Skrót wiadomości - piątek 17 maja, 21.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 maj 2024, 21:11

Skrót wiadomości - piątek 17 maja, 21.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja liczona według HICP w Polsce w kwietniu w ujęciu rocznym wyniosła 3,0 proc., wobec 2,7 proc. w marcu - podał Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 1,0 proc.

Zatrudnienie w Polsce w I kw. spadło kdk o 112,5 tys. osób do 17.344,1 tys. osób - podał Eurostat.

Presja cenowa w strefie euro słabnie, co daje decydentom z Europejskiego Banku Centralnego większą pewność, że w średnim terminie inflacja będzie zmierzać do celu - wskazał w piątek wiceprezes EBC Luis de Guindos.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 2,4 proc. w kwietniu w ujęciu rdr - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wzrost o 2,4 proc. wobec +2,4 proc. miesiąc wcześniej.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła o 2,3 proc. rdr w kwietniu - podało biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy prognozowali 3,7 proc.

Produkcja przemysłowa Chin w ujęciu rdr wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy spodziewali się zwyżki produkcji rdr o 5,5 proc.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board w kwietniu spadł o 0,6 proc. - podała Conference Board. Analitycy oczekiwali, że indeks spadnie o 0,3 proc.

BUDŻET, DŁUG

Wartość prospektowych emisji publicznych przeprowadzonych w ostatnich 12 miesiącach i skierowanych do szerokiego grona nabywców wyniosła 1,924 mld zł, co oznacza, że do rekordu z 2017 r. brakuje 81 mln zł - podał Emil Szweda, analityk portalu Obligacje pl. W jego ocenie, potrzeba jednak znacznie więcej, aby głębokość rynku obligacji w obrocie nawiązała do wartości sprzed lat.

SPÓŁKI

Polska i europejska branża chemiczna potrzebuje pilnego i skutecznego wprowadzenia przez organy unijne i władze krajowe mechanizmów chroniących wspólny rynek i producentów przed zalewem tańszych produktów z importu, w tym z Rosji – poinformował PAP Biznes prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński.

Boryszew przewiduje poprawę koniunktury gospodarczej w IV kwartale 2024 roku - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Wojciech Kowalczyk.

Ambra stawia na produkty regionalne i wprowadza je na nowe rynki - poinformował PAP Biznes prezes Robert Ogór. Wskazał, że spółka angażuje się także w rozwój segmentu win dealkoholizowanych.

Atal chce w 2024 r. wprowadzić do sprzedaży jeszcze 3 tys. mieszkań - poinformowali przedstawiciele spółki. Ocenili, że na rynku jest widoczne wyczekiwanie na start nowego programu wsparcia, a średnioroczna marża brutto na sprzedaży może być trochę niższa niż 31 proc. odnotowane w I kw.

Atal rozpoczął sprzedaż 166 mieszkań w Warszawie w trzecim etapie projektu Osiedle Poematu - poinformował deweloper w komunikacie prasowym.

GPW liczy na ożywienie na rynku ofert publicznych spółek. Zakłada, że zmiany regulacyjne na rynku kapitałowym zwiększą aktywność spółek już notowanych w pozyskiwaniu kapitału - poinformowali przedstawiciele zarządu GPW.

GPW pracuje nad programem optymalizacji kosztowej, jest też w trakcie przeglądu inicjatyw strategicznych - poinformował prezes GPW Tomasz Bardziłowski. Firma widzi możliwości rozwoju poprzez akwizycje, planuje raczej koncentrację na polskim rynku.

Sanok Rubber Company, który na początku kwietnia kupił Teknikum Yhtiöt Oy, nie wyklucza kolejnej akwizycji jeszcze w 2024 roku - poinformował na konferencji dla mediów prezes Piotr Szamburski.

Photon Energy miał według szacunków w I kwartale 2024 roku 1,32 mln euro straty netto wobec 4,17 mln euro straty przed rokiem - poinformowała spółka w komunikacie. Przedział oczekiwań analityków odnośnie wynosił od 1,2 do 0,8 mln euro straty netto w tym okresie.

Photon Energy chce w 2024 r. osiągnąć 16-18 mln euro EBITDA przy przychodach na poziomie 90-100 mln euro - podała spółka.

Photon Energy zawarł z firmą Uniper Renewables GmbH warunkową umowę sprzedaży dotyczącą projektu fotowoltaicznego o mocy 20,4 MW zlokalizowanego w województwie podlaskim - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

PGE Energia Odnawialna, spółka z grupy PGE, otrzymała koncesję na produkcję energii elektrycznej z PV Pasterzowice o mocy 8 MW - podała PGE w komunikacie prasowym.

Wartość portfela zamówień grupy Mirbud na koniec kwietnia 2024 r. wynosi ok. 5,3 mld zł netto - podała spółka na stronie internetowej.

Torpol odstąpił od rozmów z Towarzystwem Finansowym "Silesia" w sprawie ewentualnej transakcji zbycia udziałów Torpol Oil&Gas - podał Torpol w komunikacie. Spółka poinformowała, że jej intencją pozostaje utrzymanie Torpol Oil&Gas w strukturach grupy, co zostanie uwzględnione w strategii rozwoju na lata 2024-2028.

PKP Cargo wypowiada pakt gwarancji pracowniczych zawarty we wrześniu 2023 roku z organizacjami związkowymi - podała spółka w komunikacie.

Hutnicza grupa Cognor Holding, która miała w I kwartale 2024 roku 26,7 mln zł EBITDA, spodziewa się poprawy tego wskaźnika w II kwartale kdk - poinformował na konferencji prasowej Krzysztof Zoła, CFO. Dodał, że kolejne kwartały także powinny przynieść polepszenia EBITDA grupy.

Zarząd Newagu rekomenduje walnemu zgromadzeniu, by na dywidendę z zysku za 2023 rok trafiło łącznie 22,5 mln zł, czyli 0,5 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Neuki zdecydowali, że spółka wypłaci 14,5 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w uchwałach po WZ.

Varsav Game Studios dokona odpisów aktualizujących dwóch projektów. W przypadku projektu Aria jest to 658,6 tys. zł, natomiast odpis aktualizacyjny projektu The Path of Calydra wynosi 2,8 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Zarząd VRG proponuje wypłatę dywidendy w wysokości 0,09 zł na akcję. Na ten cel miałaby być przeznaczona kwota 21,1 mln zł z kapitału zapasowego - poinformowała spółka w komunikacie.

Firma Oponiarska Dębica udzieli Goodyear pożyczki o wartości 155 mln zł - poinformowała Dębica w komunikacie.

Neo Investments planuje przejęcie OEX - podał UOKiK.

Agencja S&P potwierdziła rating długoterminowy mBanku na poziomie "BBB", zmieniając perspektywę dla ratingu do pozytywnej ze stabilnej - podała agencja w komunikacie.

Zarząd Dekpolu zdecydował w sprawie ustanowienia III Programu Emisji Obligacji w ramach którego może emitować obligacje o łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 250 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Molecure realizuje kolejne etapy rozwoju programów klinicznych oraz przedklinicznych zgodnie z założeniami - podała spółka w komunikacie.

Agencja ratingowa S&P potwierdziła ratingi długoterminowe i krótkoterminowe Alior Banku na dotychczasowym poziomie oraz i zmieniła perspektywę ratingową ze stabilnej na pozytywną - poinformował bank w komunikacie.

Enterprise Investors Fund IX (EIF IX) podpisał przedwstępną umowę przejęcia większościowego pakietu akcji w Sescom. Planowane jest przeprowadzenie przymusowego wykupu oraz wycofanie jej akcji z obrotu giełdowego - podał fundusz w komunikacie.

Archicom podpisał z mBankiem aneks do umowy programowej z 2016 r., zgodnie z którym wartość programu emisji obligacji została podwyższona z kwoty 500 mln zł do 800 mln zł - podał deweloper w komunikacie.

Systemy operacyjne Wieltonu, jak również francuskiej spółki zależnej Fruehauf SAS zostały zaatakowane przez hakerów, bieżące funkcjonowanie tych spółek jest bardzo utrudnione - poinformował Wielton w komunikacie.

WALUTY

Piątkowa sesja stała pod znakiem realizacji zysków, lekkiej deprecjacji złotego i wzrostu rentowności polskich obligacji - wskazują ekonomiści. Ich zdaniem, wciąż rosnący apetyt na ryzyko na świecie może wspierać aprecjację PLN, a rentowności obligacji powinny ustabilizować się na poziomie ok. 5,35 proc. w przypadku 2-letnich papierów i ok. 5,65 proc. dla obligacji 10-letnich.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0844 USD i 168,96 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA, PALIWA

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie.

Obecnie transformacja energetyczna jest finansowana z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i funduszy strukturalnych, a od 2026 r. pałeczkę po KPO przejmie Społeczny Fundusz Klimatyczny - zapowiedziała na briefingu minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W funduszu ma być na ten cel 50 mld zł.

Rosyjski dyktator Władimir Putin, który składa wizytę w Chinach, oznajmił w piątek, że Moskwa rozważa zwiększenie dostaw ropy na chiński rynek poprzez budowę ropociągu "w tym samym korytarzu" co planowany gazociąg Siła Syberii 2. Wcześniej powiedział, że Pekin potwierdził "zainteresowanie" powstaniem gazociągu.

W marcu cena referencyjna węgla, służąca do ustalania wysokości potencjalnych budżetowych dopłat dla kopalń wyniosła 22,97 zł za gigadżul uzyskiwanej z węgla energii - wyliczyła Agencja Rozwoju Przemysłu.

OPINIE, PROGNOZY

Przecena paliw na stacjach powinna przyspieszyć w najbliższych dniach – prognozują w raporcie eksperci e-petrol. Spadkom cen paliw w Polsce pomóc może umocnienie złotego w relacji do amerykańskiego dolara.

Możliwy jest wzrost rejestracji nowych aut w kolejnych miesiącach na poziomie powyżej 10 proc. - podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

W przyszłym tygodniu możliwe są dalsze spadki średnich cen paliw na stacjach - prognozują w raporcie eksperci BM Reflex.

Ceny uprawnień EUA w II połowie roku wzrosną do 75 euro - wskazał w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Ministerstwo Rozwoju i Technologii konsultowało z przedsiębiorcami decyzję o wycofaniu się z inwestycji dot. leków w ramach rewizji KPO - poinformowała podczas briefingu minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że zdaniem firm jest za mało czasu na takie inwestycje.

Tzw. 14. emerytura w 2024 roku zostanie wypłacona we wrześniu - podano w wykazie prac rządu.

Wartość odszkodowań wypłaconych z tytułu szkód z OC na koniec I kwartału wyniosła 2,82 mld zł - podał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w raporcie.

Katarzyna Duber-Stachurska została nową szefową Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - poinformowała na piątkowym briefingu minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska Nałęcz.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad po czterech miesiącach roku wydała 4,1 mld zł, o 16 proc. więcej rdr - poinformowała GDDKiA w komunikacie.

60 proc. pracowników oczekuje podwyżki płac w najbliższych miesiącach - podano w raporcie o rynku pracy zaprezentowanym przez GI Group.

Nowe prawo mające znacząco utrudnić eksport śmieci do państw trzecich wejdzie w życie w poniedziałek. Na dwa i pół roku wysyłanie plastiku do krajów rozwijających się zostanie zakazane. Państwa będą musiały zaostrzyć też kary za przestępstwa środowiskowe.

W przyszłym tygodniu odbędą się spotkania grup roboczych w sprawie suszy i hodowli zwierząt - poinformował w piątek resort rolnictwa. Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział, że resort postara się jak najszybciej wdrożyć wypracowane rozwiązania.

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej.

WYDARZENIA Z KRAJU

Tomasz Szmydt, były sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który zbiegł na Białoruś, powiedział, że chciałby otrzymać obywatelstwo Białorusi przy zachowaniu obywatelstwa polskiego, jeśli prawo białoruskie to umożliwia - podała w piątek propagandowa rosyjska agencja TASS.

Nie otrzymałem żadnego postanowienia o zawieszeniu w prawach członka PiS, nie wiem za co formalnie mam odpowiadać - powiedział PAP Krzysztof Jurgiel, komentując informacje o zawieszeniu go w prawach członka PiS. Dodał, że szefem struktur podlaskich PiS jest Jacek Sasin i to on podejmuje decyzje.

Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia w związku z występowaniem złotej algi w Odrze - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dodał, że zdolności glonów do rozwoju w dynamicznym nurcie rzeki są ograniczone.

Zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej Polski, w tym w kontekście sprawy Tomasza Sz. - wśród tematów piątkowego spotkania szefa MS Adama Bodnara z przedstawicielami stowarzyszeń sędziowskich i prokuratorskich.

Polska wspierała, wspiera i będzie wspierać wysiłki na rzecz jak najszybszej demokratyzacji życia publicznego w Republice Białorusi – powiedział cytowany w komunikacie MS minister Adam Bodnar podczas piątkowego spotkania z białoruskim działaczem opozycyjnym i prodemokratycznym Pawłem Łatuszką.

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia zapowiedział, że nie przewiduje żadnej formy koalicji z Bezpartyjnymi Samorządowcami na Dolnym Śląsku. Chodzi o przystąpienie do takiej koalicji w sejmiku województwa, o czym myśli szef dolnośląskiego PSL.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna odpowiedzi na wpis Magdaleny Filiks, odnoszący się do oznakowania aptek, które biorą udział w pilotażu antykoncepcji awaryjnej, zapoweziała na portalu X, że w przyszłym tygodniu zrobi mapkę aptek.

Kompromis dotyczący transportu konnego do Morskiego Oka zawarli w piątek m.in. przedstawiciele wozaków i organizacji prozwierzęcych z minister klimatu i środowiska Pauliną Hennig-Kloską. Zmniejszy się m.in. liczba osób na wozie oraz rozpoczną się testy elektrycznego busa.

W całym kraju obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach. Oznacza to, że ściółka jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar - powiedział w piątek rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.

Opłata za wydanie paszportu dla towarzyszących podróżnym zwierząt domowych wzrośnie ze 100 do 150 zł - przewiduje projekt rozporządzenia resortu rolnictwa, opublikowany w piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

W Wojskowej Akademii Łączności im. Budionnego w Petersburgu doszło do wybuchu; są ranni – poinformowały w piątek rosyjskie portale i kanały na Telegramie. Według kanału Baza rannych zostało siedem osób, z czego dwie są w stanie ciężkim. Na miejscu pracują służby ratunkowe. Oficjalnych informacji o przyczynie wybuchu na razie nie ma. Część mediów donosi o ataku drona. Kanał 78, powołując się na swoje źródła, podał natomiast, że w Akademii eksplodowała amunicja. Według kanału Mash w piwnicy budynku wybuchła stara amunicja.

Co najmniej pięć rosyjskich dronów uderzyło w Charków w czwartek późnym wieczorem, miasto pozostaje zagrożone, napisał w Telegramie szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

Po zamachu na premiera Roberta Ficę słowacka policja nasiliła walkę z mową nienawiści w internecie. Obecnie funkcjonariusze prowadzą kilkadziesiąt takich postępowań.

Rosja, stosując metody wojny hybrydowej, uzyskała dziś w Gruzji to, czego nie mogła osiągnąć podczas inwazji w 2008 roku - powiedział były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili w opublikowanym w piątek wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Monde".

W centrum Sztokholmu w nocy z czwartku na piątek doszło do strzelaniny w pobliżu ambasady Izraela. Szwedzka policja poinformowała o zatrzymaniu w związku ze sprawą kilku osób.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela oświadczyło w czwartek w odpowiedzi na oskarżenie Izraela o ludobójstwo w Stefie Gazy wniesione przez Pretorię do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, że Republika Południowej Afryki „przedstawia stronnicze i fałszywe twierdzenia”, które „opierają się na niewiarygodnych źródłach Hamasu”.

W piątek w stolicy Hiszpanii Madrycie rozpoczęła się konwencja ugrupowań prawicowych i konserwatywnych z udziałem polityków tego nurtu z Europy oraz m.in. Ameryki Łacińskiej. Podczas wydarzenia organizowanego przez prawicowo-populistyczną partię Vox Polskę reprezentuje m.in. były premier Mateusz Morawiecki.

Kanada nałożyła pierwsze sankcje na izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu Jordanu – poinformowała w czwartek w komunikacie minister spraw zagranicznych Melanie Joly.

Tureckie media omawiają projekt ustawy "przeciw szpiegostwu", przygotowywanej przez rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Jak powiadomił w piątek serwis Duvar, nowe przepisy mają dotyczyć zwłaszcza podmiotów finansowanych z zagranicy. Projekt krytykuje opozycja.

Korea Północna wystrzeliła w piątek pocisk balistyczny w kierunku Morza Japońskiego - podała agencja Kyodo powołując się na informacje przekazane przez armię Korei Południowej. Seul nie podał żadnych dalszych szczegółów, w tym informacji o odległości, jaką pokonał pocisk - dodała agencja AP.

Poseł do parlamentu krajowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego z ramienia AfD został zaatakowany w nocy z czwartku na piątek w restauracji w Schwerinie - jeden z gości rzucił w niego szklaną popielniczką, która zraniła go w głowę. Ratownicy opatrzyli ranę i zabrali polityka do szpitala.

(PAP Biznes)

osz/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost