Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Rywalizacja gigantów: Amazon, Alphabet i Microsoft mogą zabrać koronę Apple`owi dzięki sztucznej inteligencji

Od 2011 roku Apple utrzymuje tytuł największej spółki na świecie, ale teraz pojawiły się proroctwa, że ta dominacja może dobiec końca. Analitycy z firmy Needham alarmują, że Amazon.com, Google i Microsoft mogą wkrótce stać się większe od Apple pod względem wartości rynkowej, co może być spowodowane rosnącym znaczeniem sztucznej inteligencji.

Przemożna piątka: Skala dominacji pięciu największych firm wzbudza niepokój inwestorów

Dzisiaj to ważna dyskusja, ponieważ jesteśmy chwilę przed #AppleEvent, który rozpocznie się dzisiaj o godzinie 19:00, polskiego czasu.

Czy Apple jest na straconej pozycji jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję 

Laura Martin z Needham podkreśla, że rozwój tej technologii może wpłynąć na przewagę Apple nad konkurentami. „Generatywna sztuczna inteligencja na nowo zdefiniuje podstawy konkurencji dla firm medialnych i internetowych" - mówi Martin. Jednak obecnie trudno jeszcze wyłonić zwycięzców.

W analizie Martina, Apple jest względnym przegranym, głównie z powodu braku własnej platformy obliczeniowej w chmurze oferującej dostęp do LLM. Nawet jeśli Apple postanowi wejść w przestrzeń sztucznej inteligencji, konkurencja może okazać się zbyt silna, korzystając z przewagi pierwszego gracza. Martin uważa, że spóźnieni uczestnicy takiego rynku są „skazani", ponieważ klienci AI niechętnie zmieniają dostawców ze względu na koszty i dane potrzebne do tworzenia nowych modeli.

Apple szykuje premierę iPhone 15. To wydarzenie może wpłynąć na wycenę spółek technologicznych na Wall Street

Analityczka podkreśla, że Microsoft, Amazon i Google mają niższe koszty i przewagę pierwszego gracza, co sprawia, że ich wartość dla klienta w chmurze dynamicznie wzrasta w miarę rozwoju aplikacji opartych na LLM.

21 zagranicznych spółek, które mogą solidnie zarobić na rozwoju sztucznej inteligencji i AI, według analityków Saxo Bank

Nie jest to jednak ostateczny wyrok dla Apple. Martin uważa, że firma nadal może skutecznie bronić swojego ekosystemu, obejmującego ponad dwa miliardy urządzeń. Ponadto, jest zwolenniczką pomysłu zakupu przez Apple firmy Walt Disney w celu rozbudowy działalności w zakresie treści.

Needham ocenia Apple jako firmę, którą warto kupić, z ceną docelową na poziomie 195 USD, podczas gdy niedawno cena akcji wynosiła około 180 USD. 

Nvidia na szczycie, dzięki sztucznej inteligencji. Wartość spółki przekroczyła 1 bln USD

Akcje Apple są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

AKCJE APPLE

Google przed sądem. Rząd USA będzie toczyć wojnę o monopol w internecie, a Wall Street obserwuje rozwój wydarzeń

Dyrektor generalny Apple, Tim Cook, unika publicznych wypowiedzi na temat planów firmy dotyczących sztucznej inteligencji, ale podkreśla, że inwestuje w tę technologię i integruje ją w swoich produktach.

Martin nie określiła dokładnego czasu, kiedy Amazon, Alphabet i Microsoft mogą przewyższyć Apple, ale jej zdaniem rewolucja napędzana sztuczną inteligencją w sektorach mediów i internetu prawdopodobnie nastąpi w ciągu najbliższych 10 lat, obniżając koszty i zwiększając przychody dzięki ulepszonej produkcji treści.

Twitter/X: ponad 60 kont, które warto obserwować jeżeli inwestujesz w zagraniczne akcje

udostępnij: