Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Chińskie spółki technologiczne mogą być ciekawymi okazjami inwestycyjnymi w najbliższych latach. Pomoże im w tym sztuczna inteligencja

Utrzymanie wzrostu gospodarczego opartego na innowacjach technologicznych oraz biznesowych, wymaga od chińskich spółek znacznego zwiększenia tempa rozwoju prac nad nowymi zdobyczami technologicznymi. Widoczna w gospodarce globalnej fragmentacja sprawia, że firmy muszą się szybko rozwijać lokalnie, jeśli chcą wytrzymać tempo trwającego wyścigu.


Chiny od dawna mocno wspierają wzrost gospodarczy oparty na rozwoju nowych technologii. Widoczne w ostatnim czasie przełomy dotyczące sztucznej inteligencji pokazują nowy kierunek rozwoju dla spółek z branży technologicznej. Tendencje deglobalizacyjne oraz utrudnienia w imporcie kluczowych mikroprocesorów sprawiają, że aby dogonić Zachód, chińskie firmy muszą zaprezentować swoje własne rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji.

AI poprawi produktywność spółek giełdowych. Sztuczna inteligencja wpłynie pozytywnie na wyniki finansowe spółek, oceniają analitycy Saxo Bank

Nowe szanse i nowe ryzyka

Inwestorzy poszukujący ciekawych okazji na giełdzie w Hong Kongu muszą brać pod uwagę specyficzne ryzyka, w szczególności związane z polityką wewnętrzną i zagraniczną rządu Państwa Środka. Do tego w tym roku dochodzi nowe ryzyko w postaci widma wolniejszego od oczekiwań ożywienia gospodarczego.

Zdaniem analityków z Saxo Banku, wysoce lewarowana gospodarka Chin, szczególnie w sektorze nieruchomości oraz na poziomie samorządów lokalnych, sprawia, że władze mają stosunkowo ograniczone możliwości wdrażania środków stymulujących bez potencjalnego wywoływania zawirowań finansowych w przyszłości.

To powoduje, że zakres wpływu rządu na produktywność w chińskiej gospodarce jest niepewny. Widać natomiast, że mimo swoistego osamotnienia i ograniczeń chińskie firmy technologiczne szukają nowych dróg rozwoju, szczególnie w segmencie generatywnej sztucznej inteligencji. Rozsądne wyceny niektórych spółek oraz potencjalne sukcesy na tej ścieżce mogą spowodować, że inwestorzy zagraniczni znajdą wśród nich ciekawe okazje do pomnożenia kapitału.

Niskie wyceny brytyjskich spółek mogą stanowić okazję dla długoterminowych inwestorów, wynika z analizy Saxo Banku

Chwalebne starania na razie bez efektów w wynikach

Wśród spółek w szczególności aktywnie obserwowanych przez inwestorów eksperci Saxo Banku wyróżniają Baidu, 360 Security, Lenovo, Shanghai Baosight Software, Unisplendour oraz Xiaomi.

Wszystkie te spółki są świadome potrzeby dostosowania swoich modeli biznesowych do potencjalnych innowacji oraz konieczności rozwoju produktów pod kątem najnowszych zdobyczy technologicznych.

Baidu koncentruje się na modelu sztucznej inteligencji zdolnym do wyszukiwania, dialogu i generowania treści. Choć jest to zdecydowanie pewien postęp, dalej nie można mówić tu o pełnym sukcesie we wdrożeniu zdobyczy generatywnej sztucznej technologii. Widać to również w notowaniach spółki, która mimo wysokich zwyżek od dołków z 2022 r. dalej zdaniem konsensusu analityków ma przed sobą ponad 20% potencjał do wzrostu.

Notowania Baidu

Akcje Baidu są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Baidu notowania

W przypadku Xiaomi widać nadal klasyczną ścieżkę rozwoju sztucznej inteligencji i Internetu rzeczy, opartą przede wszystkim na łączeniu urządzeń mobilnych w spójny ekosystem przy pomocy algorytmów uczących się na dużych zbiorach danych.

Bytedance, JD.COM oraz NetEase skupiają się przede wszystkim na rozwoju modeli tłumaczenia maszynowego i ułatwiających generowanie tekstu.

Te wszystkie wysiłki, choć prezentują ciekawe perspektywy, dalej nie mają przełożenia na modele biznesowe spółek i ich wyniki finansowe. Ze względu na to, że innowacje technologiczne pozostają kluczem do wzrostu zarówno spółek, jak i całej chińskiej gospodarki, warto obserwować sytuacje w Państwie Środka. Dynamiczny rozwój generatywnej sztucznej inteligencji może w końcu przynieść efekty, a spółka, która osiągnie sukces na tym polu ma przed sobą naprawdę pozytywne perspektywy. Jednak najprawdopodobniej jest to kwestia nadchodzących lat, a nie miesięcy.

Notowania Xiaomi

Xiaomi notowania

Bańka spekulacyjna na spółkach technologicznych znowu rośnie, bo fundamenty nie uzasadniają wysokich wycen - kwartalny raport Saxo Bank

udostępnij: