DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie kończą sesję na plusach, w centrum uwagi dane makro i wyniki spółek | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 sie 2022, 18:24

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie kończą sesję na plusach, w centrum uwagi dane makro i wyniki spółek

Europejskie giełdy zakończyły poniedziałkową sesję na plusach. Inwestorzy analizują dane makroekonomiczne i wyniki kwartalne największych spółek. Na rynku walutowym euro lekko umacnia się wobec amerykańskiego dolara, ropa naftowa zyskuje ok. 1 proc.

Stoxx Europe 600 wzrósł w poniedziałek 0,76 proc., DAX zyskał 0,84 proc., FTSE zwyżkował 0,57 proc., a CAC40 poszedł w górę o 0,80 proc.

Na początku tygodnia tracił sektor finansowy, w szczególności włoskie banki, po tym, jak włoska partia centrowa zerwała sojusz z demokratami, a agencja Moody's Investors Service obniżyła perspektywę ratingu Włoch do negatywnej. Na zamknięciu giełdowa wycena Banco BPM, Pirelli, UniCredit i Mediobanca spadła o 0,5-0,8 proc.

Exmar zdrożał o ponad 35 proc., po ogłoszeniu, że firma sprzeda Eni swój pływający zakład skraplania gazu - Tango FLNG - za 572-694 mln USD.

Brytyjska firma usług finansowych Hargreaves Lansdown zyskała ponad 7 proc., po tym jak Deutsche Bank podniósł docelową cenę akcji.

Wycena spółki Takkt spadła po obniżeniu przez Berenberg rekomendacji dla akcji spółki do "trzymaj".

Na początku tygodnia inwestorzy analizowali piątkowy raport z rynku pracy w USA, który okazał się mocniejszy od oczekiwań, co sugeruje, że amerykańska Rezerwa Federalna prawdopodobnie utrzyma agresywne podwyższanie stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji.

Rynek czeka teraz na środowe dane o inflacji w USA. Ekonomiści oczekują, że - dzięki spadającym cenom paliw - wskaźnik CPI nieco obniży się.

Z danych makroekonomicznych, w poniedziałek został opublikowany sierpniowy odczyt indeksu nastrojów gospodarczych Sentix dla strefy euro, który nieznacznie wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wskaźnik nadal wskazuje jednak na wysokie prawdopodobieństwo recesji w strefie euro.

"W ostatnim miesiącu sygnały z gospodarki są niejednoznaczne - kwartalny spadek PKB w II kw. w USA stoi w sprzeczności z mocniejszymi, miesięcznymi danymi, pozytywnymi niespodziankami dotyczącymi danych o PKB w Europie oraz szeregiem publikacji sugerujących, że konsumenci kontynuują wydatki pomimo gorszych nastrojów" - wskazuje James Pomeroy, ekonomista HSBC.

Na rynku walutowym ok. godz. 18.00 japoński jen jest na poziomie 134,7/USD, niżej o 0,2 proc., EUR/USD zyskuje 0,2 do 1,0209, a brytyjski funt rośnie 0,1 proc. do 1,2096/USD.

Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku jest wyceniana po 89,8 USD, wyżej 0,9 proc. Brent na ICE Futures Europe w Londynie jest po 95,9 USD za baryłkę, w górę o ponad 1 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 2,78 proc., w dół o 6 pb. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości