Przejdź do treści
stopy procentowe usa
Kategoria::
Kategoria

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych. Amerykański bank centralny pozostaje wbrew trendom

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował na ostatnim posiedzeniu o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 5,25-5,5%. Ta decyzja była zgodna z przewidywaniami rynkowymi. Kluczowe będą jednak słowa Jerome'a Powella na konferencji prasowej, zaplanowanej na godzinę 20:30.

Europejski Bank Centralny obniża stopy procentowe


Inflacja zwalnia, ale do celu Fed jeszcze daleko


Raport o inflacji za maj przyniósł umiarkowaną ulgę rynkom i Rezerwie Federalnej, pokazując oznaki słabnącego tempa wzrostu cen. Choć dane są lepsze od oczekiwań, eksperci ostrzegają przed zbytnią euforią i wykluczają obniżki stóp procentowych w najbliższym czasie.

Miesięczna dynamika CPI zarówno w ujęciu nominalnym, jak i bazowym (wykluczającym żywność i energię) okazała się niższa od prognoz. Inflacja majowa pozostała na niezmienionym poziomie w porównaniu z kwietniem, a bazowy wskaźnik CPI wzrósł zaledwie o 0,2%.

Oczekuje się, że preferowany przez Fed wskaźnik inflacji bazowej PCE również wykaże poprawę w czerwcu, spadając do 0,1% m/m. Oznaczałoby to roczną inflację PCE na poziomie zaledwie 1,6%, co plasuje się poniżej celu Fed wynoszącego 2%.

Choć dane te są zachęcające, eksperci przestrzegają przed wyciąganiem pochopnych wniosków. Potrzeba więcej niż jednego miesiąca spadku inflacji, aby Fed mógł rozważyć obniżenie stóp procentowych. Gubernator Fed Christopher Waller jasno określił, że potrzeba "kilku kolejnych miesięcy dobrych danych o inflacji", aby skłonić go do zmiany kursu.

Utrzymująca się siła na rynku pracy oraz trudniejsze porównania rok do roku w drugiej połowie 2024 r. skłaniają do ostrożności. Analitycy przewidują, że inflacja CPI prawdopodobnie ustabilizuje się na "niewygodnym płaskowyżu" w nadchodzących miesiącach, z rocznymi odczytami bazowej inflacji wynoszącymi około 3,3-3,4%.

Chociaż majowy raport o inflacji przynosi pewną ulgę, droga do celu Fed jest jeszcze długa. Tempo dezinflacji prawdopodobnie zwolni, a polityka pieniężna Fed pozostanie restrykcyjna w najbliższej przyszłości. Kluczowe będzie utrzymanie spójnego trendu spadkowego inflacji w kolejnych miesiącach, aby przekonać Fed do zmiany stanowiska.

Bill Ackman dziarskim ruchem szturmuje listę najbogatszych. Nadchodzi IPO Pershing Square

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: