Przejdź do treści
reddit ipo
Kategoria::
Kategoria

Debiut Reddit na Wall Street w tym tygodniu. Wycena serwisu społecznościowego został ustalona

Reddit, czyli kolejna spółka z cyklu „media społecznościowe", zadebiutuje na Wall Street pod koniec tego tygodnia. Nawet jeśli jego pierwsza oferta publiczna (IPO) odniesie spektakularny sukces, niektórzy inwestorzy czekają na większe i bardziej obiecujące firmy, zanim ogłoszą rozpoczęcie sezonu gorących IPO. Natomiast Reuters powołując się na anonimowych informatorów, wylicza, że serwis ma duże szansę na osiągnięcie wyceny na poziomie 6,5 miliarda dolarów.

Reddit planuje debiut na giełdzie. IPO będzie testem dla rynku i nowym rozdziałem dla portalu społecznościowego

Greg Martin z Rainmaker Securities, firmy brokerskiej specjalizującej się w inwestycjach w spółki prywatne, uważa, że Reddit nie jest wyznacznikiem trendów. Zwraca uwagę, że firma zmaga się z silną konkurencją w sektorze mediów społecznościowych, a proponowana wycena na poziomie 6,4 miliarda dolarów (przy cenie akcji wynoszącej 34 USD) wydaje się „naciągana", mimo wyceny sięgającej 10 miliardów dolarów podczas prywatnej rundy finansowania kilka lat temu.

Martin uważa, że bardziej realistyczna wycena to 5 miliardów dolarów i przewiduje, że akcje Reddita będą równie cykliczne jak akcje innych średniej wielkości firm z branży mediów społecznościowych, takich jak Snapchat i Pinterest.
 


„To dobrze, że Reddit wchodzi na giełdę. Jednak nie jest to najbardziej ekscytująca spółka. Ostatnio obserwujemy spowolnienie wzrostu, a jej model biznesowy opiera się na przychodach z reklam" - powiedział.
 

Duże zainteresowanie IPO Reddita. Analitycy widzą duży potencjał wzrostu

Debiut Reddita już w czwartek

Z dokumentów giełdowych Reddita wynika, że przychody wzrosły o 21% w 2023 roku, w porównaniu do wzrostu o prawie 40% w 2022 roku. Dodatkowo, Reddit nie jest jeszcze dochodowy.

Według doniesień, spółka planuje wejść na giełdę w Nowym Jorku pod symbolem $RDDT. Cena akcji ma zostać ustalona w środę wieczorem, a handel akcjami ma rozpocząć się w czwartek.

Na początku może wystąpić silny popyt na akcje Reddita, szczególnie wśród inwestorów detalicznych. Spółka planuje przeznaczyć część akcji dla użytkowników Reddita, podobnie jak zrobił Robinhood 3 lata temu. Reuters informuje, że oferta Reddita cieszy się dużym zainteresowaniem.

Co więcej, Reddit może pochwalić się wieloma poważanymi inwestorami. Właściciel Condé Nast, Advance Magazine Publishers, posiada prawie 30% udziałów w Reddit. Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, posiada 8,5% udziałów, a chiński gigant mediów społecznościowych Tencent i firma inwestycyjna Fidelity również posiadają znaczne udziały.

Mimo lojalnej społeczności użytkowników, Reddit od momentu powstania w 2005 roku generuje straty i pozostaje w tyle za sukcesami komercyjnymi swoich konkurentów, takich jak Meta Platforms, gdzie za chwilę cena za akcję przekroczy 500 USD. 

Akcje Meta Platforms są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem

Skupienie wielu użytkowników Reddit na niszowych tematach oraz swobodne podejście platformy do moderacji treści budzą pewne obawy wśród reklamodawców. Moderacją treści na forach Reddit zajmują się wolontariusze spośród użytkowników, którzy mogą zrezygnować z tej funkcji w dowolnym momencie. Przykładem jest sytuacja z 2023 roku, gdy kilku moderatorów odeszło w proteście przeciwko pobieraniu opłat od zewnętrznych twórców aplikacji za dostęp do danych platformy.

Platforma Reddit oferuje 100 000 for dyskusyjnych, nazywanych „subreddits", umożliwiających prowadzenie debat na tematy „od wzniosłych do absurdalnych, od trywialnych do egzystencjalnych, od komicznych do poważnych", jak mówi współzałożyciel i dyrektor naczelny Steve Huffman.

Wpływowe społeczności Reddit są najlepiej znane z sagi akcji meme-stock z 2021 roku, kiedy to drobni inwestorzy współpracowali na forum „wallstreetbets", aby kupować akcje firm o dużej liczbie krótkich pozycji, takich jak sprzedawca gier wideo GameStop.

Wallstreetbets i meme stock - o Gamestop, AMC, Blackberry czyli nowej klasie aktywów - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Aby dotrzeć do inwestorów detalicznych, Reddit zarezerwował 8% wszystkich oferowanych akcji dla uprawnionych użytkowników, moderatorów, członków zarządu oraz przyjaciół i rodziny swoich pracowników i dyrektorów.

Według dokumentów regulacyjnych, w ciągu trzech miesięcy do 31 grudnia 2023 roku, Reddit notował średnio 73,1 miliona dziennie aktywnych „unikalnych użytkowników" - korzystających z platformy co najmniej raz dziennie.

Bitcoin jest już warty więcej niż Facebook. Wycena tylko 4 spółek z „Siedmiu wspaniałych" jest wyższa niż kryptowaluty

Jedna spółka wiosny nie czyni

Jednak Martin uważa, że ​​po opadnięciu emocji wokół Reddita, inwestorzy będą oczekiwać na debiut giełdowy większych „jednorożców" w tym roku. Mowa o takich firmach jak firma płatnicza Stripe, firma oferująca odroczone płatności Klarna, firmy informatyczne Databricks i ServiceTitan oraz fintech bankowości internetowej Chime.

Kolejną potencjalną obawą w przypadku Reddita jest konkurencja. Firma inwestycyjna Manhattan Venture Partners w raporcie badawczym z zeszłego miesiąca zauważyła, że ​​Quora i inne platformy społecznościowe oparte na społecznościach „stworzyły intensywną rywalizację w tej niszy". To prawdopodobnie jeszcze bardziej utrudni pozyskiwanie środków z reklam.

W tym samym duchu firma badawcza Renaissance Capital wskazała, że średni przychód na użytkownika Reddita spadł w czwartym kwartale 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.

Chociaż Reddit jest dobrze znaną firmą z kilkoma znaczącymi inwestorami, dla inwestorów istnieje wiele ryzyk. IPO Reddita może nie oznaczać jeszcze sezonu gorących IPO. 

Oto GRANOLAS, czyli 14 europejskich gigantów. Analitycy wskazują, że mogą być dużo lepsi od amerykańskich Siedmiu Wspaniałych

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Artykuł przygotowany przy wykorzystaniu narzędzi inwestycyjnych Saxo Banku, partnera serwisu Strefa Global Market. Materiał zawiera linki partnerskie, a serwis czerpie z nich korzyści finansowe.

Tagi

udostępnij: