Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Transformacja energetyczna w Polsce: Odnawialne źródła energii stanowią już obecnie 40% mocy dostępnej w krajowym systemie

W ostatnich latach Polska systematycznie przyspiesza transformację sektora energetycznego w kierunku bardziej zrównoważonych źródeł energii. Najnowsze dane zaprezentowane przez Agencję Rynku Energii (ARE) wskazują, że odnawialne źródła energii zajmują już obecnie około 40% mocy dostępnej w krajowym systemie.


OZE w czerwcu

Według ostatnich szacunków ARE, pod koniec czerwca moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła imponującą liczbę 25 GW (25 395 MW). Sukces to efekt synergii elektrowni słonecznych, wiatrowych, fotowoltaicznych, biogazowych, biomasowych, wodnych oraz hybrydowych instalacji OZE. Szczególna uwaga należy się jednak elektrowniom słonecznym, które ze wszystkich odnawialnych źródeł dostarczyły największą ilość energii. Mowa tu o aż 14 137 MW.

Drugie miejsce zajęły wiatraki z mocą 8 715 MW i w tym miejscu warto zwrócić uwagę na ich mniejszą wydajność ze względu na warunki latem. Podium zamknęły elektrownie wodne z mocą 985,1 MW.


Alert legislacyjny: Sejm prowadzi prace nad nowelizacją ustawy o OZE. Chodzi o fotowoltaikę, klastry energii i biometan

W ostatnim roku możemy wyraźnie zaobserwować dynamiczny wzrost mocy zainstalowanych w OZE, co widać szczególnie w porównaniu do sytuacji sprzed roku. W okresie między czerwcem 2022 a czerwcem 2023 roku, moc generowana przez OZE znacząco wzrosła o ponad 5 GW i tutaj główną rolę również odegrała fotowoltaika. Obecnie łączna moc wszystkich odnawialnych źródeł energii w Polsce przewyższa już moc elektrowni węglowych, stanowiąc około 40% ogólnej zainstalowanej mocy energetycznej w Polsce.

Sytuacja w lipcu

Według danych zgromadzonych przez Instytut Jagielloński, w lipcu OZE wyprodukowały prawie 30% energii elektrycznej w kraju. Fotowoltaika stanowiła aż 17% tej produkcji, wiatraki 10%, elektrownie wodne 1%, a biomasa (mimo pewnych kontrowersji) 2%. To w sumie o 2% więcej w porównaniu do czerwca, kiedy z OZE pochodziło 28% energii elektrycznej w Polsce.

Alert legislacyjny: branża OZE skorzysta na nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym

Rosnący udział OZE wpłynął na produkcję energii w konwencjonalnych elektrowniach. W lipcu produkcja energii elektrycznej z węgla spadła do 61% (z czego 40% pochodziło z węgla kamiennego, a 21% z brunatnego), podczas gdy w czerwcu wynosiła 62% (40% z kamiennego i 22% z brunatnego). 

Fotowoltaika wyprzedza węgiel

Unia Europejska osiągnęła przełomowy moment w rozwoju czystej energii. W maju br. fotowoltaika po raz pierwszy w historii wygenerowała więcej energii niż elektrownie węglowe we wszystkich krajach UE.

Według danych opublikowanych przez ośrodek analityczny Ember, instalacje słoneczne w maju wyprodukowały imponującą ilość 27,2 TWh energii, podczas gdy bloki węglowe osiągnęły wynik 19,8 TWh. W porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku produkcja z fotowoltaiki wzrosła aż o 10%.

Rząd chce w latach 40stych ręcznie ograniczać OZE robiąc miejsce na atom. Są za tym pewne argumenty…

Co z tego wynika?

Polska przemiana energetyczna nabiera tempa. Choć wyeliminowanie węgla z miksie energetycznym to długi proces, trendy w produkcji energii elektrycznej jasno pokazują, że tradycyjne źródła tracą swoje dominujące znaczenie. W szczególności ostatnie miesiące przynoszą dynamiczny wzrost fotowoltaiki.

Perspektywy na przyszłość wydają się równie obiecujące. Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że wzrost rozwoju odnawialnych źródeł energii w krajach Unii Europejskiej w 2023 roku przekroczy wcześniejsze prognozy o 40%

udostępnij: