Zarząd NBP nigdy nie rozważał i nie zamierza obecnie rozważać skupu obligacji na cele inwestycyjno-zbrojeniowe | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 lut 2024, 19:02

Zarząd NBP nigdy nie rozważał i nie zamierza obecnie rozważać skupu obligacji na cele inwestycyjno-zbrojeniowe

Zarząd NBP nigdy nie rozważał i nie zamierza obecnie rozważać skupu obligacji na cele inwestycyjno-zbrojeniowe - podał bank centralny w odpowiedzi na pytania PAP Biznes, związane z niedawną wypowiedzią członka RPP Ireneusza Dąbrowskiego w tej sprawie.

"Zarząd NBP nigdy nie rozważał i nie zamierza obecnie rozważać skupu obligacji na cele inwestycyjno-zbrojeniowe" - poinformowało Biuro Prasowe NBP.

"W związku z ostatnimi wypowiedziami medialnymi prof. Ireneusza Dąbrowskiego z Rady Polityki Pieniężnej, Narodowy Bank Polski ponownie przypomina, że członkowie RPP nie są pracownikami NBP i mają wolny mandat. Wypowiadają się jedynie w swoim własnym imieniu. Ich wypowiedzi nie są uzgadniane w żaden sposób z zarządem NBP. Tym samym zarząd NBP nie czuje się zobowiązany komentować ich indywidualnych, własnych poglądów" - dodano.

Na pytanie PAP Biznes, czy aktualne „Założenia polityki pieniężnej” RPP umożliwiają skup ww. obligacji, NBP podał, że w „Założeniach polityki pieniężnej na rok 2024” RPP określiła, iż Narodowy Bank Polski może przeprowadzać skup dłużnych papierów wartościowych na rynku wtórnym wyłącznie w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.

Dąbrowski powiedział kilka dni temu Rzeczpospolitej, że rząd powinien finansować duże inwestycje infrastrukturalne (m.in. CPK, porty, energetykę) i inwestować w siły zbrojne, a obligacje emitowane na ten cel, skupowane przez banki komercyjne, powinien móc odkupować NBP.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości