Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

EBC wstrzymuje się ze zmianą stóp procentowych. Inflacja w Europie spada, ale wciąż jest wyższa od celu.

Europejski Bank Centralny na posiedzeniu w czwartek podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, dając jednocześnie sygnał o możliwych obniżkach w dalszej części roku. Podobnie jak w przypadku Rezerwy Federalnej (Fed), kluczowe pytanie dotyczy tempa, w jakim stopy mogą zacząć spadać.

Bitcoin i złoto osiągają nowe rekordy cenowe i przyciągają nowych inwestorów

Ekonomiści powszechnie przewidują obniżkę o ćwierć punktu procentowego w czerwcu

Jeronimo Martins osiągnął rekordowe 30 mld euro w przychodach. Biedronka szykuje się na deflację cen żywności

EBC zadeklarował w swoim oświadczeniu, że przyszłe decyzje będą ukierunkowane na utrzymanie „wystarczająco restrykcyjnych" poziomów stóp procentowych tak długo, jak będzie to konieczne. Jednocześnie bank podkreślił znaczenie elastycznego podejścia do polityki pieniężnej, uzależnionego od napływających danych.

Europejski bank, podobnie jak Fed, w latach 2022-2023 prowadził agresywną politykę podwyższania stóp procentowych, która od około pół roku pozostaje wstrzymana. Inflacja w Europie, podobnie jak w USA, wykazuje tendencję spadkową - ostatni odczyt dla strefy euro wyniósł 2,8% w styczniu. Chociaż wciąż jest to wyższy poziom niż cel EBC wynoszący 2%, oznacza to znaczący spadek w stosunku do szczytu ponad 10% z października 2022 roku.

Istotną różnicą między Europą a Stanami Zjednoczonymi jest kondycja gospodarcza. Europa boryka się z wyraźnym spowolnieniem wzrostu gospodarczego od drugiej połowy 2023 roku, a Niemcy, największa gospodarka strefy euro, doświadczają recesji.

Biden kontra Trump. Kondycja amerykańskiej gospodarki i koniunktura na giełdzie zdecyduje kto wygra wybory

Nvidia ciągnie S&P 500 na nowe szczyty. Największe spółki technologiczne odpowiadają za 60% wzrostu kapitalizacji indeksu od początku roku

EBC obniżył prognozy inflacji, przewidując średnioroczny wzrost cen na poziomie 2,3% w 2024 roku (w porównaniu z wcześniejszą prognozą 2,7%). Zmniejszono również prognozę wzrostu gospodarczego do 0,6% z 0,8%.

Lagarde, choć na początku roku wykluczała rychłe obniżki stóp procentowych, później nieco zmieniła retorykę sugerując, że do pierwszych obniżek może dojść latem.

Różnice w trajektoriach gospodarczych USA i Europy przekładają się również na rynki akcji. Indeks STOXX Europe 600 wzrósł o 8% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, podczas gdy amerykańskie indeksy Dow Jones Industrial Average, S&P 500 i Nasdaq zanotowały wzrosty odpowiednio o 18%, 27% i 38%.

Notowanie STOXX Europe 600 są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Saxo Bank ma 1.1 mln klientów, a wartość zdeponowanych aktywów przekroczyła 100 mld EUR

Szybkość obniżek stóp procentowych w USA może być uzależniona od tempa spadku inflacji. Rynki finansowe wyceniają pierwszą obniżkę już w czerwcu, a narzędzie CME FedWatch wskazuje 56% szans na obniżkę o ćwierć punktu procentowego. Następna decyzja Fed zapadnie 20 marca.

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie link: https://zagranica.strefainwestorow.pl/ 

udostępnij: