Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Tyson Foods mierzy się z problemem niewystarczającego popytu. Wyniki za 3 kwartał poniżej oczekiwań

Tyson Foods opublikował swoje wyniki za 3 kwartał roku obrotowego 2022/23. Spadający popyt na mięso z kurczaka i wieprzowinę pociągnął w dół ich ceny, osłabiając wyniki spółki.


Tyson Foods mierzy się z dużymi problemami związanymi z popytem na swoje produkty. Mocno osłabione inflacją portfele klientów sprawiają, że ci szukają tańszych alternatyw, ściągając ceny w dół.

Berkshire Hathaway osiąga rekordowy wzrost zysku, a wartość aktywów przekroczyła 1 bln USD

Spadki kwartalnych wyników Tyson Foods

Przychody spółki zmalały w 3 kwartale do 13,14 mld USD (-3% r/r), osiągając poziom o 0,45 mld USD niższy od przewidywań. Spadek sprzedaży widać w każdym z głównych segmentów. Najmocniejszą obniżkę wolumenu sprzedaży odnotowano w segmencie wołowiny (-5,3% r/r), jednak spadek ten został zamortyzowany przez 5,2% wzrost cen.

O wzroście cen nie można natomiast mówić w przypadku drobiu i wieprzowiny. Tam bowiem ceny spadły odpowiednio o -5,5% i -16,4%. Spadek cen został w przypadku wieprzowiny dodatkowo wzmocniony przez obniżkę wolumenu o -1,8%.

Mimo wzrostu cen w segmencie sprzedaży wołowiny, spółce nie udało się obronić marż, które zostały znacząco obniżone przez drastycznie rosnące koszty bydła. Obecnie pogłowie bydła w Stanach Zjednoczonych jest na najniższym poziomie od 1962 r.

Rosnące koszty spowodowały, że spółka zanotowała -426 mln USD straty netto. To stanowi zdecydowane pogorszenie w stosunku do poprzedniego roku, kiedy to Tyson Foods osiągnęło zysk netto na poziomie 750 mln USD.

Wyniki Tyson Foods za 3 kwartał
Źródło: Tyson Foods 

Rewolucja nadprzewodników może przynieść nowe okazje rynkowe. Koreańska giełda już odnotowuje gigantyczne wzrosty

Kiepskie perspektywy w drobiowym biznesie

Segment drobiu przysparza spółce szczególne problemy. Tyson Foods mierzy się z wyzwaniami w tej gałęzi biznesu już od poprzedniego roku, kiedy to błędna ocena popytu w listopadzie i grudniu przyniosła firmie spore straty.

W wyniku tej decyzji doszło do zmiany na stanowisku menadżerskim. Nowy CFO, John R. Tyson, zapowiedział, że spółka planuje zamknąć 4 fabryki drobiu w celu obniżenia kosztów. Co więcej, jego zdaniem sytuacja w branży zmienia się bardzo dynamicznie i obecne otoczenie rynkowe jest zdecydowanie gorsze dla drobiowego biznesu niż kwartał wcześniej, a perspektywy długoterminowe nie napawają optymizmem.  

Akcje Tyson Foods są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

 

Notowania Tyson Foods

Sektor przemysłowy powoli wyłania się z cienia hossy AI. Lista spółek, które zaliczają solidny wzrost w ostatnich miesiącach

udostępnij: