Skrót wiadomości - poniedziałek, 20 listopada, 21.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 lis 2023, 21:02

Skrót wiadomości - poniedziałek, 20 listopada, 21.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopy procentowe w Polsce pozostaną bez zmian do końca 2024 r. ze względu na sytuację makroekonomiczną i czynniki polityczne - ocenia główny ekonomista Credit Agricole Polska, Jakub Borowski. Trzeci kwartał 2023 r. w polskiej gospodarce wyznaczył prawdopodobnie koniec tzw. "miękkiego lądowania" i początek ożywienia.

W finansach publicznych jest przestrzeń do realizacji części przedwyborczych zapowiedzi, ale istotne będzie przedstawienie wiarygodnego planu stopniowego obniżania deficytu na kolejne lata - ocenia główny ekonomista Credit Agricole Polska, Jakub Borowski.

Bank centralny Chin utrzymał bez zmian stopy procentowe - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie.

Cel inflacyjny zostanie osiągnięty pod koniec 2025 r., polska gospodarka idzie ścieżką miękkiego lądowania, a przy podwyższonej inflacji i jedynie spowolnieniu gospodarki, a nie załamaniu, nieuprawnione jest uruchomienie skupu aktywów - poinformowała w rozmowie z portalem Business Insider wiceprezes NBP Marta Kightley.

BUDŻET, DŁUG

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec października spadło o 14,9 mld zł (-1,1 proc.) mdm i wyniosło ok. 1.290,7 mld zł - podał resort finansów w szacunkowych danych.

SPÓŁKI

PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen zawarła umowę kupna 100 proc. udziałów w spółce wydobywczej KUFPEC Norway, zależnej od Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company - podał Orlen w komunikacie prasowym. Umowna cena transakcji wynosi 445 mln USD.

Zmiana spółki reprezentującej większościowego akcjonariusza Banku Handlowego jest bez wpływu na ratingi banku - poinformował Fitch w komunikacie.

Ten Square Games chce przeprowadzić skup akcji własnych do 115 mln zł, a jednostkowa cena nabycia akcji ma wynieść maks. 300 zł. TSG chce natychmiastowego umorzenia minimum 90 proc. nabytych akcji - podała spółka w komunikacie.

Ten Square Games utworzył odpisy aktualizujące - w sprawozdaniu skonsolidowanym odpis dotyczy wartości firmy wynikającej z nabycia Rortos i wynosi 9,4 mln EUR, w sprawozdaniu jednostkowym odpis dotyczy wartości nabytych udziałów i wynosi 11,6 mln EUR - podała spółka w komunikacie.

CD Projekt zaktualizował gry "Wiedźmin: Edycja Rozszerzona" i "Wiedźmin 2: Zabójcy królów" na Steam, GOG i Apple App Store. Od teraz wskazane gry będą kompatybilne z komputerami Mac z układami scalonymi - Apple M1, M2 oraz macOS Ventura - podał producent gier na stronie internetowej dedykowanej sadze wiedźmińskiej.

Grupa Comarch ma obecnie o ok. 1-2 proc. wyższy portfel zamówień niż przed rokiem - powiedział na konferencji prasowej wiceprezes spółki Konrad Tarański. Spółka wskazuje na dalszą presję na wzrost kosztów, zwłaszcza w obszarze wynagrodzeń pracowników IT i kosztów usług obcych.

Santander Bank Polska wyemituje obligacje uprzywilejowane o wartości do 3,1 mld zł. Rozliczenie emisji będzie miało miejsce 29 listopada. Obligacje będą wykupione 30 listopada 2026 roku - podała spółka w komunikacie.

Grupa Azoty rozpoczyna rozmowy z Orlenem na temat zakończenia działań dotyczących potencjalnej akwizycji Zakładów Azotowych Puławy - podała spółka w komunikacie.

Aktualny portfel zamówień grupy Polimex-Mostostal, pomniejszony o sprzedaż przypadającą na konsorcjantów, ma wartość 7,96 mld zł - poinformowała spółka w raporcie.

Polenergia uruchomiła Farmę Wiatrową Grabowo, co oznacza, że moce wytwórcze grupy z odnawialnych źródeł przekroczyły 0,5 GW - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

mPay podpisał z Polregio umowę stanowiącą, że Polregio zleca mPay prowadzenie sprzedaży hurtowej biletów na przejazdy pociągami Polregio poprzez aplikację mPay - poinformowała mPay w komunikacie.

Torpol spodziewa się utrzymania rentowności w czwartym kwartale i liczy na wzrost przychodów - ocenili przedstawiciele spółki. Zarząd pracuje nad strategią na lata 2024-2027 i zapowiada odważniejsze spojrzenie na inwestycje w przyszłym roku.

Dochodzenie roszczeń z tytułu sankcji kredytu darmowego będzie dla grupy Votum w najbliższych latach strategicznym projektem rozwojowym, przerośnie projekt frankowy nie tylko pod względem finansowym, ale także liczebnym i horyzontem prowadzenia spraw - poinformował prezes Votum Bartłomiej Krupa.

Develia wprowadza do przedsprzedaży osiedle Bemowo Vita w Warszawie. Do oferty wprowadzono dwa budynki, w których powstanie 225 mieszkań - podał deweloper w komunikacie prasowym.

Synektik zakłada utrzymanie pozytywnej dynamiki wzrostu w roku 2023/24, chociaż nie na takim poziomie jak w roku 2022/23, oraz liczby sprzedanych systemów da Vinci - poinformował wiceprezes Dariusz Korecki. Dodał, że decyzja o dywidendzie nie zapadła, ale zarząd chciałby, aby była ona wyższa niż rok temu.

Spółka zależna OT Logistics - OT Port Świnoujście - zawarła z Pol Invest Projects umowę na rozbudowę części terminala poprzez zaprojektowanie i wybudowanie kompletnej linii technologicznej odpowiedzialnej za transport ładunków pomiędzy magazynem i nabrzeżem. Koszt realizacji inwestycji to ok. 40 mln zł - podano w komunikacie.

NWZ Vigo Photonics zdecydowało o podwyższeniu kapitału poprzez emisję do 145.799 akcji serii F, z wyłączeniem prawa poboru - wynika z uchwał NWZ.

Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości spółki GW HRE Investments z uwagi na jego bezzasadność - poinformował prezes HRE Investments Michał Sapota.

Legimi widzi nowe możliwości w związku z wejściem Wirtualna Polska Holding do akcjonariatu. Założyciele spółki posiadający tzw. pakiet kontrolny nie zamierzają sprzedawać akcji, ale chcą współpracować z nowym akcjonariuszem nad potencjalnymi synergiami i szansami rozwoju - podało Legimi w komunikacie prasowym.

Molecure otrzymało zgodę komisji etycznej oraz brytyjskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) na przeprowadzenie badania fazy II dla cząsteczki OATD-01 u pacjentów z aktywną sarkoidozą płucną - podała spółka w komunikacie.

Spółka zależna ZE PAK - PAK CCGT - ma umowę z konsorcjum z Siemens Energy Global na budowę bloku CCGT klasy 600 MWe na terenie elektrowni Adamów za ok. 2,3 mld zł oraz umowę serwisową bloku CCGT na 12 lat od przekazania bloku CCGT przez Siemens Energy sp. z o.o. - podał ZE PAK w komunikacie.

Image Power ustalił cenę emisyjną prowadzonej oferty publicznej maksymalnie 271,1 tys. akcji serii F na 10 zł za akcję - podała spółka w komunikacie.

EBITDA Śnieżki w trzecim kwartale 2023 r. wyniosła 65 mln zł, czyli o 58,7 proc. więcej rdr. Zysk netto j. d. wyniósł 38,7 mln zł - wynika z raportu kwartalnego. Konsensus PAP Biznes zakładał 51,3 mln zł zysku EBITDA oraz 28,9 mln zł zysku netto.

505 z 700 pracowników OpenAI, w tym czołowe postacie spółki zagroziły w liście odejściem do nowego zespołu AI tworzonego przez Microsoft, jeśli zarząd firmy nie poda się do dymisji - poinformowała w poniedziałek dziennikarka branżowa Kara Swisher. W zamieszczonym przez nią liście pracownicy sugerują, że zarząd celowo dąży do zniszczenia spółki.

WALUTY

Trend umocnienia złotego powinien być kontynuowany, choć może być on już mniej wyraźny; celem jest poziom 4,30 za EUR - oceniają ekonomiści Banku Millennium. Ich zdaniem najbliższe dni powinny przynieść uspokojenie wyceny polskich papierów wartościowych.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0928 USD i 162,12 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jork idą w górę, a inwestorzy odliczają czas do posiedzenia krajów sojuszu OPEC+ w sprawie oceny sytuacji na rynkach ropy - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 76,59 USD, wyżej o 0,92 proc.

Ceny miedzi na giełdzie metali LME w Londynie powiększają wzrosty z ub. tygodnia. Metal jest wyceniany wyżej o 0,8 proc. - po 8.333 USD za tonę - podają maklerzy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W czwartym kwartale 2023 r. spodziewany jest dalszy spadek dynamiki wzrostów cen mieszkań. W perspektywie kolejnych miesięcy wzrostów cen mieszkań spodziewa się 65 proc. deweloperów, a rosnącej dynamiki sprzedaży 36,6 proc. - wynika z analizy REDNET Property Group.

Aktywa PPK i PPE przekroczyły 20 mld zł w każdym z programów, a do końca dekady łącznie w obu z nich może znajdować się 100-120 mld zł - ocenia prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Zaapelował do nowego rządu o zapewnienie stabilności regulacji PPK oraz aktywną promocję programu.

Rząd planuje przedłużenie zamrożonych cen m.in. prądu na 2024 r. - wynika z wpisu opublikowanego w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Październik na rynku uprawnień do emisji przyniósł okres konsolidacji cen w przedziale oscylującym między 78,5 a 85 EUR - ocenił w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

WYDARZENIA Z KRAJU

Rozmowy na temat podziału komisji się zakończyły. Jest rzeczą naturalną, że rządząca koalicja będzie miała większość w prezydiach większości komisji - powiedział sekretarz generalny PO, poseł KO Marcin Kierwiński. Jak poinformował szef klubu KO Borys Budka, PiS będzie mogło liczyć na 6-7 przewodniczących.

"Dekalog Polskich Spraw" mógłby być fundamentem Koalicji Polskich Spraw; zapraszamy wszystkich koalicjantów - powiedział w poniedziałek na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji premier przedstawił propozycje zawarte w "Dekalogu Polskich Spraw" dotyczące rodziny, seniorów, edukacji oraz zdrowia.

Nominacja nowego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zostanie zrealizowana w dniu końca kadencji obecnie urzędującego - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Nie zamierzam kandydować w najbliższych wyborach samorządowych - poinformował urzędujący piątą kadencję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Według niego, najlepszym kandydatem na tę funkcję byłby jego zastępca Andrzej Kulig i jeżeli ten zdecydowałby się na udział w wyborach, Majchrowski poparłby go.

Jedną z pierwszych decyzji rządu PiS było zlikwidowanie dofinansowania programu in vitro. Zmienimy to już w najbliższą środę - przekazał w poniedziałek na portalu X prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dekryminalizacja przerywania ciąży za zgodą ciężarnej oraz pomocy w aborcji; obniżenie ustawowego zagrożenia karą za przerwanie za zgodą kobiety jej ciąży, która przekroczyła 24 tydzień – takie m.in. zmiany przewiduje autopoprawka Lewicy do projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży.

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi przekazał listy uwierzytelniające przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławowi Gądeckiemu - poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe Episkopatu.

42-letni mężczyzna narodowości ukraińskiej usłyszał trzy zarzuty zabójstwa w zamiarze bezpośrednim - poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak. W sobotę w mieszkaniu w Puszczykowie (Wielkopolskie) odkryto zwłoki kobiety i dwóch małych dziewczynek.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Administracja Joe Bidena ogłosiła w poniedziałek nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 100 mln USD. W jego skład wchodzi nowa wyrzutnia HIMARS oraz amunicja do różnych typów broni.

Otwierając w poniedziałek listopadową sesję plenarną Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, przewodnicząca PE Roberta Metsola powitała wśród europosłów Włodzimierza Karpińskiego (PO) i Witolda Pahla (PO).

Minister obrony USA Lloyd Austin potwierdził w poniedziałek w Kijowie „niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy” oraz zapewnił, że wraz z sojusznikami będą one nadal zaangażowane w pomoc na polu walki i realizację długofalowych ukraińskich potrzeb obronnych w wojnie z Rosją.

Są oznaki, że ruch migrantów w stronę fińskiej granicy, to zorganizowane i wspomagane działanie; jeśli Rosja nie wróci do poprzedniej praktyki nieprzepuszczania osób bez dokumentów, to Finlandia szybko wprowadzi dalsze obostrzenia – oświadczył w poniedziałek premier Petteri Orpo.

Zwycięzca niedzielnych wyborów prezydenckich w Argentynie Javier Milei potwierdził w poniedziałek zamiar prywatyzacji mediów publicznych oraz należącej w większości do państwa spółki naftowej YPF. Ocenił również, że „powinnością moralną” jest likwidacja banku centralnego.

W niedzielę, w drugiej turze głosowania Argentyńczycy wybrali jako nowego prezydenta na czteroletnią kadencję 53-letniego skrajnego prawicowego liberała Javiera Mileia. Po przeliczeniu 97,5 proc. głosów Milei miał ich 55,8 proc. a jego konkurent, Sergio Massa, dotychczasowy minister gospodarki w lewicowym peronistowskim rządzie - 44,2 proc.

Libański Hezbollah wystrzelił w ostatnich godzinach ponad 25 pocisków rakietowych w kierunku Izraela, zaatakował też dronami izraelskie pozycje, trzy trafiły posterunek armii, nikt nie został ranny - poinformował w poniedziałek po południu portal Times of Israel.

W wieku 96 lat zmarła w niedzielę Rosalynn Carter, małżonka byłego demokratycznego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera - poinformował Carter Center, organizacja non-profit utworzona w 1982 r. przez byłego prezydenta. Rosalynn Carter zmarła w swoim domu w Plains, w stanie Georgia,w otoczeniu męża i najbliższej rodziny.(PAP Biznes)

ana/ gor/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości