Hydrogenium PSA dzięki odwrotnemu przejęciu wejdzie na NewConnect | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 wrz 2024, 08:56

Hydrogenium PSA dzięki odwrotnemu przejęciu wejdzie na NewConnect

Hydrogenium Prosta Spółka Akcyjna to spółka zajmująca się rozwijaniem produkcji zielonego wodoru i e-metanolu, podpisała umowę inwestycyjną z INNO-GENE S.A., dzięki której, poprzez odwrotne przejęcie, stanie się podmiotem notowanym na NewConnect - podała INNO-GENE w komunikacie prasowym i raporcie ESPI.

Spółka Hydrogenium Prosta S.A. posiada prawa własności do technologii zgazowania biomasy w środowisku plazmowym, której rozwój i badania trwały ponad dwie dekady. W efekcie tych prac opracowano rozwiązanie umożliwiające bardzo efektywną konwersję węgla (w bardzo wysokiej temperaturze i pod wysokim napięciem) zawartego w biomasie na gaz syntezowy, który może być wykorzystywany do produkcji zielonego wodoru a następnie e-metanolu.

Technologia pirolizy plazmowej oferuje możliwość wytwarzania wodoru o niskiej emisji na dużą skalę, co stwarza szanse na znaczne oszczędności dla firm miejskich oraz przedsiębiorstw działających w sektorze przemysłu ciężkiego, chemicznego i transportu morskiego. Energia dostarczana z zewnątrz jest przekształcana w zjonizowaną plazmę w reaktorze tlenowo-parowym, co prowadzi do znacznej redukcji kosztów produkcji wodoru. W porównaniu do metod opartych na elektrolizerach, ta technologia wymaga znacznie mniejszego nakładu energii. Innowacyjne rozwiązanie umożliwia szybką konwersję różnorodnych typów biomasy na czysty gaz syntezowy, wolny od smoły, o wysokiej zawartości wodoru (powyżej 50%) oraz tlenku węgla (powyżej 30%).

Technologia opracowana przez nas we współpracy z naukowcami z Instytutu Gazu Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie posiada bardzo korzystne parametry konwersji biomasy (łuska rzepakowa) na zielony wodór. Chcemy stać się regionalnym liderem w produkcji wodoru i e-paliw, aktywnie uczestnicząc w zielonej transformacji jaką obserwujemy na świecie. Niebawem zaprezentujemy własną linie pilotażową do produkcji zielonego wodoru – mówi Maciej Ganczarski, Partner Zarządzający spółki Hydrogenium P.S.A.

Stosownie do treści podpisanej Umowy inwestycyjnej, INNO-GENE S.A. obejmie 155.800 akcji HYDROGENIUM, stanowiących 76% w kapitale zakładowym HYDROGENIUM w zamian za wyemitowane przez Spółkę INNO-GENE S.A. 28.496.800 akcji zwykłych na okaziciela serii H, które - po rejestracji Akcji Nowej Emisji – stanowić będą 82,13 % kapitału zakładowego Spółki i w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Spółki.

W związku z nabyciem HYDROGENIUM, dotychczasowa działalność Grupy Kapitałowej INNO-GENE zostanie rozszerzona o działalność w zakresie wytwarzania wodoru, e-metanolu i dwutlenku węgla w oparciu o technologię plazmowego zgazowywania biomasy.

– Podobnie jak to miało miejsce kilkanaście lat temu w obszarze genetyki, dostrzegamy obecnie „zieloną rewolucję” w przemyśle, która ogarnęła cały świat. Stąd nasza decyzja aby rozszerzyć działalność również w tym zakresie. Chcemy aktywnie uczestniczyć w tej zielonej transformacji energetycznej i wykorzystać szansę w oparciu o innowacyjne technologie. Tym bardziej cieszę się że pozyskaliśmy do współpracy partnerów z Hydrogenium PSA z ogromnym doświadczeniem w tym segmencie i prawami własności intelektualnej - powiedział Jacek Wojciechowicz, Prezes INNO-GENE S.A.

Przełomowa technologia pozwala na ekonomiczną i masową produkcję wodoru z szerokiego spektrum różnego rodzajów biomasy czy odpadów (również odpadów toksycznych jak "wody czerwone", które powstają w trakcie produkcji trotylu). Wyprodukowany gaz syntezowy może zostać przekształcony w metanol lub inne e-paliwa lub wykorzystany w produkcji zielonych substratów dla przemysłu chemicznego, co zwiększa wszechstronność zastosowania nowatorskiej technologii.

Aktualnie HYDROGENIUM wraz z Instytutem Gazu Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie, prowadzi prace nad stworzeniem instalacji pilotażowej (o przepustowości 100kg biomasy/godz.) do przetwarzania biomasy. Wcześniejsze badania wykonane przez Instytut Gazu Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie wykazały wysoką skuteczność uzyskiwanego wodoru w procesie zgazowania biomasy sięgającą 1-2 Euro kosztu wytworzenia na każdy kilogram powstałego wodoru. Uruchomienie demonstratora na terenie ośrodka badawczego HYDROGENIUM jest planowane na 1 kwartał 2025 r.

Źródło: Spółka

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości