Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Akcje Meta i Amazon mogą wzrosnąć o 20% dzięki technologicznym innowacjom. Wall Street wierzy w potencjał sztucznej inteligencji

Rewolucja sztucznej inteligencji nadal rozpala gorączkę na rynkach finansowych, a inwestorzy z niecierpliwością śledzą działania największych gigantów technologicznych w tym obszarze. Akcje takich potentatów jak Amazon i Meta Platforms (właściciela Facebooka) są w centrum uwagi. Analitycy z Wall Street podnoszą prognozy, sugerując potencjalny wzrost wartości tych akcji o 20% dzięki AI. 

Akcje spółek, w których kobiety są na stanowiskach kierowniczych przynoszą ponadprzeciętne zyski, wynika z analizy Saxo Banku

Mega Caps w centrum uwagi: Analitycy przewidują wzrost akcji Meta, Amazon i Alphabet

Akcje Amazon (AMZN) spadły w poniedziałek o 1%, a od początku roku cena akcji jest wyżej ponad 50%. Technologiczny indeks Nasdaq Composite (COMP) od początku roku wzrósł o 28%. Amazon zanotował wzrost o 53%, Microsoft (MSFT) zyskał 38%, a Meta (META) zwiększyła swoją wartość o 134%.

Rohit Kulkarni, analityk rynku, zdecydował się podnieść cenę docelową dla akcji Amazon z 130 USD do 155 USD, pozostawiając rekomendację „Kupuj". Nowa cena docelowa przewiduje wzrost o 20% w porównaniu do obecnej ceny akcji, która wynosi 129,44 USD za jedną akcję. Prognozowany wzrost akcji Amazon na poziomie 20% opiera się na strategii wykorzystywania sztucznej inteligencji oraz inicjatywach redukcji kosztów, pisze analityk Roth MKM.

Akcje Amazona są dostępne w Saxo Banku dostępne pod tym linkiem.

amazon

Intel w tarapatach. Akcje producenta chipów spadają po ogłoszeniu gigantycznych inwestycji

W swoim raporcie badawczym opublikowanym w poniedziałek, Kulkarni wskazał, że Amazon jest liderem wśród gigantów internetowych, tuż za nim plasują się Meta Platforms (META) i Alphabet (GOOGL). „Uważamy, że wszystkie trzy Mega Caps odnotują znaczący wzrost w średnim okresie, korzystając z rozwijającej się fali Gen AI" - napisał Kulkarni.

Obecnie sztuczna inteligencja przyciąga uwagę inwestorów i staje się powszechnie obecna, co prowadzi do wzrostu wartości akcji głównych firm technologicznych.

Kulkarni nie jest jedynym analitykiem Wall Street, który wierzy w potencjał sztucznej inteligencji dla spółek technologicznych. Analityk Wedbush, Dan Ives, w swoim raporcie badawczym z poniedziałku przewiduje wzrost sektora technologicznego o kolejne 12-15% w drugiej połowie roku.

GlobalConnect GPW wprowadza kolejne spółki zagraniczne. Umożliwi handel kolejnymi trzema spółkami z Niemiec

„Etap drugiej połowy roku 2023 przynosi ze sobą dynamiczny wzrost sektora technologicznego, gdy inwestorzy dogłębnie analizują konsekwencje wydatków w wysokości 800 mld USD na sztuczną inteligencję oraz jak wpłyną one na oprogramowanie, układy scalone, sprzęt i cały ekosystem technologiczny w nadchodzącym roku" - wypowiedział się Ives. Według niego, Amazon wykazuje się perspektywami przewyższającymi rynkowe oczekiwania, a wartość docelowa dla akcji wynosi 129 USD.

Jednak dla Kulkarniego ekscytujące nie są jedynie postępy Amazona w dziedzinie sztucznej inteligencji. „Uważamy, że ulica finansowa nadal nie docenia pełnego potencjału generowanego przez ostatnie oszczędności, redukcję zatrudnienia oraz inicjatywy w zakresie efektywności logistycznej. Dodatkowo, uważamy, że AMZN odniesie korzyści z stabilnej inflacji w sektorze towarów, niezawodnego globalnego łańcucha dostaw oraz stabilnych trendów wynagrodzeń pracowników" - napisał Kulkarni.

Analityk zwiększył swoje szacunki przychodów Amazon za cały rok. Kulkarni przewiduje obecnie, że przychody Amazona w 2023 r. wyniosą 561,5 mld USD, co stanowi wzrost w porównaniu z jego wcześniejszymi szacunkami na poziomie 557,3 mld USD i powyżej konsensusu Wall Street na poziomie 560,2 mld USD, według FactSet.

Walka o Biały Dom: jak prezydenci Donald Trump i Joe Biden wpływają na amerykańską gospodarkę

Akcje Meta zyskują popularność dzięki aplikacjom opartym na sztucznej inteligencji

Według ekspertów z UBS, Meta Platforms nadal nie otrzymuje należnego uznania za swoje wysiłki w dziedzinie sztucznej inteligencji. Twierdzą, że rynek nie docenia jeszcze pełnych możliwości zastosowania sztucznej inteligencji przez właściciela Facebooka w kontekście użytkowników.

Akcje Meta Platforms są dostępne w Saxo Banku dostępne pod tym linkiem.

meta platforms

Wraca optymizm inwestorów do akcji Meta. AI ma napędzić wzrosty Facebooka i Instagrama

Zespół analityków UBS zauważa, że plany Meta (META) dotyczące wprowadzenia chatbotów opartych na sztucznej inteligencji na Instagramie, WhatsAppie i Facebooku przyczynią się do zwiększenia czasu, jaki użytkownicy spędzają na tych platformach, co z kolei przyniesie większe przychody z reklam. Jako przykład potencjału takiego rozwiązania przytaczają mniejszego konkurenta Meta, Snap (SNAP). Firma-matka popularnej platformy społecznościowej Snapchat ogłosiła niedawno, że ponad 150 milionów osób wysłało ponad 10 miliardów wiadomości do swojego chatbota My AI, który został uruchomiony w kwietniu.

Według obliczeń analityków UBS pod przewodnictwem Lloyda Walmsleya, wprowadzenie chatbota mogłoby przynieść Meta dodatkowe 7,5 mld USD rocznych przychodów, gdyby firma zarabiała na 5% zapytań w aplikacji na Facebooku.

Apple na drodze do 3 bilionów dolarów wartości rynkowej

„Wartość tej generatywnej sztucznej inteligencji nie była jeszcze doceniona przez inwestorów i nie sądzimy, że została uwzględniona w wycenie akcji" - zaznaczył Walmsley. „Jesteśmy przekonani, że sytuacja ta ulegnie zmianie, gdy firma wprowadzi więcej produktów konsumenckich opartych na GenAI i zacznie o tym szerzej mówić".

Od początku roku akcje Meta odnotowały już ponad dwukrotny wzrost, co wywołało zachwyt analityków z Wall Street związanych z innowacjami w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz planami redukcji kosztów. Zespół ekspertów z UBS, który przedstawił swoje przewidywania, uzasadnił dalsze wzrosty wartości akcji na podstawie analizy historycznych wskaźników cena-zysk. Nowy cel cenowy UBS został ustalony na podstawie mnożnika wynoszącego 20 razy zyski Meta w roku 2024. Analitycy zwracają uwagę, że ta wartość jest nieco niższa od pięcioletniej średniej wynoszącej 21-krotność mnożnika cena-zysk.

Goldman Sachs przewiduje, że AI zmieni gospodarkę, a guru analizy fundamentalnej sprzedaje akcje spółki Nvidia

udostępnij: