Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

„Berkshire Hathaway to najlepszy zakład na rynku”, mówi Charlie Munger na corocznej konferencji

Charlie Munger przemawiał na corocznym spotkaniu Daily Journal. Munger jest byłym prezesem tej spółki, ale i tak polscy czytelniczy kojarzą go przede wszystkim jako wiceprezesa Berkshire Hathaway. Doroczne spotkanie było transmitowane na żywo w CNBC, a my przygotowaliśmy dla was najciekawsze wątki.

George Soros napełnił portfel akcjami Tesli. Sprawdzamy co jeszcze kupił znany inwestor w Q422

Na temat długowieczności, Munger, który ma 99 lat, powiedział, że nie ćwiczy: „W moim życiu celowo nie wykonałem prawie żadnych ćwiczeń”, powiedział. Jedynym czasem, kiedy to robił, był czas, kiedy był do tego zmuszony w wojsku.


„To jest klucz do długowieczności" - powiedział Munger, podnosząc kawałek kruchych orzechów ziemnych See's. See's, firmy produkująca słodycze, jest własnością Berkshire.

munger

Berkshire świetnie sobie radzi i nie będzie rozbicia

„Berkshire to całkiem cholernie dobry zakład i jest mało prawdopodobne, aby to się miało zmienić przez długi, długi czas", mówił v-ce prezes. Munger powiedział również: „Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki to Berkshire jest dobrym zakładem dla akcjonariuszy, aby trzymać je przez długi czas, gdyż jest ono rozsądnie wyceniane". 

berkshire sp500

„Berkshire nie będzie tak dobre jak w przeszłości, ale będzie OK biorąc pod uwagę jak słaby jest teraz rynek". 

Akcje Berkshire B są dostępne na platformie SaxoInvestor pod tym linkiem.

W amerykańskich mediach często spekuluje się o rozbicie konglomeratu Mungera i Buffetta (obaj Panowie są już w sędziwym wieku), ale obydwoje odpowiadają zgodnie, że Berkshire Hathaway nie zostanie w przyszłości rozdrobnione chociażby przez kwestie podatkowe. Natomiast niektórzy publicyści na Wall Street argumentują, że akcjonariusze Berkshire mogliby skorzystać z rozpadu w erze po Buffettcie, ponieważ suma jego części mogłaby być warta więcej niż cena akcji.

Niezidentyfikowane obiekty latające (UFO) nowym zagrożeniem dla inwestorów zainteresowanych chińskimi spółkami

Munger na giełdzie

Munger, wieloletni dyrektor Costco Wholesale (COST), pochwalił firmę w odpowiedzi na pytanie o to, czy może ona utrzymać swoją ekonomiczną „fosę", czyli przewagę konkurencyjną. „Tak długo, jak Costco utrzymuje wiarę - ze swoją silną kulturą i niezwykle niską polityką marży - nie widzę, aby cokolwiek ją powstrzymało" - powiedział Munger. „To doskonała, cholerna firma z wielką przyszłością. Uwielbiam w niej wszystko - jestem całkowicie uzależniony. I nigdy nie zamierzam sprzedać żadnej akcji". Munger powiedział, że problemem jest wysoka wycena akcji: „Problemem jest to, że jest ona na poziomie 40-krotności zarobków". Costco jest wyceniane 40-krotnie w stosunku do zysków za rok fiskalny, który zakończył się w sierpniu 2022 roku. 

costco

Munger ustąpił z funkcji prezesa Daily Journal w marcu 2022 roku, ale pozostaje dyrektorem w firmie, wydawcy gazet i stron internetowych z siedzibą w Los Angeles obejmujących Kalifornię i Arizonę, który oferuje również usługi informacyjne. Pojawił się na wirtualnym spotkaniu akcjonariuszy ze Stevenem Myhill-Jonesem, tymczasowym prezesem i dyrektorem generalnym Daily Journal, który podziękował Mungerowi za kontynuowanie zarządzania „znaczącymi papierami wartościowymi" firmy bez opłat dla firmy.

Alibaba tworzy rywala dla ChatGPT. Chińczycy dołączają do wyścigu w rozwoju sztucznej inteligencji

Kilka innych komentarzy Mungera

Przyszłość Daily Journal nie leży po jego stronie wydawniczej, ale po stronie technologicznej. Biznes wydawniczy odczuwa, że stracił przewagę nad Internetem i jest teraz „długim, ciężkim slogiem". Wspomniał o Gannett (GCI), który kiedyś posiadał monopol na lokalne gazety w ponad 100 miastach, a jego wydawcy latali na prywatnych samolotach. Teraz „potężny Gannett jest tylko „bladym cieniem samego siebie", z mniejszymi gazetami w mniejszej liczbie miast.

daily jorunal

Sztuczna inteligencja: AI jest ważna, ale ma ograniczenia. „Nie wyleczy raka" - powiedział Munger. „Nie zrobi wszystkiego, co chcemy...Jest w niej też wiele nonsensów".

Stanowe i federalne podatki: Nazwał Kalifornię „bardzo nieprzyjaznym dla biznesu stanem" z wysokimi stanowymi i lokalnymi podatkami dochodowymi, które, jak powiedział, zmuszają ludzi i korporacje do opuszczenia stanu.

Sprzeciwia się również propozycji prezydenta Joe Bidena, aby podnieść podatek od wykupu akcji do 4% z obecnego 1%, dodając, że jest Republikaninem.

Półprzewodniki: To trudny biznes zdominowany przez Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM). Intel (INTC) inwestuje miliardy dolarów w rozbudowę mocy produkcyjnych w USA, ale pożycza pieniądze nie wiedząc, czy rząd USA umorzy te pożyczki. „To nie jest dziedzina, w której mam dużą wiedzę. Co ja do cholery wiem o półprzewodnikach?" zapytał Munger.

Kryptowaluty: Długoletni krytyk kryptowalut, Munger napisał ostatnio opinię w The Wall Street Journal na temat „Dlaczego Ameryka powinna zakazać kryptowalut". W środę powiedział, że prezydent Chin Xi Jinping miał rację, zakazując kryptowalut, dodając, że „wstydzę się za mój kraj, że tak wielu ludzi wierzy w to gówno, a rząd na to pozwala." Nazwał osoby opowiadające się za kryptowaluty „idiotami".

Ład korporacyjny: Munger powtórzył swój pogląd, że wiodący operatorzy funduszy indeksowych, Vanguard i BlackRock (BLK), nie powinni mówić korporacjom, co mają robić. Mają oni ogromną władzę, ponieważ są zazwyczaj jednymi z największych akcjonariuszy większości spółek. „Przez pewien czas mieli wrażenie, że nagle stali się bogami, aby posprzątać świat" - powiedział Munger, dodając, że Vanguard od tego czasu się wycofał. „Mam nadzieję, że Larry Fink pójdzie w jego ślady" powiedział, odnosząc się do prezesa BlackRock, który czasami wzywał korporacje do szerszego spojrzenia na ich odpowiedzialność wobec społeczeństwa.

Powiedział, że ani Vanguard, ani Fink „nie mają żadnego specjalnego geniuszu w tym, jak powinny być prowadzone amerykańskie korporacje". Munger powiedział, że „nie jest zainteresowany ich poglądami na to, jak Berkshire powinno się zachowywać".

Nazwa każdej spółki ma w sobie link, który prowadzi do platformy SaxoInvestor, gdzie można nabyć akcje. Saxo Bank jest partnerem Strefy Global Market.

Te spółki zaczynają 2023 rok fatalnie. Przegląd indeksu S&P500

udostępnij: