PKN Orlen i Synthos Green Energy utworzą spółkę, której celem będzie komercjalizacja SMR w Polsce (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 gru 2021, 15:27

PKN Orlen i Synthos Green Energy utworzą spółkę, której celem będzie komercjalizacja SMR w Polsce (opis)

PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę inwestycyjną zakładającą utworzenie spółki joint venture Orlen Synthos Green Energy. Głównym celem przedsięwzięcia będzie przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych - podał Orlen.

"Duży atom jest domeną państwa, a mikro i mały atom jest domeną takich firm jak PKN Orlen. Będziemy się mocno rozwijać w tym zakresie" - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek na wtorkowej konferencji prasowej.

Jak podano w komunikacie, nowa spółka joint venture Orlen Synthos Green Energy zostanie powołana w celu komercjalizacji technologii mikro i małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.

"Spółka będzie posiadać wyłączność w tej technologii. Ta wyłącznosć będzie nam gwarantowała inwestycje w technologię nuklearną nie tylko na potrzeby koncernu, ale szerzej, na potrzeby kraju" - powiedział prezes Daniel Obajtek.

Podpisana umowa zakłada szeroki zakres działalności spółki obejmujący m.in. promocję technologii, wspieranie rozwoju rozwiązań prawnych, badanie poszczególnych lokalizacji pod kątem budowy instalacji, realizację wspólnych inwestycji, a w końcu także produkcję energii i ciepła z wykorzystaniem tych technologii na potrzeby własne, komunalne i komercyjne.

Prezes Obajtek liczy, że pierwszy reaktor w Polsce powstanie w 2029 roku.

"Już podpisany jest list intencyjny w sprawie ustalania warunków pierwszych dostaw reaktorów do Polski, nie tylko na potrzeby Orlenu, ale szerzej" - powiedział.

"Od tych negocjacji, które potrwają pewnie rok - półtora, zależy liczba reaktorów, które będziemy chcieli postawić. Czeka nas jeszcze cały proces legislacyjny, bo jest to nowa technologia" - dodał Obajtek w rozmowie z dziennikarzami.

Prezes Orlenu poinformował, że spółka joint venture będzie też miała ambicję wyjścia z technologią małych reaktorów jądrowych SMR poza Polskę. Nie sprecyzował lokalizacji, ale zaznaczył, że chodzi o kraje, w których Orlen już w tej chwili prowadzi działalność.

Jak poinformował Obajtek, szacowana produkcja energii przez reaktor SMR jest 30 proc. tańsza od najbardziej optymalnych elektrowni gazowych. Szacowany koszt budowy 1 MW jest o ponad 30 proc. niższy niż dużego reaktora jądrowego.

W komunikacie podano, że stworzenie reaktora BWRX-300 zajmuje ok. 1/3 czasu potrzebnego na budowę tradycyjnej dużej elektrowni jądrowej. Mały reaktor o mocy ok. 300 MWe jest w stanie rocznie wytworzyć energię potrzebną do zasilania ok. 150-tysięcznego miasta, może zapobiec emisji od 0,3 do 2,0 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

BWRX-300 posiada systemy bezpieczeństwa pasywnego, czyli mechanizmy uruchamiające samoistne inicjowanie się procedur chłodzenia, bez potrzeby angażowania w nie obsługi ludzkiej aż przez 7 dni. Reaktory mogą się znajdować w pobliżu zakładów przemysłowych. Do postawienia małego reaktora potrzeba niecałych 5 ha.

GE Hitachi szacuje, że około 50 proc. wydatków związanych z budową SMR może zostać w Polsce.

Prezes Orlenu poinformował, że zidentyfikowano ok. 300 firm w Polsce, które mogłyby uczestniczyć w łańcuchu dostaw.

"Liczę, że polski łańcuch dostaw to będzie 50 proc. tej inwestycji. To bardzo dużo" - powiedział Obajtek.

Zgodnie z podpisaną umową, PKN Orlen i Synthos Green Energy będą miały po 50 proc. udziałów w spółce joint venture i tyle samo głosów na Zgromadzeniu Wspólników, co oznacza wspólną i równoprawną kontrolę nad przedsięwzięciem.

Zawiązanie spółki musi być zatwierdzone przez odpowiedni organ antymonopolowy, a wspólnicy chcą wystąpić o pozyskanie takiej zgody jeszcze w grudniu 2021 roku.

(PAP Biznes), #PKN

pel/ pr/ mfm/

Zobacz także: PKN Orlen SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości