Przejdź do treści
New York Community Bancorp
Kategoria::
Kategoria

Panika inwestorów na Wall Street. Akcje banku spadły już ponad 60%

We wtorek akcje New York Community Bancorp kontynuowały swój spadek, zamykając się na poziomie 4,20 USD za akcję, co oznacza spadek o 22%. Wolumen handlu wyniósł ogromne 146,6 miliona akcji, co przewyższało normalny obrót o ponad 12-krotnie. W środę jeszcze przed otwarciem rynku, spadek wynosił 9,5%.


Od momentu, gdy NYCB zaskoczył rynek tydzień temu, obniżając dywidendę i zwiększając rezerwy na straty kredytowe o pół miliarda dolarów, jego akcje straciły łącznie 60%. Ten spadek wywołał niepokój nie tylko wśród inwestorów w NYCB, ale również wśród właścicieli akcji innych dużych i małych banków. Na przykład SPDR S&P Regional Banking spadł o 11% w ciągu ostatniego tygodnia po wydarzeniach związanych z NYCB, osiągając poziom 46,97 USD.
 

Zobacz także: Chińskie akcje jednymi z najtańszych na świecie. Pekin idzie na ratunek giełdzie

Ryzyko w sektorze bankowym - Janet Yellen ostrzega przed problemami z bankami regionalnymi

Sekretarz skarbu Janet Yellen, podczas przesłuchania przed komisją Izby Reprezentantów, zwróciła uwagę na ryzyko związane z bankami regionalnymi, podkreślając ich koncentrację na kredytach hipotecznych i problemy z pustostanami w biurowcach w niektórych miastach.

Financial Times doniósł o odejściu Nicholasa Munsuna, dyrektora ds. ryzyka w NYCB, na początku tego roku, co wywołało kolejne zaniepokojenie na rynku. Cena zamknięcia akcji na poziomie 4,20 USD we wtorek była najniższym poziomem od 1 maja 1997 r., co świadczy o pogarszającej się sytuacji spółki. 

NYCB poinformował we wtorek, że szuka kandydatów na stanowiska dyrektora ds. ryzyka (CRO) i dyrektora generalnego ds. audytu. Informacja o odejściach na tych kluczowych stanowiskach wywołała obawy inwestorów, a bank został skrytykowany za brak przejrzystości.

Zobacz także: Największy producent uranu na świecie ograniczy wydobycie. Cena mocno rośnie i bije kolejne rekordy

Mimo że małe amerykańskie banki odgrywają istotną rolę w społecznościach, wykres długoterminowy regionalnego bankowego funduszu ETF wskazuje na słabą wydajność inwestycyjną w tej branży.

Analitycy zauważają, że wypłata dywidendy przez te banki wzrosła zaledwie o 9% w ciągu ostatniej dekady, co stoi w kontraście do wzrostu wskaźników na innych rynkach. Nawet po spadku cen akcji, rentowność dywidendy w tym sektorze nadal wynosi jedynie 3%, co czyni inne instrumenty finansowe bardziej atrakcyjnymi dla inwestorów.

Zobacz także: Awaria Boeinga może pociągnąć za sobą resztę branży. Problemy branży lotniczej to świetna okazja na Wall Street

Fuzje i przejęcia w bankowości - nadzieja na ożywienie w drugiej połowie 2024 roku?

Analitycy z J.P. Morgan obniżyli ocenę akcji NYCB do „neutralnej" i obniżyli cenę docelową do 5,5 USD z 11,5 USD. W nocie analitycznej stwierdzono, że „decyzja NYCB o nieujawnianiu odejść kluczowych menedżerów w czasach stresu zwiększy obawy inwestorów".

Zobacz także: 22 zagraniczne i polskie spółki gamingowe, których kurs ruszył na północ. Nawet 77% potencjału wzrostu według analityków

Rozdrobniony amerykański sektor bankowy zaczyna się zmierzać w kierunku konsolidacji, zgodnie z zaleceniami wielu analityków. Wysokie stopy procentowe zmusiły wiele banków do zmniejszenia wartości posiadanych papierów wartościowych, co stworzyło warunki dla ewentualnych fuzji i przejęć w sektorze. Analitycy z Seaport Research Partners widzą pewną nadzieję na wzrost wartości księgowej banków, szczególnie jeśli Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe w nadchodzących miesiącach. To mogłoby pobudzić aktywność transakcyjną i przynieść oczekiwane korzyści dla sektora bankowego.

Agencja ratingowa Moody's obniżyła rating kredytowy NYCB do poziomu śmieciowego, ostrzegając przed dalszymi obniżkami. Moody's zwróciło uwagę na „wysokie ryzyko związane z zarządzaniem" w banku, związane z „transformacją w odniesieniu do przywództwa drugiej i trzeciej linii obrony, funkcji ryzyka i audytu".

Prezes NYCB, Thomas Cangemi, starał się uspokoić inwestorów, podkreślając silną pozycję finansową banku. Całkowite depozyty wzrosły do 83 mld USD, a całkowita płynność wynosi 37,3 mld USD.

Zobacz także: Gigantyczny popyt na leki przeciw otyłości wynosi wyniki Novo Nordisk na rekordowe poziomy

Artykuł przygotowany przy wykorzystaniu narzędzi inwestycyjnych Saxo Banku, partnera serwisu Strefa Global Market. Materiał zawiera linki partnerskie, a serwis czerpie z nich korzyści finansowe.

udostępnij: