Przejdź do treści
NOVO NORDISK 2024
Kategoria::
Kategoria

Gigantyczny popyt na leki przeciw otyłości wynosi wyniki Novo Nordisk na rekordowe poziomy

Świetny 4 kwartał 2023 r. w wykonaniu Novo Nordisk sprawił, że jest ona obecnie najwyżej wycenianą spółką w Europie. Producent leków pomagających zwalczyć otyłość utrzymał dwucyfrową dynamikę przychodów, a także przedstawił wyższe od oczekiwań prognozy na 2024 r. 


Novo Nordisk świetnie radzi sobie na rynku leków zwalczających otyłość. Mimo że konkurencja w tym sektorze staje się coraz bardziej zacięta, na razie popyt na produkty duńskiej spółki wydaje się niezagrożony.

Zobacz także: Facebook zacznie wypłacać dywidendy. Zuckerberg zapowiada rekordowe inwestycje w AI

Rekordowa dynamika przychodów w 4 kwartale 

Spółce udało się utrzymać świetne tempo rozwoju. W 4Q23 przychody wzrosły do 65,86 mld DKK (koron duńskich), co oznacza aż +37% wzrost r/r. Dynamika okazała się aż o 7 p.p. wyższa od przewidywań analityków i jednocześnie była najwyższa od 2003 r. Jest to w szczególności imponujące biorąc pod uwagę rozmiar spółki, a także fakt, że osiąga ona wysoką dynamikę przychodów nieprzerwanie od ponad 20 lat.

Nie mniej imponująco wygląda rentowność spółki. Na poziomie zysku operacyjnego zaraportowała ona 26,8 mld DKK (+40,6% r/r), a wynik EBITDA za ostatni kwartał wyniósł 29,8 mld DKK (+55% r/r), co było zdecydowanie powyżej oczekiwań analityków. 

Zysk na akcję wyniósł 4,91 DKK (+63% r/r i +10% wobec prognoz analityków). 

Źródło: Novo Nordisk
Zobacz także: Ferrari publikuje fenomenalne wyniki, a plotka o przejściu Lewisa Hamiltona do ekipy rozgrzewa parkiet

Niezaspokojony popyt klientów 

Głównym segmentem sprzedaży spółki dalej pozostają leki przeciwko cukrzycy, które stanowią 65% całych przychodów Novo Nordisk. Mimo to uwagę inwestorów najbardziej zwraca segment leków pomagających zwalczyć otyłość, którego dynamika w spółce jest zdecydowanie największa. Sprzedaż wzrosła w nim o +104% r/r. Ogromnym sukcesem okazuje się lek Wegovy, który poza zwalczaniem otyłości ogranicza ryzyko zachorowania na choroby serca wśród mężczyzn powyżej 45 roku życia. 

Jest to na tyle chłonny rynek, że spółka obecnie ma problemy, by dostarczyć odpowiednią ilość leku. Popyt na tyle przewyższa możliwości produkcyjne firmy, że zdecydowała się ona na razie zmodyfikować mix sprzedażowy i postawić mocniej na tańszy lek Ozempic, którego działanie jest bardzo zbliżone do Wegovy. Przez to przychody spółki spadły lekko q/q, jednak firma zapowiada, że jest to tylko przejściowa obniżka. 

Spółka poinformowała także, że wzmożona konkurencja na rynku najprawdopodobniej wymusi obniżkę ceny leku Wegovy, lecz jej spadek nie powinien wpłynąć na wyniki spółki. Spadek ceny ma być zrekompensowany przez dużo wyższe wolumeny sprzedaży.

 

Źródło: Saxo Bank
Zobacz także: General Motors radzi sobie ze strajkami, stawia na elektryczne samochody i znowu podbija rynek.

Mocne prognozy na następny rok 

Spółka przedstawiła także swoje prognozy na następny rok. Na poziomie przychodów spodziewa się ona utrzymania dwucyfrowej dynamiki, przewidując od 18-26 % wzrostu r/r. Konsensus analityków zakłada wzrost 21% r/r. Na poziomie zysku operacyjnego spółka zapowiedziała wzrost w granicach 21-29% r/r.

Novo Nordisk zamierza także znacząco zwiększyć swoje wydatki inwestycyjne. Spółka przewiduje, że w 2024 r. wzrosną one do 45 mld DKK, co oznacza prawie podwojenie wydatków w stosunku do 2023 r. Przede wszystkim wynika to z rozwinięcia swojego łańcuchu dostaw w celu zwiększenia podaży kluczowych leków spółki. 

Świetne wyniki i solidne prognozy na następny rok spowodowały mocne wzrosty kursu akcji. Dzięki temu Novo Nordisk przebiła barierę 500 mld $ kapitalizacji i tym samym stała się największą spółką notowaną na giełdzie w Europie, wyprzedzając LVMH. 

Akcje Novo Nordisk są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Opcjonalnie link: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Zobacz także: Amazon rezygnuje z mega-fuzji wartej 1,4 mld $ i nie kupi iRobota. Na drodzę stanęła Komisja Europejska i FTC
udostępnij: