Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Akcje branży hazardowej odporne na recesje. Amerykanie, mimo kryzysu, chętnie wydają pieniądze w kasynie

Kasyno nigdy nie przegrywa. W Polsce kasyna nie są notowane na parkiecie, ale sprawa wygląda zupełnie inaczej za Oceanem, gdzie w USA są to popularne akcje i właśnie im się przyjrzymy, bo coraz częściej pojawiają się w pomysłach analityków.

Wyniki Take-Two Interactive: przebijają konsensus Wall Street, a premiera GTA 6 rozgrzewa świat

Akcje spółek, które posiadają kasyna mogą wydawać się bardzo nietypowe dla polskiego inwestora. Jak podkreślają amerykańscy analitycy m.in J.P. Morgan, po erze pandemii Amerykanie powrócili do kasyn. Niemniej jednak, obecnie zastanawiają się dwukrotnie, zanim zaryzykują na automatach, gdyż presja inflacyjna zmusza ich do większych wydatków na artykuły codziennego użytku, zamiast na emocje pokera. Chociaż spowolnienie gospodarcze, choć jeszcze nieodnotowane w oficjalnych danych, staje się kolejnym impulsem do oszczędzania, zamiast bezmyślnego postawienia wszystkiego na jedną liczbę ruletki. Końcem października wyniki ogłosiła spółka Boyd Gaming (BYD) i liczby wydają się potwierdzać tę tendencję.

Niemniej jednak, według analityków pokrywających kasyna jak Caesars Entertainment (CZR) i Boyd. „Przychody brutto z hazardu", czyli GGR - suma zakładów klientów pomniejszona o ich wygrane - utrzymują się na wysokim poziomie, mimo lekkiego spadku w porównaniu do lat 2021-22.

Co istotne, kasyna okazują się bardziej odporne na ewentualne spowolnienie gospodarcze, niż wielu zdaje sobie sprawę, dzięki wiernym klientom. Nawet w przypadku łagodnej recesji, którą prognozują niektórzy analitycy, branża ta nie musiałaby stawiać czoła poważnym trudnościom. Nawet pełna recesja, choć dotkliwie uderzyła w kasyna podczas kryzysu w latach 2008-09, nie poddała się słabościom, które ogarnęły Las Vegas w czasach hossy związanego z kryzysem dot-com.

Jak opisują analitycy Riley Securities, przychody brutto z hazardu w Las Vegas są bardziej podatne na okresy recesji niż GGR regionalnych kasyn. Krótkotrwałe, mało dramatyczne spowolnienie gospodarcze nie wpłynęłoby zbytnio na obecne trendy w GGR, opisują we wnioskach.

Trwa gra giełdowa Turbo Wyzwanie, w której można też inwestować w zagraniczne spółki. Sprawdzamy jak wygląda ich sytuacja

Warto również podkreślić, że regionalne nie są tak silnie uzależnione od ożywienia w organizacji konferencji czy turystyki, które stanowią siłę napędową Las Vegas. Jednocześnie korzystają one z powszechnego przyjęcia hazardu, wynikającego z liberalizacji przepisów i rosnącej popularności zakładów online. „Branża hazardowa znajduje się obecnie w lepszym miejscu niż przed pandemią" - stwierdza analityk J.P. Morgan, Estelle Weingrod.

Wartość akcji wydaje się obecnie atrakcyjne, nawet w porównaniu do poziomów sprzed pandemii. „Stany Zjednoczone nadal oferują najbardziej ekscytujące perspektywy w zakresie hazardu online, biorąc pod uwagę potencjał całkowitego rynku docelowego przy pełnej dojrzałości, w połączeniu z możliwością osiągnięcia zysków" - zaznacza Weingrod. „Na tej podstawie uważamy, że branża powinna być wyceniana powyżej średnich wskaźników sprzed pandemii".

Przyjrzyjmy się akcjom kasyn pokrywanym przez główne banki inwestycyjne.

Caesars Entertainment

Analityk Wells Fargo, Daniel Politzer, który dodał te akcje do listy taktycznych pomysłów spółki po spadkach, zauważa, że Caesars pracuje nad spłatą 8,8 mld USD długu, który pojawił się w związku z lipcowym połączeniem z Eldorado Resorts. Politzer nazywa firmę „kapitałem odbudowującym się, który z czasem powinien stać się maszyną generującą wolne przepływy pieniężne".

W ostatnim kwartale Caesars zarejestrował stabilne tendencje zarówno w Nevadzie, jak i w regionalnych kasynach w Nowym Orleanie, Atlantic City i innych lokalizacjach. Ponadto, dział gier online wreszcie osiągnął zysk, w przeciwieństwie do ponad półmiliardowej straty z poprzedniego roku. „Caesars to nazwa budząca kontrowersje... ale wszystko, co zrealizował prezes Tom Reeg, przynosi rezultaty" - komentuje Sandy Villere, partner i zarządzający portfelem w firmie zarządzania majątkiem Villere & Co.

Akcje Caesars Entertainment są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

caesars

WeWork na skraju bankructwa. Spółka złożyła wniosek o upadłość

Boyd Gaming

Wyniki finansowe Boyd Gaming, choć nie spełniły oczekiwań rynku akcji po ich ogłoszeniu, pokazują, że firma jest zyskowna - a nawet bardzo zyskowna. Marże firmy, oparte na zarówno zyskach brutto, jak i zyskach przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i amortyzacją (EBITDA), przewyższają konkurencję dzięki rygorystycznym kontrolom kosztów oraz lojalnym graczom na ich terenach. „Boyd zdaje się potrafić osiągać wiele, inwestując mniej" - twierdzi Frank Memcaj, założyciel Wayman Value Investing.

Działania firmy oparte na solidnych wynikach finansowych oraz silnym bilansie umożliwiają jej hojność wobec akcjonariuszy, co potwierdza zadeklarowany cel zakupu akcji własnych o wartości 1 mld USD, podkreślają analitycy. Boyd Gaming posiada aktywa obejmujące 10 stanów, w tym Illinois i Luizjanę. Dodatkowo, firma posiada 5% udziałów w FanDuel, czołowym operatorze zakładów sportowych w kraju, będącym częścią Flutter Entertainment (PDYPY). Analityk Truist Securities, Barry Jonas, prognozuje cenę docelową dla akcji Boyd na 83 USD, co oznaczałoby wzrost o 50% w porównaniu z obecnym poziomem.

Akcje Boyd Gaming są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

boyd

Gigant transportu morskiego notuje dramatyczny spadek marży, wyników i akcji. Przychody spadły o 47%!

Penn Entertainment (PENN)

Spółka ma za sobą ciężki rok. Umowa dotycząca Barstool Sports, finalizowana w lutym, została rozwiązana w sierpniu, gdy Penn sprzedało firmę medialną za symbolicznego dolara założycielowi, Dave'owi Portnoyowi. Akcje spadły o 28% w 2023 roku.

Teraz akcje się być wystarczająco atrakcyjna, aby zaryzykować. Akcje są obecnie wyceniane na około 15-krotność przewidywanych zysków, czyli połowę swojej średniej pięcioletniej wartości, liczy analityk. Memcaj z Wayman Value Investing nazywa Penn „głęboko niedowartościowanym" na obecnym poziomie, biorąc pod uwagę, że - podobnie jak Boyd - generuje dodatni wolny przepływ gotówki, w przeciwieństwie do niektórych większych kasyn.

Podoba mu się także umowa licencyjna Penn z firmą Walt Disney (DIS) ESPN, zawarta po pozbyciu się Barstool. Zgodnie z warunkami umowy, Penn zmienia nazwę swojej internetowej na ESPN BET. To może być rodzaj umowy, którą Penn sądziło, że zawarło wraz z nabyciem Barstool, łącząc Penn z potężną marką. „To jest historia, którą trzeba zobaczyć na własne oczy, ale ESPN ma zdecydowanie większy zasięg i skalę" - mówi Memcaj.

Akcje Penn Entertainment są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

penn

Upadek króla kryptowalut: Założyciel giełdy FTX, Sam Bankman-Fried uznany winnym oszustwa

Wynn Resorts (WYNN)

Spółka jest właścicielem potężnych obiektów w Las Vegas i jest pokrywana przez J.P. Morgan. Obecnie, Wynn Resorts odnosi większe sukcesy finansowe dzięki Vegas i Boston niż ze swoich przedsięwzięć w Makau. W wynikach ostatniego kwartału, ogłoszonych w sierpniu, dochody z Las Vegas osiągnęły imponującą kwotę 578 mln USD, co znacznie przewyższało prognozy analityków, zakładających jedynie 560 mln USD. W czerwcu tego roku, firma wznowiła wypłacanie dywidendy po raz pierwszy od roku 2020.

Co istotne, wskaźnik Ebitdar - powszechnie stosowany w branży hotelarskiej, uwzględniający czynsz w Ebitda - przekroczył oczekiwania konsensusu we wszystkich trzech głównych segmentach działalności w drugim kwartale. Obecnie akcje są notowane na poziomie około 20-krotnej przewidywanej zyskowności na najbliższe 12 miesięcy, co stanowi najniższą wartość od marca 2020 roku. A w przypadku, gdyby Makau zaczęło rozwijać się, zgodnie z prognozami J.P. Morgan, można by to porównać do wisienki na torcie w królestwie kasyn.

Akcje Wynn Resorts są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

wynn

Bill Ackman to nowy król obligacji na Wall Street. Jego tweet wstrząsnął najpłynniejszym rynkiem świata

udostępnij: