Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Notowania kilku banków wstrzymane. Pojawiają się nowe obawy o stabilność Credit Suisse

W środę akcje Credit Suisse spadły do nowego, rekordowo niskiego poziomu, po tym jak największy akcjonariusz ogłosił, że nie będzie już inwestować w szwajcarski bank. Akcje Credit Suisse (CS) w Szwajcarii spadły o 21%, a amerykańskie kwity depozytowe pożyczkodawcy straciły 20% w handlu przedrynkowym.


Już nie metaverse, a sztuczna inteligencja będzie napędzać wzrost Facebooka. Spółka Zuckerberga redukuje zatrudnienie, a akcje rosną

Inwestorzy zaniepokojeni słabościami w kontroli finansowej firmy

Akcje banków zanotowały falę spadkową, po tym jak upadłość Silicon Valley Bank obudziła problemy drugiego co do wielkości szwajcarskiego kredytodawcy - Credit Suisse. Jego akcje spadły o ponad 20%, osiągając rekordowo niski poziom, gdy jego główny udziałowiec, Saudi National Bank, powiedział, że nie będzie inwestować więcej pieniędzy w bank. W ostatnich latach Credit Suisse zmagał się z wieloma problemami, ale najnowsze niepowodzenie wzbudziło obawy, że sektor bankowy może mieć jeszcze więcej trudności. Prezes Ammar Al Khudairy wyjaśnił, że objęcie ponad 10% udziałów w Credit Suisse spowodowałoby komplikacje regulacyjne.

Wtorkowy raport roczny Credit Suisse, opóźniony z powodu pytań Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dotyczących sprawozdań z przepływów pieniężnych za 2019 i 2020 roku, również przyczynił się do spadku wartości akcji banku. Raport wykazał słabości w kontroli finansowej firmy, co zaniepokoiło inwestorów i wpłynęło na ich decyzję o sprzedaży akcji Credit Suisse.

Inflacja w USA spada kolejny miesiąc. Ważny odczyt CPI dla decyzji Fed w przyszłym tygodniu

Akcje banków spadają po nowych obawach Credit Suisse dotyczących Europy

Handel został tymczasowo wstrzymany dla niektórych dużych europejskich banków, w tym Credit Suisse, francuskiego Société Générale i włoskiego UniCredit. Europejski Bank Centralny zwiększył obawy o banki, ogłaszając podwyżkę stóp procentowych na swoim najbliższym posiedzeniu w dniu 16 marca.

JPMorgan chce wykorzystać kryzys i rozważa zakup Silicon Valley Bank. Analitycy uważają, że to dobry ruch

W USA, amerykańskie banki regionalne Western Alliance Bankcorp, First Republic Bank i Comerica notowały spadki w sesji przedrynkowej, a największe amerykańskie banki - JPMorgan Chase, Citigroup i Wells Fargo - spadały nawet o 4% na początku dnia.

Susannah Streeter, szefowa rynków finansowych w Hargreaves Lansdown, powiedziała: „Bankowa rutyna nabrała kolejnego złowieszczego zwrotu. Obawy są takie, że banki siedzące na dużych niezrealizowanych stratach w swoich portfelach obligacji mogą nie mieć wystarczających buforów, jeśli nastąpi szybkie wycofanie depozytów”.

Silicon Valley Bank upada, Fed interweniuje. Decyzja o nadzorze może wstrząsnąć rynkiem

udostępnij: