DZIEŃ NA FX/FI: W najbliższych dniach PLN może zakotwiczyć się na bieżących poziomach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 cze 2024, 09:30

DZIEŃ NA FX/FI: W najbliższych dniach PLN może zakotwiczyć się na bieżących poziomach

W najbliższych dniach złoty może zakotwiczyć się na bieżących poziomach - wskazują ekonomiści. Po środowym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej uwaga rynku przesuwa się w kierunku danych makro. Krajowy rynek długu może zakończyć tydzień z wyższymi rentownościami.

"Uwaga inwestorów, a przez to ruchy eurodolara koncentrować się będą obecnie na odczytach istotnych danych makro. Najbliższe ciekawe – zawierające chociażby oczekiwania inflacyjne – poznamy jutro w postaci indeksu uniwersytetu Michigan. Dziś natomiast nie powinniśmy być świadkami większych ruchów rynkowych. Kurs EUR/PLN oscyluje wokół poziomu 4,33" - wskazuje ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.

"Przyznać należy, iż zaprezentowane w czerwcu ostrożne podejścia Europejskiego Banku Centralnego i Fed w kwestii szybkiego łagodzenia polityki monetarnej odbierają nieco atutu złotemu w postaci zmian carry trade. W efekcie polska waluta zakotwiczyć się może w najbliższych dniach na bieżących poziomach" - dodaje.

Zdaniem Sutowicza, w dłuższej perspektywie trudno będzie kursowi EUR/PLN o zejście w okolice z drugiej połowy maja tj. poziomu 4,25, jeśli dane z USA nie będą wspierały scenariusza cięć stóp procentowych Fed.

W środę Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. Prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, wskazał podczas konferencji po posiedzeniu, że bank centralny nie ma jeszcze na tyle pewności, aby rozpocząć obniżki.

"Przekaz konferencji prezesa Fed wskazuje, że członkowie FOMC nie mają pewności kiedy inflacja w USA dotrze do celu, a ewentualne symptomy słabnięcia tamtejszej gospodarki czy rynku pracy mogą przyspieszyć decyzję o obniżce stóp. Tym samym rynek wraca do trybu uzależnienia od napływających danych, a to m. in. sugeruje kontynuację podwyższonej zmienności na rynku FX" - wskazują w porannym raporcie ekonomiści PKO BP.

"W przypadku EUR/USD, w perspektywie najbliższych dni, zakładamy kontynuację trendu bocznego w zakresie 1,0720-1,0920, natomiast dla EUR/PLN i USD/PLN w takim horyzoncie nie spodziewamy się, że wtorkowe maksima (odpowiednio okolice 4,35 i 4,05) zostaną pokonane" - dodają.

RYNEK DŁUGU

"Mocno zmienna, szczególnie na amerykańskim rynku FI sesja, nie przyniosła przełomu, nowe minima rentowności obligacji z USA nie zostały utrzymane, wzmacniając techniczne wsparcie w okolicy 4,20-4,25 proc. dla US10YT" - wskazują ekonomiści PKO BP.

"Naszym zdaniem, wieczorne schłodzenie nastrojów na amerykańskich papierach będzie negatywnie oddziaływać na rentowności obligacji z Europy co najmniej w pierwszych godzinach czwartkowego handlu, a ryzyko zamknięcia tygodnia z wyższymi rentownościami niż te z końca środy jest w naszej opinii znaczące" - dodają.

czwartekśrodaśroda
09:2316:2008:48
EUR/PLN4,33014,33244,337
USD/PLN4,00593,99854,0366
CHF/PLN4,47234,48484,4982
EUR/USD1,08091,08351,0744
OK04265,125,065,14
WS04295,565,525,6
DS10335,715,655,73

(PAP Biznes)

pat/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost