Przejdź do treści
AMD INTEL WYNIKI
Kategoria::
Kategoria

Mikroprocesory AI w tarapatach: AMD bije Intela, ale prognozy na 2024 r. gaszą euforie Wall Street

Producent mikroprocesorów odnotował wyniki bliskie przewidywaniom analityków. To, co najmocniej rozczarowało rynek, to prognozy spółki na następny kwartał i cały 2024 r., które w czołowym segmencie mikroprocesorów AI okazały się dużo poniżej rynkowych oczekiwań. 


Pompowanie rosnących oczekiwań rynku co do wyników spółek zaczyna być na rynku coraz mocniej odczuwalne. W przypadku Advanced Micro Devices czymś, co na razie mocno rozczarowało inwestorów nie są już same wyniki spółki za poprzedni kwartał, a niewystarczająco dobra prognoza dotycząca 2024 r. W efekcie na razie spółka odnotowała ponad -6% przecenę w trakcie obrotu poza sesyjnego.

Zobacz także: Alphabet ofiarą euforii w sektorze AI. Google z rekordowym wynikiem, ale dla Wall Street to za mało

 

Przyzwoite wyniki nie wystarczą 

AMD osiągnęło w 4Q23 6,2 mld $ przychodów (+10% r/r). Mniej więcej taki sam poziom przewidywali analitycy. Na taki wynik złożył się wzrost sprzedaży w segmencie baz danych, w których spółka uzyskała 2,3 mld $ (+38% r/r). Jest to szczególnie pozytywny sygnał w porównaniu do sytuacji u konkurencyjnego Intela, gdzie przychody spadły o -10% r/r do 4 mld $. 

Spółka poradziła sobie również zgodnie z przewidywaniami na poziomie EPS, który w tym kwartale wyniósł 0,77 $ (+12% r/r). 

AMD za to nie sprostało oczekiwaniom na poziomie zysku operacyjnego, którego wzrost do 3,13 mld $ (+10% r/r) w oczach analityków był niewystarczający. AMD odnotowało także spadek wyniku EBITDA do 2,2 mld $ (-11% r/r). 

Choć wyniki spółki wydają się przyzwoite, szczególnie na tle Intela, to jednak w obecnym otoczeniu rynkowym, jak pokazują Alphabet i Microsoft, przyzwoite wyniki to zdecydowanie za mało. W szczególności, że w przypadku producenta mikroprocesorów inwestorzy skupili się przede wszystkim na prognozie na następny rok.

Źródło: AMD
Zobacz także: Nowy lider technologii i gwiazda giełdy: Microsoft znów bije oczekiwania analityków i notuje 62 mld $ przychodów

Oznaki słabości w prognozach na nadchodzące okresy

AMD wypuściło prognozy na 1 kwartał 2024 r., spodziewając się przychodów w wysokości 5,4 mld $ (+/- 300 mln $). Nawet górna granica tych widełek znajduje się poniżej prognoz Wall Street, które spodziewało się 5,73 mld $ przychodów w tym okresie. 

W dobie ogromnej uwagi, jaką przykłada się do tematu sztucznej inteligencji, dla inwestorów jednym z najważniejszych informacji były przewidywania spółki, co do sprzedaży mikrochipów skonstruowanych pod trening AI. AMD zwiększyło swoje dotychczasowe przewidywania do prawie dwukrotnie wyższego poziomu wynoszącego 3,5 mld $. Mimo to rynek uznał taką prognozę za zdecydowanie zbyt małą. Analitycy spodziewali się prognozy w granicach 4-8 mld $. 

Mocno podwyższone oczekiwania dotyczące przyszłości spółek związanych ze sztuczną inteligencją mogą pokazywać, jak mocno rynek wierzy w potencjał tej technologii. Jednocześnie osiągają one tak wysokie poziomy, że spółki powoli zaczynają łapać zadyszkę, notując przeceny kursu akcji nawet przy solidnych wynikach. 

Opcjonalnie link: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Zobacz także: Bankructwo Evergrande: gigantyczne straty wierzycieli i chiński rynek w kryzysie

udostępnij: