Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

[AKTUALIZOWANE] Ustawa odblokowująca wiatraki pojawi się w pierwszej połowie roku; Wojewoda pomorski nie kwestionował lokalizacji atomu

Najważniejsze wypowiedzi dnia ze strony polityków na temat energetyki, przemysłu i klimatu. Wpis jest na bieżąco aktualizowany.


„Teraz pracujemy u nas w departamencie nad tą ustawą (odblokowującą energetykę wiatrową), również zbieramy informacje od branży, mieliśmy komisje senackie połączone z ministrem energii Danii, Panem Aagaardem, który o tym aspekcie mówił. Uważamy, że w pierwszej połowie tego roku, do czerwca, ta ustawa się pojawi. Będzie to ustawa szeroka, dotycząca odblokowania energetyki wiatrowej (…) Przez lata został wypracowany konsensus dotyczący 500 metrów (odległości budowy nowej turbiny od zabudowań) i uważam osobiście, że powinien on być zachowany” - stwierdził Miłosz Motyka, wiceminister klimatu, w rozmowie z Radiem ZET.

„Przedstawiciele spółki (Westinghouse) gwarantują, że opóźnienia elektrowni atomowej nie będzie, natomiast ostatnio, widzę nadaktywność premiera Morawieckiego w tym zakresie, który mówi, że nowy rząd, który rządzi dwa miesiące, już opóźnił budowę. Zapomniał, że ta budowa się jeszcze nie zaczęła (…) Pani wojewoda pomorska mówiła o niejasnościach ws. konsultacji (budowy elektrowni atomowej) ze społecznościami lokalnymi, natomiast sama nie mówiła o zmianie lokalizacji. Zmiana lokalizacji wiązałaby się z wielkimi opóźnieniami (projektu) - stwierdził Miłosz Motyka, wiceminister klimatu, w rozmowie z Radiem ZET.

„Nic się w tej sprawie nie zmienia (w kwestii tego czy Westinghouse będzie budować pierwszą elektrownię atomową w Polsce). Ta umowa jest kontynuowana na ten rok. Trwają rozmowy z Komisją Europejską na temat finansowania (…) Najpierw decyzja lokalizacyjna musiałaby zostać wydana jeśli chodzi o drugą elektrownię (drugą lokalizację elektrowni atomowej w projekcie rządowym). Chodzi o Bełchatów pracujący do 2028 r. (…) Francuzi, francuski EDF jest bardzo aktywny w tym obszarze. Ostateczne decyzje zapadną wtedy, gdy wybierzemy lokalizację” - stwierdził Miłosz Motyka, wiceminister klimatu, w rozmowie z Radiem ZET.

Zobacz także: Alert legislacyjny: Energetyka nie wydzieli węgla do NABE – negatywny sygnał dla inwestorów
udostępnij: