DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA spadają; na rynkach pogorszenie sentymentu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 lis 2022, 15:07

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA spadają; na rynkach pogorszenie sentymentu

Kontrakty w USA zniżkują, podobnie jak indeksy na europejskich giełdach. Inwestorzy obawiają się o perspektywy dla wzrostu PKB po fali protestów przeciwko restrykcjom covidowym w Chinach. Ceny ropy idą w dół.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,71 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,55 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,66 proc.

Inwestorzy uciekają przed ryzykownymi aktywami w obawie przed nasilaniem się protestów przeciwko ograniczeniom covidowym w Chinach. Demonstracje przeciwko polityce „zero covid”, surowym restrykcjom i lockdownom rozszerzyły się w niedzielę na kolejne miasta Chin.

Setki osób protestowały w Pekinie i Szanghaju, a także w Wuhanie, gdzie prawie trzy lata temu wykryto pierwsze przypadki Covid-19. Seria poważnych protestów ulicznych w miastach w całych Chinach grozi spowolnieniem aktywności gospodarczej. Służby medyczne Chin kontynentalnych zgłosiły w poniedziałek rekordowy bilans ponad 40 tys. nowych zakażeń koronawirusem.

"Surowe restrykcje w Chinach od jakiegoś czasu wpływają na nastroje konsumentów i przedsiębiorców, a utrzymujące się spadki dynamiki wzrostu chińskiego PKB utrzymują się już od ponad roku i nic nie zapowiada, aby sytuacja się poprawiła. Rynki nie lubią niepewności, a inwestorzy będą szukać rozwiązania sytuacji od chińskich władz” — powiedział George Boubouras, dyrektor wykonawczy K2 Asset Management.

"Nawet jeśli Chiny są na dobrej drodze do odejścia od polityki zero-COVID, niski poziom szczepień wśród osób starszych oznacza, że odejście będzie prawdopodobnie powolne i nieuporządkowane. Skutki gospodarcze raczej spore” – stwierdzili w raporcie analitycy CBA.

Notowane na giełdzie w USA akcje chińskich firm JDCom, Alibaba Group i Baidu spadają między 1-2 proc. przed sesją.

Apple traci 2,5 proc. przed sesją po tym, jak media podały, że firma odnotuje spadek produkcji prawie 6 milionów sztuk iPhone'a Pro z powodu niepokojów w fabryce Foxconn w Zhengzhou, w której protesty pracowników zakłóciły produkcję w zeszłym tygodniu.

Akcje firmy programistycznej Taboola rosną o 52 proc. przed sesją po ogłoszeniu 30-letniej umowy z Yahoo, na mocy której Taboola będzie tworzyć oprogramowanie dla reklam natywnych na wszystkich platformach Yahoo.

Exxon i Chevron tracą 2 proc. przed sesją, bowiem ceny ropy WTI osiągnęły najniższy poziom od 11 miesięcy.

W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,45 proc. do 34.347,03 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 0,03 proc. i wyniósł 4.026,12 pkt. Nasdaq Composite zniżkował 0,52 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.226,36 pkt. Tego dniahandel na amerykańskich rynkach był skrócony.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 22,11 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,75 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,9 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,84 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,4 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,85 proc.

Akcje Brenntag spadają o 7,5 proc. po tym, jak niemiecki dystrybutor chemikaliów potwierdził, że prowadził wstępne rozmowy o przejęciu z amerykańskim rywalem Univar Solutions.

Akcje Telecom Italia tracą 1 proc. przed potencjalną decyzją w sprawie oferty przejęcia od włoskiego pożyczkodawcy państwowego CDP.

Anheuser-Busch InBev rośnie o 4 proc. po podwójnym podniesieniu rekomendacji dla akcji spółki przez JPMorgan Securities do „przeważaj” z „niedoważaj”.

Nordnet spada o 2 proc. po sprzedaży przez prezesa firmy Larsa-Ake Norlinga 980 tys. akcji po 135,50 koron za walor.

Abrdn zniżkuje o 3,5 proc. Analitycy Redburn obniżyli rekomendację dla akcji spółki do "sprzedaj" z "neutralnie".

Persimmon spada o 4 proc. po obniżeniu rekomendacji dla akcji spółki do "sprzedaj" z "neutralnie" przez analityków UBS.

Dolar osłabia się o 0,17 proc. wobec koszyka walut do 105,77 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,56 proc. do 1,0452.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,53 proc. do 138,44.

Kurs funta zniżkuje o 0,16 proc. wobec dolara do 1,2073.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb. do 3,67 proc. Dochodowość 30-letnich spada o 3 pb. do 3,71 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -79 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie -65 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb. do 1,98 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 74,17 USD za baryłkę, po spadku o 2,72 proc., a styczniowe futures na Brent zniżkują o 3,05 proc. do 81,11 USD/b.

Stratedzy z Goldman Sachs i Deutsche Bank ostrzegają, że rynki akcji czeka w przyszłym roku sporo trudności, ponieważ wyceny na rynkach nie odzwierciedlają jeszcze ryzyka recesji w USA.

Zespół Goldmana, w skład którego wchodzą Christian Mueller-Glissmann i Cecilia Mariotti, podał, że ich model zakłada 39-procentowe prawdopodobieństwo recesji w USA w ciągu najbliższych 12 miesięcy, ale aktywa obarczone ryzykiem wyceniają obecnie tylko 11-procentowe prawdopodobieństwo.

Tymczasem Binky Chadha z Deutsche Bank spodziewa się, że indeks S&P 500 spadnie o 19 proc. w stosunku do obecnych poziomów w trzecim kwartale 2023 r., jeśli rozpocznie się recesja, a następnie odbije w czwartym kwartale. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości