć punktu procentowego w 2024 r. Na początku stycznia wyceny kontraktów terminowych na stopy procentowe sugerowały łącznie 1,5 punktu procentowego obniżek w tym roku, począwszy od posiedzenia w marcu. Stan na poniedziałek wyceniały one praktycznie zerową szansę na zmianę stóp w marcu lub maju oraz blisko 50% prawdopodobieństwa obniżki lub utrzymania ich na czerwcowym posiedzeniu.

Zmiana oczekiwań wynika z silniejszych niż przewidywano danych gospodarczych i z rynku pracy oraz wyższych wskaźników inflacji od początku 2024 r., przerywających trend spadającej inflacji obserwowany przez większą część ubiegłego roku. Mówiąc prościej, dane nie uzasadniają obniżki stóp w środę, a Powell, zgodnie z zależnością Fedu od danych, nie udzieli jasnej odpowiedzi na temat potencjalnego ruchu.

Debiut Reddit na Wall Street w tym tygodniu. Wycena serwisu społecznościowego został ustalona

„Dla Fedu priorytetem jest obniżenie inflacji do 2%” – mówi Antulio Bomfim, szef globalnej makroekonomii w zespole globalnego rynku stałego dochodu w Northern Trust Asset Management. „Na razie nie muszą wybierać między walką z inflacją a ochroną rynku pracy. To wzmacnia przekonanie o ostrożnym, powolnym przejściu do obniżek stóp”.

Inwestorzy i ekonomiści będą zwracać uwagę na zmiany w założeniach Fedu po silnym początku roku. Jeśli mediana „wykresu punktowego” przesunie się w kierunku dwóch obniżek stóp w tym roku, może to spowodować dalszą zmianę wycen rynkowych, potencjalnie przesuwając pierwszą obniżkę poza czerwiec, na drugą połowę 2024 r.

Dodatkowe wskazówki co do myślenia urzędników Fedu mogą przynieść potencjalne zmiany w innych prognozach zawartych w SEP. W grudniu mediana „wykresu punktowego” zakładała wzrost indeksu cen bazowego PCE (preferowanej przez Fed miary inflacji) o 2,4% w tym roku, realny wzrost PKB o 1,4% oraz wzrost stopy bezrobocia do 4,1%. Te prognozy byłyby zgodne z tzw. „miękkim lądowaniem”, w którym inflacja spada, a Fed może stopniowo obniżać stopy.

W swoich publicznych wypowiedziach przedstawiciele Fedu zazwyczaj podkreślają podejście „wait-and-see” do obniżek stóp procentowych, biorąc pod uwagę wyższe niż oczekiwane dane dotyczące wzrostu gospodarczego i inflacji od początku roku. 

Akcje Apple rosną na fali plotek o AI i współpracy z OpenAI.

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: