Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Ktoś mówił o kryzysie? Amerykańskie banki raportują rekordowe wyniki - wzrost nawet o ponad 20%

Amerykańskie banki pokazały mocniejsze wyniki od oczekiwań. Wpływ wyższych stóp procentowych pozytywnie odbił się na dynamice wzrostu zysków, a koszty od utraconych kredytów okazały się niższe niż się spodziewano.


W tym tygodniu swoje wyniki pokazały czołowe banki USA: JPMorgan Chase, Citigroup oraz Wells Fargo. Poza bankami swoje wyniki za poprzedni kwartał zaprezentował także drugi największy fundusz świata, Blackrock.

Największa akwizycja w branży gier zaakceptowana. Activision Blizzard trafi w ręce Microsoftu

JPMorgan powyżej oczekiwań

Otoczenie wysokich stóp procentowych zgodnie z oczekiwaniami pomaga zwiększać przychody bankom. Przychody wzrosły o 21%, natomiast przede wszystkim spółka świetnie poradziła sobie na poziomie zyskowności. Zysk na akcję wyniósł 4,33 USD (wobec 3,8 USD prognozowanego poziomu).

Rynek zareagował na wyniki euforią i w szczytowym momencie notowania akcji wzrosły o ponad 3% w ciągu jednej sesji, jednakże do zamknięcia emocje opadły i notowania spadły niewiele poniżej ceny otwarcia.

Na razie cena docelowa konsensusu analityków wynosi 169,95 USD i prezentuje prawie 15% potencjał do wzrostu. Wśród opinii analityków dominują rekomendacje KUPUJ.

Akcje JPMorgan Chase są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

JPMorgan Chase - notowania

Inflacja w USA nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Najnowszy odczyt za wrzesień

Citigroup poprawia segment tradingu

W przypadku Citigroup również mieliśmy do czynienia z wynikami wyższymi od oczekiwań. Wszystkie pięć głównych segmentów rosły w wyższym tempie od prognozowanego.

W szczególności pozytywnie zaskoczył segment tradingu, który w poprzednim kwartale przyniósł zawód wśród inwestorów. Dzięki poprawie w tym kwartale spółce udało się podnieść zysk na akcję do 1,63 USD, co oznacza wzrost o ok. 22% w stosunku do poprzedniego kwartału i ten sam wynik co w poprzednim roku.

Podobnie jak w przypadku JPMorgan Chase, rynek zareagował początkowo pozytywnie na wyniki banku. Notowania otworzyły się na 3,44% plusie, jednakże w trakcie sesji kurs spadł do poziomów podobnych do poprzednich dni.

Obecnie cena docelowa wynikająca z konsensusu analityków wynosi 52,04 USD, co oznacza 25% potencjał do wzrostu. Mimo tak wysokiej wyceny, wśród analityków dominuje zalecenie TRZYMAJ.

Akcje Citigroup są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Citigroup notowania

Microsoft na celowniku amerykańskiego fiskusa. Kara dla giganta z Redmond wynosi więcej niż roczny budżet NASA

Wells Fargo korzysta z rosnącej marży odsetkowej

Wells Fargo utrzymało wzrastającą dynamikę przychodów. W 3Q23 sprzedaż wyniosła 20,9 mld USD, co oznacza prawie 7% wzrost r/r. Dużo lepiej zaprezentował się dochód netto, który wzrósł o 60%. Niższe od oczekiwań koszty z utraconych kredytów spowodowały, że spółce udało się mocno poprawić zysk netto na akcję. W 3Q23 wyniósł on 1,48 USD i wzrósł r/r o 72%.

Mimo lepszych wyników, spółka zwiększyła swoje prognozy dotyczące wydatków niezwiązanych z oprocentowaniem za cały rok 2023.

W przypadku Wells Fargo optymizm inwestorów się utrzymał, a notowania po opublikowaniu wyników pozostały na ponad 3% plusie. Obecna cena docelowa na poziomie 50,14 USD implikuje ok. 22% potencjał do wzrostu. Wśród raportów analitycznych dominują rekomendacje KUPUJ.

Akcje Wells Fargo są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Wells Fargo notowania

Konto dla firm w Saxo Bank. Możesz zarabiać na odsetkach w USD, EUR i PLN oraz inwestować

Dodatnie realne stopy odbijają się na wynikach Blackrock

Fundusz poinformował, że w 3Q wartość zarządzanych aktywów (AUM) wyniosła 9,1 bln USD, co oznacza o prawie 2% gorszy wynik od oczekiwań. Analitycy spodziewali się 9,23 bln USD. Mimo że zysk na akcję okazał się wyższy od oczekiwań, a przychody za 3Q były na podobnym poziomie co prognozy, to dla inwestorów najważniejsza była informacja o dużym odpływie kapitału.

Blackrock przekazał, że obecnie po raz pierwszy od dwóch dekad klienci mogą osiągnąć dodatnią realną stopę zwrotu inwestując swoje pieniądze na rynku pieniężnym. To sprawia, że część z nich wycofało kapitał z długoterminowych funduszy i przeniosło je albo w instrumenty rynku pieniężnego, albo w fundusze na nim inwestujące. Zgodnie z informacjami ze spółki odpływ kapitału z funduszy długoterminowych wyniósł 13 mld USD, co stanowi najwyższy poziom od 2020 r.

Tym samym kurs zanotował kolejny spadek, zbliżając się do najniższego poziomu od marca tego roku. Mimo niepokojących danych, wśród analityków dalej dominuje optymizm w stosunku do funduszu. Ich rekomendacje zalecają w większości kupno akcji, przy czym cena docelowa wynikająca z konsensusu na poziomie 786,08 USD implikuje 22% potencjał do wzrostu.

Akcje Blackrock są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Blackrock notowania

Presja na ceny ropy i problemy z łańcuchami dostaw. Potencjalne efekty konfliktu w strefie Gazy okiem analityków Saxo Banku

udostępnij: