Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Tesla, Nvidia, Lucid... oto spółki z Nasdaq, które zaliczyły największe wzrosty od początku 2023

Inwestorzy nie mogli narzekać na nudę w styczniu. Indeksy i akcje mocno rosły, ponieważ rynek z zadowoleniem przyjął oznaki spowolnienia inflacji w USA. Im bardziej spada inflacja, tym większa szansa, że Rezerwa Federalna będzie w stanie spowolnić albo wręcz zatrzymać agresywne podwyżki stóp procentowych, które uderzyły w rynek akcji w 2022 roku.

Nasdaq 100, który w ubiegłym roku spadł o 33%,a od początku roku wzrósł 15%. A oto pięć najgorętszych spółek ostatniego miesiąca.
 

nasdaq

Wall Street chce więcej. ChatGPT podbija rynek sztucznej inteligencji, a spółki z AI rosną po 200%

Grupa Lucid (YTD: +70%)

Lucid (LCID), start-up z branży pojazdów elektrycznych, był prawdziwym hitem wzrostów w styczniu. Akcje spadły o 82% w 2022 r., co uczyniło je praktycznie najgorzej radzącymi sobie akcjami w indeksie. Rosnące stopy procentowe zmniejszyły bieżącą zdyskontowaną wartość zysków oczekiwanych za przyszłe lata.

Wyższe stopy są problemem dla wszystkich akcji, ale są szczególnie złe dla akcji spółek takich jak Lucid, które są wyceniane ze względu na wzrost, którego oczekuje się od nich, a nie ich obecnych wyników.

12 stycznia Lucid poinformował o produkcji w czwartym kwartale, która była lepsza od oczekiwań. Z kolei 23 stycznia analityk Citi Itay Michaeli wznowił notowania akcji z rekomendacją kupna, pisząc w nocie, że podoba mu się „technologia spółki i pozycjonowanie produktu w wyścigu po EV".

Oba te czynniki pomogły wzrostom, ale największe zyski przyszły z końcem miesiąca w odpowiedzi na rozmowy o tym, że Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej, inwestor Lucid, chciałby przejąć spółkę. Spółka nie komentuje jeszcze tych rewelacji, ale inwestorzy już rozgrywają swoje ceny.
 

lucid

Posiedzenia trzech banków centralnych. EBC i Bank Anglii decydują się na wyższą podwyżkę stóp procentowych niż Fed

Warner Bros. Discovery (YTD: +62%)

Rok 2022 był najgorszym rokiem w historii akcji Warner Bros. Discovery (WBD), ze stratą 60%. Ale akcje są gwiazdą jak na razie w 2023 roku z 52% zyskiem, co czyni je drugim największym wzrostem na Nasdaq w styczniu.

Analitycy stają się coraz bardziej byczy na firmę rozrywkową, częściowo z powodu jej planów połączenia HBO Max i Discovery+ w jedną platformę streamingową. Analitycy są optymistycznie nastawieni do potencjalnej siły zarobkowej nowego produktu.

Warner Bros. ma przedstawić wyniki finansowe 9 lutego.
 

warner bros

MercadoLibre (YTD: +40%)

MercadoLibre (MELI), spółka e-commerce z siedzibą w Urugwaju, która działa w Brazylii, Meksyku i innych krajach, od dawna dobrze radzi sobie na rynku akcji. Jest to trzecia najlepiej zachowująca się akcja w indeksie w tym miesiącu z zyskiem 37%.

Wcześniej w tym miesiącu analityk BTIG podniósł swoją 12-miesięczną cenę docelową dla akcji do 1,24 USD z 1,13 USD, co sugeruje znaczny potencjalny zysk z poziomu wtorkowego popołudnia około 1,16 USD. BTIG utrzymał rekomendację Kupuj dla akcji.
 

mercadolibre

Tesla (YTD: +54%)

Na czwartym miejscu jest Tesla (TSLA), z 35% styczniowym zyskiem, który częściowo odwraca 65% stratę w 2022 roku. Wyższe stopy procentowe, obawy o popyt na pojazdy elektryczne oraz obawy o to, jak zakup Twittera przez prezesa Elona Muska wpłynie na producenta samochodów i jego markę, przyczyniły się do spadku akcji.

Jednak w tym roku Tesla jest na fali. W zeszłym tygodniu firma wykazała lepszy od oczekiwanego zysk netto w czwartym kwartale i zaprezentowała cięcia cen, które mają wywrzeć presję na jej konkurentów.
 

tesla

Tesla notuje solidne wyniki i chce utrzymać dominację rynkową, dzięki obniżkom cen samochodów elektrycznych

Nvidia (YTD: +44%)

Nvidia (NVDA) zajmuje piąte miejsce w rankingu, po spadku o 50% w 2022 roku.

Akcje półprzewodników ogólnie ucierpiały w zeszłym roku z powodu osłabienia popytu na komputery PC. Słabnący popyt w Chinach również uderzył w branżę.

Jednak analitycy wchodzą w rok 2023 z nowym optymizmem. W zeszłym tygodniu analitycy Barclays podnieśli swoją cenę docelową dla Nvidii do 250 dolarów z 170 dolarów i utrzymali swoją ocenę Overweight dla akcji, powołując się na zaufanie do przyszłości sztucznej inteligencji. We wtorek po południu akcje były na poziomie około 195 dolarów.

Analityk Mizuho Vijay Rakesh również rekomendował akcje jako topowy pomysł w zeszłym tygodniu, powołując się na zdolność firmy do wytwarzania chipów, które są wykorzystywane w aplikacjach AI.
 

nvidia

Chiny wracają do gry, a akcje chińskich spółek rosną po 50%! Co warto wiedzieć o ożywieniu na giełdzie Państwa Środka

Handel akcjami wszystkich spółek wymienionych w artykule jest dostępny na platformie Saxo Investor. Nazwy spółek zawierają linki do platformy Saxo Banku - partnera Strefy Global Market.

udostępnij: