DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA kończą dzień lekkimi wzrostami | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 mar 2023, 21:13

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA kończą dzień lekkimi wzrostami

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi wzrostami głównych indeksów, ale w ciągu dnia handel był bardzo zmienny. W centrum uwagi inwestorów utrzymują się analizy po środowym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 0,23 proc. i wyniósł 32.105,25 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,30 proc. i wyniósł 3.948,72 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 1,01 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.787,40 pkt.

Inwestorzy analizują decyzję amerykańskiego banku centralnego, który w środę podwyższył stopy procentowe o 25 pb., a prezes Fed Jerome Powell podał, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej może być odpowiednie. Fed podał po posiedzeniu, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej w USA może być właściwe.

„Wrażenie, jakie wywarł Powell, odebrało rynkowi wszelkie nadzieje na obniżkę stóp procentowych w tym roku. Przekaz o przywróceniu inflacji do celu jest priorytetem numer jeden, pomimo bankructw banków” — powiedział Stuart Cole, główny ekonomista makroekonomiczny w Equiti Capital.

„Wotum zaufania dla gospodarki od Fedu to świetna wiadomość, ale to także przypomnienie, że inflacja jest nadal głównym problemem dla bankierów. Inwestorzy sądzili, że kryzys bankowy może zaważyć na wzroście PKB na tyle, by złagodzić inflację, ale Fed nie chce ryzykować. Stopy proc. mogą pozostać na wysokim poziomie, dopóki nie zobaczymy wyraźnego złagodzenia warunków na rynku pracy” – powiedziała Callie Cox, amerykańska analityczka w eToro.

Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 25 pb. do 4,25 proc. W komunikacie po posiedzeniu podano, że dalsze podwyżki stóp proc. Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) podniósł stopy procentowe o 50 pb. do 1,50 proc. SNB podał, że nie wyklucza dalszych podwyżek stóp procentowych. Z kolei bank centralny Norwegii - Norges Bank - podwyższył stopy procentowe o 25 pb.

Na czele sektorów spadkowych były banki. Nastroje wobec tej branży pogorszyły się po tym, jak sekretarz skarbu Janet Yellen rozwiała nadzieje inwestorów na "kompleksowe" zabezpieczenie depozytów w USA.

"Nawet jeśli problemy banków zostaną opanowane, a ucieczka od depozytów zakończy się, tp nie sądzę, że problemy okażą się jedynie zestawem nagłówków" - napisała Liz Young, szefowa strategii inwestycyjnej w SoFi. "To, co może być bardziej prawdopodobne w nadchodzących miesiącach, to pewnego rodzaju problem kredytowy, ponieważ zadłużenie firm rośnie i muszą one refinansować swoją działalność po znacznie wyższych stopach niż wcześniej".

"Przez długi czas w tym cyklu spready kredytowe prawie się nie zmieniły. Praktycznie nie było strachu w przypadku spółek o ratingu inwestycyjnym lub wysokiego ryzyka... do niedawna" - dodała Young.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 191 tys. Oczekiwano 197 tys. wobec 192 tys. poprzednio. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,694 mln w tygodniu, który skończył się 11 marca. Analitycy oczekiwali 1,69 mln wobec notowanych poprzednio 1,68 mln, po korekcie z 1,684 mln.

Sprzedaż nowych domów w USA w lutym wyniosła 640 tys. w ujęciu rocznym, wobec oczekiwanych 650 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano sprzedaż w wysokości 633 tys., po korekcie z 670 tys. W ujęciu mdm sprzedaż wzrosła o 1,1 proc., wobec wzrostu o 1,8 proc. mdm miesiąc wcześniej, po rewizji z +7,2. Analitycy oczekiwali -3,1 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj są wyceniane po 69,29 USD za baryłkę, po spadku 2,29 proc., a majowe futures na Brent zniżkują o 1,77 proc. do 75,33 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości